مردم: با گرانفروشی و احتکار برخورد شود/ نظارت ها افزایش یابد

کرمان – همزمان با تغییر قیمت بنزین و احتمال تاثیر روانی و ثانویه بر روی سایر کالاها مردم از مسئولان در استان کرمان می خواهند با شدت با هر گونه گرانفروشی و اخلال در بازار برخورد کنند.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: بدون شک قیمت گذاری های کالاها مطابق با قاعده عرضه و تقاضا یکی از مهمترین اصول علم اقتصاد است اما این اصل در شرایط عادی سیستم های اقتصادی قابل اجرا است و در شرایط خاص باید دخالتهای بیرونی در سیستم اقتصاد انجام شود، یکی از راهکارها کنترل عوامل و اهرم های دولت است که شامل سیاستهای پولی و مالی و نظارت جدی بر قیمت گذاری کالاهاست.

افزایش قیمت بنزنین دغدغه های زیادی را در روزهای اخیر در جامعه ایجاد کرده که در تجمعات مردم کرمان درخواستهای خود را به مسئولان منتقل کردند.

اما دغدغه دیگر مردم احتمال افزایش قیمتهای خودسر توسط اصناف و کارخانه های می باشد، تجربه موج اول تورمی در ابتدای سال جاری و تاثیر گذاری اندک نظارتها بر قیمت گذاری ها این گمانه زنی را بیشتر نیز کرده است.

با توجه به اینکه در طرح دولت که البته با انتقادهای بسیاری از سوی مردم و کارشناسان مواجه شده، پیش بینی هایی برای حمایت از سیستم حمل و نقل مسافر و کالا اندیشیده شده است و با توجه به عدم گرانی گازوئیل زمینه عملی افزایش هزینه حمل و نقل کالا وجود ندارد اما هستند افرادی که می خواهند از وضعیت موجود سوء استفاده کنند.

با توجه به عدم گرانی گازوئیل زمینه عملی افزایش هزینه حمل و نقل کالا وجود ندارد اما هستند افرادی که میخواهند از وضعیت موجود سوء استفاده کنند

مردم حالا از مسئولان می خواهند ضمن اصلاح طرح عرضه بنزین و کاهش فشار اقتصادی بر بدنه جامعه، طرح های نظارتی برای کنترل قیمتها را افزایش و کارآمد کنند.

طبق اعلام مسئولان وزارت صمت، جلسه نظارت بر بازار هر روز در استانهای و شهرستانها برگزار و وضعیت از نزدیک رصد می شود، گزارشهای مردمی با دقت رسیدی و با هر گونه احتکار و گران فروشی برخورد جدی می شود.

سازمان تعزیرات حکومتی نیز اعلام کرده است گشتهای خود را چند برابر کرده است و هر گونه پرونده و تخلف در عرضه و توزیع و گران فروشی با برخورد جدی مواجه خواهد شد.

مردم گران فروشی را گزارش کنند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با تاکید بر مقابله با هر گونه گران فروشی در گفتگو با مهر اظهارداشت: از مردم می خواهیم هر گونه گران فروشی را به سیستم های نظارتی گزارش دهند.

مهدی حسینی‌نژاد بیان کرد: طرح های ویژه در بازار در حال انجام است و بازرسان به صورت دائمی از واحدهای صنفی بازدید می کنند.

وی گفت: هماهنگی لازم با دستگاههای مرتبط و اصناف انجام شده است و اجازه گران فروشی را نمی دهیم.

رئیس سازمان صمت استان کرمان با اشاره به اینکه تغییرات قیمت بنزین فقط روی ۶ درصد کالاها اثر مستقیم دارد که طبق سیاست های انجام شده سهیمه بنزین به فعالان اصناف مرتبط اختصاص می یابد و هر گونه تغییر قیمت نیز در ستاد تنطیم بازار مورد تصمیم گیری قرار خواهد گرفت و قبل از ابلاغ هیچ گونه افزایش قیمتی نباید انجام شود.

افزایش قیمت بنزین روی اکثر کالاها هیچ تاثیری ندارد اما احتمال دارد برخی افراد سوء استفاده کنند به همین دلیل هماهنگی با اصناف صورت گرفته است

حسینی نژاد بیان کرد: افزایش قیمت بنزین روی اکثر کالاها هیچ تاثیری ندارد اما احتمال دارد برخی افراد سوء استفاده کنند به همین دلیل هماهنگی با اصناف صورت گرفته و به گران فروشان هشدار می دهیم با آنها مطابق قانون برخورد خواهد شد.

وی از مردم خواست در صورت مشاهده گران فروشی با تلفنهای گویای بازرسی تماس بگیرند.

اما مردم که تجربه موج نخست تورم و افزایش قیمتها را در ماههای ابتدای سال تجربه کرده اند خواستار نظارت جدی تر و مقابله با گرکان فروشی ها هستند.

هشدار در خصوص ایجاد تورم ثانویه

اثرات تورمی افزایش نرخ قیمت بنزین موجب شد که روز گذشته محمدرضا پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس نیز در گفتگو با مهر نسبت به اثرات ثانویه تورمی طرح افزایش قیمت بنزین به دولت هشدار دهد.

وی با اشاره به اینکه اثرات موج نخست تورمی هنوز فروکش نکرده است و ارجای طرح های کارشناسی نشده از این دست می تواند موجب اثرات سوء اقتصادی باشد.

وی تاکید کرد: دستگاههای نظارتی باید طرح های جدی با هر گونه افزایش قیمت در بازار داشته باشند و دستگاههای تورمی از جمله بانک مرکزی باید اثرات تورمی افزایش قیمت بنزین را بررسی کنند.

کرایه حمل و نقل مسافری افزایش نمی یابد

معاون پشتیبانی سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری کرمان نیز در گفتگو با مهر هر گونه افزایش قیمت کرایه تاکسی را نیز غیر قانونی اعلام کرد و گفت: مردم باید گزارش دریافت کرایه بیشتر از مبلغ مصوب را به شماره‌های تلفن ۱۳۷ شهرداری، ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن و تجارت، سامانه پیام کوتاه ۱۰۰۰۱۷۹۸ و یا با تلفن رسیدگی به شکایات مردمی تاکسیرانی شهر کرمان به شماره ۳۳۳۴۲۲۱۴ اعلام کنند.

محمد مهدی‌نژاد گفت: هیچ گونه افزایش قیمتی روی نخواهد داد و در مقابل مطابق با سهمیه بندی که اعلام شده سهمیه سوخت به حساب کارت رانندگان تاکسی و سیستم حمل نقل شهری واریز می شود.

دغدغه های مردمی

محمد یکی از شهروندان کرمانی است که دغدغه اصلی وی و بسیاری از مردم گرانی اجناس مختلف می باشد. این شهروند می گوید: مسئولان می گویند گرانی وجود ندارد اما روند افزایش قیمت اجناس همچنان ادامه دارد.

وی می گوید: دیروز برای تعمیر خودرو به تعمیرگاه های خیابان خورشید مراجعه کردم و هر کس یک نرخ می داد و بهانه همه هم افزایش نرخ بنزین بود.

وی گفت: نظارت با حرف و اعلام چند شماره تلفن انجام نمی شود بلکه باید به صورت جدی با متخلفان برخورد شود.

نظارت با حرف و اعلام چند شماره تلفن انجام نمی شود بلکه باید به صورت جدی با متخلفان برخورد شود

زهرا یکی دیگر از شهروندان کرمانی است که در گفتگو با مهر خود را راننده سرویس مدرسه و سرپرست خانوار اعلام می کند.

زهرا می گوید: با این میزان سوخت و قیمتی که اعلام شده نمی تواند از عهده هزینه سرویس دادن به دانش آموزان برآیم و سودی برایش باقی نخواهد ماند.

وی افزود: اگر اجرای این طرح ضروری بود ابتدا باید مردم توجیه و بعد اجرا می شد و وجود برخی ابهامات موجب شده مردم نگران شوند.

یکی از راننده های وانت بار هم می گوید: کار من انتقال بار به صورت آزاد است و زیر نظر هیچ شرکتی کار نمی کنم. با افزایش قیمت سوخت چطور باید همان نرخ قبلی را دریافت کنم.

وی افزود: مسئولان ابتدا باید سهمیه ها را اختصاص می دادند بعد اقدام به اجرای این طرح می کردند.

مردم کرمان در کنار همه دغدغه هایی که در مشاغل خود دارند اما یک حرف می زنند و آن اینکه؛ امنیت مهمترین فاکتور زندگی اجتماعی است و اجازه سوء استفاده از مطالباتشان را نخواهند داد.

با این وجود مقابله با گرانی و عدم اخلال در بازار مهمترین خواسته مردم است.

کد خبر 4774106

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =