جهاد دانشگاهی یک نهاد چابک برای کمک به دستگاههای اجرائی است

بندرعباس - رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان گفت: جهاد دانشگاهی یک مجموعه دانشگاهی چابک است که در خلاء های مختلف جامعه به سرعت عمل می کند و می تواند به عنوان بازوی کمکی دستگاههای اجرائی باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، سهیل دادخواه ظهر سه شنبه در نشست خبری طرح داناب استان هرمزگان اظهار داشت: یکی از مسئولیت ها و رسالت جهاد دانشگاهی در دهه اخیر توجه به توسعه علم و فناورانه می باشد.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش و فناوری سعی کرده نقش بسزائی در کشور و به تبعه آن در استان هرمزگان ایفا کند، گفت: ورود به بحث پژوهش های کاربردی تا تجاری سازی، استفاده از فناوری ها و نیز حمایت از شرکت های دانش بنیان، افراد خلاق و ایده های خلاقانه در راستای هایت و تبدیل این ایده ها و برنامه ها به سمت تولید کسب و کار، تولید ثروت و تجاری سازی از جمله آن نمونه ها می توان عنوان کرد.

دادخواه ادامه داد: یکی از حوزه مورد تاکید جهاد دانشگاهی ورود به مقوله آب و چالش آب است که با راه اندازی مرکز خدمات تخصصی آب و انرژی به صورت تخصصی از سال 93 ورود کرده است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان هرمزگان اضافه کرد: این مداخله در زمینه مختلفی ازجمله موارد پژوهشی به مانند تولید آب از رطوبت هوا می توان ذکر کرد و همچنین فرهنگ سازی در حوزه آب و حفاظت از منابع آبی موجود و نیز استفاده بهینه از آن می باشد.

این مسئول با اشاره به این موضوع که با توجه به ظرفیت تسهیل گری و توسعه ایی جهاد دانشگاهی، می توانیم به کمک دسنگاههای اجرائی بیایم، اظهار داشت: یکی از مصادیق این همکاری ها طرح سه جانبه داناب است که با همکاری سه دستگاه آب منطقه ای استان، آموزش و پرورش و جهاد دانشگاهی منعقد گردیده است.

وی طرح داناب را برخاسته از یک چهار چوب نظامند و علمی دارد دانست و افرود: در این طرح جهاد داشنگاهی می تواند تولید محتوا کند و آن را به صورت کتابچه هایی تهیه و در اختیار معلمین قرار می دهد و با یک کار علمی دانش آموزان در معرض آموزش قرار می گیرند و با برگزاری پیش آزمون و پس آزمون در این طرح، تأثیرات آن را درجامعه هدف پیگیری می شود.

دادخواه اضافه کرد: برای دستگاههای بزرگ شاید سخت باشد که بتوانند به سادگی تغییر مأموریت و برنامه دهند و به سرعت خودشان را با شرایط و چالش های جدید جامعه وقف دهند ولی نهاد های غیر دولتی با اختیاراتی که دارند و بعضا با چابکی بیشتر، توانائی آن را دارند که با شرایط جدید جامعه و ماموریت ها و برنامه ها جدید آن هماهنگ شوند و کشور را از معضل بوجود آمده در آن برهه زمانی خاص نجات دهند.

رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان خاطر نشان کرد: بدنبال ان هستیم که جهاد را یک مجموعه دانشگاهی چابک تعریف کنیم که هر زمان با توجه به شرایط مختلف جامعه به سرعت عمل می کند و اعلام می داریم که در شرایطی که دستگاهها برای پیشبرد اهداف خود با خلعی روبرو هستند که جهاد دانشگاهی می تواند با ورود خود کمک، حمایت و یا تسهیل کند، این آمادگی در جهاد دانشگاهی وجود دارد که به عنوان بازوی کمکی در کنار آنها باشیم.

دادخواه تصریح کرد: طرح مشاغل خانگی با کمک اداره تعاون، کار واموراجتماعی با هدف کمک به اشتغال و توسعه مشاغل خانگی، همکاری با ارتش برای طرح سرباز مهارت و همپنین همکاری با سازمان ملی جوانان در راستای اشتغال جوانان، نمونه های از همکاری جهاد دانشگاهی با دیگر نهادها و ارگانها بوده است.

کد خبر 4775562

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =