حضور نخبگانی ایران در کشور الجزایر بسیار ضعیف است

رایزن فرهنگی سابق جمهوری اسلامی ایران در الجزایر در نشست علمی «جریانهای فکری ـ سیاسی الجزایر» گفت: حضور نخبگانی ایران در کشور الجزایر بسیار ضعیف است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست علمی «جریان های فکری ـ سیاسی الجزایر» با همکاری مرکز همکاری های علمی و بین الملل و پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی با حضور امیر موسوی رایزن فرهنگی سابق جمهوری اسلامی ایران در الجزایر در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست علمی، امیر موسوی رایزن سابق فرهنگی ایران در الجزایر به موقعیت جغرافیایی و وضعیت اجتماعی  کشور الجزایر پرداخت و گفت: الجزایر بزرگترین کشور افریقا با وسعتی برابر دو برابر ایران و جمعیتی در حدود نصف جمعیت ایران است. این کشور از سال ۱۸۳۱ تا ۱۹۶۲ تحت استعمار فرانسه بوده است و برای استقلال شهدای زیادی داده است؛ انقلابی که یک میلیون و پانصد هزار نفر شهید داشته است و حتی برخی بر این باورند که این رقم ۷ میلیون نفر  بوده است.

وی افزود: این کشور همیشه چه قبل و چه بعد از اسلام تحت استعمار بوده است. قبل از اسلام رومی ها و بعد از اسلام عثمانی ها و در سال های اخیر فرانسوی ها استعمار کرده اند. فرانسوی های در این کشور علاوه بر استعمار، جنایت های بسیاری انجام داده اند. از طرفی به مدت ۵۸ سال گاز رایگان از این کشور تهیه می کردند.

رایزن سابق جمهوری اسلامی ایران به آمازیقی‌ها اشاره کرد که ۵۰ درصد از جمعیت الجزایر را تشکیل می دهند و تصریح کرد: آنها گروهی موحد و انسان هایی شجاع و جنگجو در این کشور هستند. در ابتدا اسلام را پذیرفتند ولی بعدها مسلمانان را نتوانستند قبول کنند. آیت احمد از رهبران این گروه است که شخصیتی محبوب در این کشور است. آمازیقی ها در برهه های مختلف به جنگ با عثمانی ها و فرانسوی ها پرداختند.

موسوی به سه دسته از مسلمانان و به شرح ویژگی های آنها در این کشور پرداخت و اضافه کرد: این گروه ها شامل صوفی ها، سلفی ها و اخوان المسلمین هستند. مسلمانانی که بیشتر در حال حاضر نقشی منفعل در این کشور دارند. در حال حاضر قدرت سیاسی در دست لائیک ها و اسلام گراهای معتدل است. فقط بقایایی از گذشته مانده است.

وی در ادامه به کشتار عظیمی که در این کشور از سال ۹۱ میلادی تا سال ۲۰۰۰ به راه افتاد، اشاره کرد و افزود: در جریان انتخابات سال ۹۱ جبهه نجات پیروز انتخابات می شود، اما فرانسه وارد این انتخابات می شود و آن را ابطال می کند. پس از این جریانات بود که جنبش اسلامی تشکیل شد که به درگیری بین مسلمانان با ارتش الجزایر منتج شد و کشتار زیادی به راه افتاد. مردم الجزایر به رغم تقید بالای دینی، از دین سیاسی گریزان هستند. اسلام سیاسی که بیشتر در جهان عرب از آن تکفیری ها است.

رایزن سابق فرهنگی ایران در الجزایر این کشور را چه به لحاظ نخبگان دینی و چه به لحاظ نخبگان دانشگاهی در وضعیت ضعیفی داست. علما در سطح پایین فکری هستند، حوزه علمیه قوی ندارند، خطیب قوی و عالم بزرگ تاثیر گذار ندارند. حتی مفتی هم ندارند. کاملا به الازهر و سعودی ها وابسته هستند. در حالی که مراکش و تونس که همسایه های این کشور هستند، وضعیتی به مراتب بهتر دارند.

وی در پایان گفت که جای دانشگاه های ایران در این کشور بسیار ضعیف است. بیشتر از کشور الجزایر به ایران می آیند. اکنون ما به لحاظ سیاسی در میان مردم از وضعیت خوبی برخورداریم، ولی از این ظرفیت استفاده خوبی نمی شود.

کد خبر 4775794

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =