ظرفیت رساله‌ها و پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی برای ایجاد تحول

معاون پژوهشی دانشگاه تهران گفت: رساله‌ها و پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی ظرفیت ارزشمند دانشگاه‌ها برای ایجاد تحول هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران، محمدرضا رحیمیان در سی و چهارمین اجلاسیه معاونان پژوهشی دانشگاه‌های بزرگ و برتر کشور که در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، با تأکید بر اهمیت برگزاری منظم اجلاسیه به الگوساز بودن اقدامات دانشگاه‌های بزرگ و برتر در سطح کشور اشاره کرد و رساله‌ها و پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی را ظرفیت ارزشمند دانشگاه‌ها برای ایجاد تحول دانست.

محمدرضا موحدی، معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف نیز با بیان تنگناها و فرصت‌های ایجاد شده درباره تحریم‌ها، طرح پویش دانش‌بنیان حمایت از صنعت داخلی را مطرح کرد. توجه به حل مسائل صنعت، ایجاد اعتماد متقابل، حمایت از واحدهای فنی و صنعتی، استفاده از ظرفیت دانشجویان فارغ‌التحصیل در دوره خدمت سربازی و ایجاد همکاری‌های استراتژیک بین دانشگاه و صنعت از مهمترین موضوعات این طرح بود.

هم‌چنین عباس زارعی هنزکی، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، با اشاره به توسعه صنعت از نسل اول تا پنجم، به طرح موضوع حرکت دانشگاه به‌عنوان عالی‌ترین بخش علمی کشور در مرزهای دانش پرداخت که وظیفه ذاتی آن تولید دانش در سطح نسل چهار و پنج صنعت است، در حالیکه صنعت کشور هنوز در نسل دو و سه باقی مانده است.

مسعود برومند، معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز ضمن بیان تجربه سال‌های گذشته در حوزه ارتباط صنعت و دانشگاه، توجه به حل مسائل پیشران‌های صنعت را با اهمیت برشمرد.

وی ایجاد شبکه حل مسئله و چالش‌های کشور در سطح دانشگاه‌ها و توأمان توجه به آینده و صنعت نسل چهارم و پنجم و تغییر رابطه مجری – کارفرمایی میان دانشگاه و صنعت و هم‌چنین رابطه همکاری‌های استراتژیک را به‌عنوان راه حل مسائل مطرح کرد.

پویش دانش‌بنیان حمایت از صنعت داخلی، مهمترین کارکردهای دانشگاه‌ها در حوزه فناوری و چگونگی اجرای بند (ه) تبصره ۴ بودجه سال ۱۳۹۸ از مهمترین موضوعات مطرح شده در این اجلاسیه بود.

کد خبر 4776021

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =