ضرورت هم‌گرایی دستگاه‌های یزد برای اجرای سند بهبود مراقبت دیابت

یزد ـ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد بر ضرورت هم‌گرایی دستگاه‌های مختلف یزد برای اجرای سند بهبود مراقبت دیابت تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا دهقانی روز شنبه در نشستی خبری با موضوع دیابت اظهار داشت: ماهیت بیماری ها تغییر چهره داده و به سمت بیماری های غیرواگیر در حال حرکت است و دیابت به عنوان یکی از شایع‌ترین بیماری های غیرواگیر به یک معضل جهانی تبدیل شده است.

وی افزود: میزان بروز و شیوع این بیماری به شکل فزاینده ای رو به افزایش است و بخش عمده ای از مرگ و میرها به دلیل بیماری های غیرواگیر رخ می دهد به نحوی که آمار دیابتی های دنیا در رده سنی ۲۰ تا ۷۹ سال به ۴۲۵ میلیون نفر رسیده که به طور قطع این آمار د رسال آینده از ۶۳۰ میلیون نفر عبور خواهد کرد.

دهقانی با اشاره به شرایط استان یزد بیان کرد: آمار دیابتی های یزد بر اساس پایش انجام شده بر اساس قند ناشتا، بالاست و در این زمینه رتبه اول را در کشور داریم و بر اساس قند خون BS رتبه پنجم کشور را به خود اختصاص داده ایم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان اینکه برخی عوامل تهدیدکننده بیماری دیابت قابل تغییر و برخی دیگر غیرقابل تغییر است، افزود: سن و سابقه فامیلی قابل تغییر نیست اما فعالیت فیزیکی، رژیم غذایی و ... قابل تغییر است.

وی تصریح کرد: استان یزد در حال حاضر در زمینه مصرف غذاهای ناسالم همچنین فقر تحرک بدنی جزو چند استان اول کشور است و همین فاکتورها عامل افزایش دیابت در این استان هستند.

دهقانی در بخش دیگری از سخنان خود از تشکیل دبیرخانه اجرایی بهبود مراقبت دیابت در استان یزد از سال ۹۵ خبر داد و اظهار داشت: سندی نیز به همین منظور تهیه شده که هدف این سند، تشخیص زودرس و بهبود سلامت بیماران دیابتی است.

وی اظهار امیدواری کرد: با هم‌گرایی دستگاه های اجرایی استان یزد، بتوانیم این سند را به درستی اجرا کرده و به آمار قابل قبولی در زمینه کنترل دیابت دست پیدا کنیم.

کد خبر 4773956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =