هویت ریشه های ایرانی و اسلامی از سنین کودکی باید تقویت شود

قزوین- معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: تقویت ریشه های هویت ایرانی و اسلامی از سنین کودکی می تواند موجب شکل گیری شخصیت اصیل ایرانی در بزرگسالی شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه دومین همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی در دوره پیش دبستانی عصر یکشنبه با حضور معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، خیرالله رحمانی مدیرکل آموزش و پرورش استان در سالن دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین برگزار شد.

رضوان حکیم زاده در این مراسم گفت: برنامه های همایش هویت از یک سال قبل شروع شد و حاصل تلاش مجموعه بزرگی است که امروز نتایج آن آشکار می شود.

وی افزود: این همایش یک تجربه در کار گروهی و تیمی در اداره کل اموزش و پرورش قزوین بود که بسیار ارزشمند است زیرا همه خود را در آن سهیم دانستند و یک کار جمعی را تجربه کردند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: در سند تحول به فرآیند تعالی و تحکیم هویت در دوره پیش دبستانی تاکید شده است.

وی بیان کرد: هویت شناسه و مجموعه ای از ویژگی ها و خصوصیاتی است که تعلق و وابستگی ایجاد می کند و قصه وابستگی و دل بستگی به تمایز فردی و جمعی است.

حکیم زاده افزود: فرد یا جمع هویت یافته می دانند چه می خواهند و هویت بخشی مانند نخ دانه های تسبیح است که باید از رها شدن وجود انسانها جلوگیری کنیم.

وی گفت: هویت قصه ریشه دواندن در بسترهاست و این بستر باید ایرانی و اسلامی باشد.

حکیم زاده یادآور شد:انچه در هویت مطرح می شود ریشه ایرانی و اسلامی بودن دارد و اگر بخواهیم فرزندانمان رنگ و بوی ایرانی و اسلامی داشته باشند باید تعلیم و تربیت را از دوران کودکی آغاز کنیم تا نهال فرهنگی را دراین آب و خاک زنده کنیم.

وی افزود: دوران کودکی بسیار مهم است و ویژگی هویت اسلامی برگرفته از کتاب الهی و قرآن است که مبنای کار قرار دارد.

حکیم زاده اظهار داشت: عناصر ایرانی هویت، از فرهنگ غنی ایرانی گرفته شده و الهام یافته از شاهنامه است  که نشان می دهد ایرانی از اهریمن و بیگانه اطاعت نکرده و همواره مقاوم و با عزت زندگی کرده است.

وی افزود ریشه های ایرانی از رودکی، سعدی، حافظ، مولانا و خیام ادامه یافته و به دوره معاصر می رسد و در واقع رنگین کمانی از فرهنگ و آداب و پوشش و غذاهای مختلف دارد و این هویت ایرانی اسلامی یک رنگین کمان زیباست.

حکیم زاده بیان کرد: حاصل هویت موجب بالندگی می شود و خروجی آن شهدایی چون بابایی، لشگری، رجایی و 36 هزار شهید والامقام و صدها دانش آموز شهید است که موجب عزت کشور شدند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: باید کودکان ما رنگ خدایی بگیرند و بتوانند در مسیر بزرگان و شهدا پا بگذارند و برای تحقق این امر به مدیران معلمان و مربیانی توانمند و متعهد نیازمندیم.

وی افزود: باید کرامت کودکان را پاس بداریم و با نگاهی ملی به همه اقوام و آداب و رسوم به کرامت همه اقوام و افراد احترام بگذاریم.

حکیم زاده بیان کرد: وظیفه داریم کرامت کودکان را حفظ کنیم و قبل از هر تصمیمی ببینیم سهم دانش آموزان از آن موضوع چیست.

حکیم زاده یادآورشد: حذف خشونت از مدارس، حفظ کرامت، فرهنگ پاسداشت از جایگاه و کرامت کودکی در مدرسه، خانواده و جامعه باید نهادینه شود و همه به آن اهمیت دهند.

وی گفت: باید مسیر درست را شناسایی کرده و در آن جهت حرکت کنیم و با اصلاح اشتباهات گذشته برای تعالی برنامه ها لازم است پای صحبت کودکان بنشینیم و نظر آنها را گرامی بداریم.

در ادامه از کتاب دومین همایش هویت کودکان ایران اسلامی در قزوین رونمایی شد.

کد خبر 4774607

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =