روند بی‌توجهی به مصوبات شورا در حوزه نظارت مالی را پایان دهید

مجید فراهانی نسبت به اجرای تبصره ۴، ۵ و ۷ اصلاحیه انتخاب ذیحساب و عوامل ذیحسابی در شهرداری تهران سازمان ها و شرکت های تابعه تذکر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در جریان صد و هفتاد و ششمین جلسه علنی شورای شهر تهران با اشاره به انتخاب ذیحساب و عوامل ذیحسابی در شهرداری تهران گفت: ارتقاء سطح سلامت و انضباط مالی و مقابله با تخلفات مالی و محاسباتی یکی از انتظارات به حق شهروندان از شورای شهر است، انتظاری که متاسفانه در طی ادوار شورا تاکنون به آن پاسخ مناسب و در خور شانی داده نشده است و زمینه ساز بی اعتمادی شهروندان نسبت به سلامت مالی اداره شهر شده است.

او افزود: بر اساس تبصره ۴ مصوبه «اصلاحیه مصوبه انتخاب ذی حساب و عوامل ذی حسابی در شهرداری تهران، سازمانها و شرکت های تابعه» ابلاغی به شماره ۱۶۰/ ۸۹۵ / ۵۶۷۳ به تاریخ ۸۶/۴/۱۲ ذیحسابان موضوع این مصوبه موظف بوده اند نسبت به بررسی اسناد و فرآیند ایجاد تعهد در مناطق، سازمانها، شرکتها، معاونت ها و سایر واحدهای تابعه و ذیربط شهرداری تهران اقدام و پس از تطابق آن با قوانین و مقررات موضوعه و بودجه مصوب، اسناد هزینه را تأیید نمایند.

فراهانی گفت: چک های صادره در کلیه واحدهای یاد شده اعم از مناطق، سازمان ها، شرکتها، معاونت ها و سایر واحدهای ستادی و اجرایی ذیربط با امضای ذیحساب معتبر خواهد بود و شهرداری تهران موظف است موضوع لزوم امضاء چک ها توسط ذیحسابان را به بانک های عامل ذیربط اعلام نماید.

او اضافه کرد: بدیهی است صدور هر گونه چک پس از بررسی و تأیید اسناد و مدارک مربوطه توسط ذیحسابان صورت خواهد گرفت، متاسفانه علی رغم تصریح این تبصره و گذشت مدت ۱۳ سال از تصویب همچنان برخی شرکت ها و سازمانها از اجرای این امر سر باز می زنند و خود را تابع قانون تجارت می دانند.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران تصریح کرد : علاوه بر این بر اساس تبصره ۵ این مصوبه، شهرداری تهران موظف بوده است به منظور مدیریت امور ذیحسابی شهرداری تهران، واحدی زیر نظر شهرداری تهران با مسئولیت ذیحساب و در چارچوب مصوبات شورای اسلامی شهر تهران و شرح وظایف موضوع ذیل ماده واحده این مصوبه با رعایت ماده پنجاه و چهارم قانون شهرداری ها ایجاد نماید، که شواهدی از اجرای این تبصره در شهرداری تهران به چشم نمی خورد.

این عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد:  همچنین برابر تبصره ۷ این مصوبه ذیحساب موظف است هر دو ماه یک بار گزارش نظارتی از حسن اجرای مصوبات بودجه شهرداری تهران و واحدها و سازمانها و شرکتهای تابعه را تهیه و به شورای اسلامی شهر تهران ارائه نماید که تاکنون جز یک گزارش، گزارش دیگری تاکنون به شورا تقدیم نشده است. بر همین اساس در اجرای بند ۳ ماده ۷۱ قانون شوراهای اسلامی کشور، درباره «اجرای تبصره های ۴، ۵ و ۷ اصلاحیه مصوبه انتخاب ذی حساب و عوامل ذی حسابی در شهرداری تهران، سازمانها و شرکت های تابعه» به ذیحساب، مدیران عامل سازمانها، شرکتها و موسسات وابسته و قائم مقامان ذیحساب دو (۲) شهرداری تهران تذکر می دهم.

فراهانی در پایان افزود: اینجانب نارضایتی خود را از عدم اجراء این مصوبه اعلام می کنم و خواستار پایان دادن به روند بی توجهی نسبت به مصوبات شورا در حوزه نظارت مالی حین خرج هستم.

کد خبر 4775759

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =