سهمیه المپیکی شمشیربازی در چه صورت به خطر می‌افتد؟

بر اساس رنکینگ فعلی فدراسیون جهانی شمشیربازی، کسب سهمیه تیمی ایران برای المپیک قطعی است به شرطی که تا پایان سه رویداد گزینشی دیگر، فاصله چینی‌ها با اهدافشان بیشتر از امروز شود.

به گزارش خبرنگار مهر، جام جهانی شمشیربازی مصر و حضور  در آن فرصت خوبی بود برای اینکه شمشیربازی ایران بتواند شرایط فعلی خود را برای حضور در المپیک و کسب سهمیه تیمی آن هرچه بیشتر بهبود بخشد. به همین دلیل و با وجود مشکلات ایجاد شده در رابطه با ویزای شمشیربازان، تلاش زیادی صورت گرفت تا این اعزام به سرانجام برسد.

نتیجه هم کسب امتیازات المپیکیِ دوباره و ارتقای جایگاهی بود که برای تیم اسلحه سابر ایران و در رنکینگ جهانی رقم خورد اما در عین حال حضور چین و نتایجی که شمشیربازان این کشور در مصر به دست آوردند تا حدی زنگ خطر را برای شمشیربازان ایران به صدا درآورد تا برای حفظ موقعیت فعلی و سهمیه‌ای که هنوز به نام‌شان ثبت نشده، آگاه تر باشند.

در جریان جام جهانی مصر که هفته گذشته برگزار شد، نمایندگان ایران در بخش انفرادی و تیمی به نتایج قابل توجه - در حد رویدادهای دیگر - دست پیدا نکردند با این حال ۳۰ امتیاز المپیکی گرفتند و در رنکینگ تیمی جهان هم یک پله صعود کردند و در جایگاه پنجم قرار گرفتند.

در همین رقابت ها چین برخلاف خیلی از پیش بینی ها ظاهر شد. شمشیربازان این تیم برابر آمریکا و فرانسه که از مدعیان جهان هستند به پیروزی دست یافته و توانستند ۲۸ امتیاز المپیکی به دست بیاورند یعنی تنها ۲ امتیاز کمتر از ایران؛ با این عملکرد چینی ها در رده دهم جهان ایستادند، فاصله خود را با ایران کمتر از همیشه کردند و نشان دادند که پتانسیل لازم برای بهتر شدن را هم دارند.

آنچه مسلم است با شرایط فعلی، کسب سهمیه شمشیربازی ایران در بخش تیمی قطعی است اما به خاطر در پیش بودن سه رویداد گزینشی دیگر فعلا نمی توان روی این سهمیه حساب کرد تا فرودین ماه سال آینده که فدراسیون جهانی به صورت رسمی و بر اساس نتایج رویدادهای گزینشی موردنظر، کشورهای صاحب سهمیه را معرفی می کند.

مسابقات جام جهانی لهستان (۱۲ تا ۱۴ بهمن‌ماه - ورشو)، مسابقات جام جهانی ایتالیا (۱۷ تا ۱۹ اسفندماه - پادووا) و مسابقات جام جهانی مجارستان (۲ تا ۴ فروردین‌ماه ۹۹ - بوداپست) رویدادهایی گزینشیِ باقی مانده هستند که ایران حضور در آنها را در برنامه دارد تا اینگونه سهمیه المپیکی خود را نهایی کند اما با توجه به شرایط جدید و ظهورِ مدعی گونه چین، باید نیم نگاهی هم به این تیم و عملکرد آن در رقابت های پیش رو داشت.

سهمیه المپیکی شمشیربازی در چه صورت به خطر می‌افتد؟

پیمان فخری سرمربی تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر در گفتگو با خبرنگار مهر در این رابطه گفت: به قدری خوب هستیم و موقعیت‌مان در رنکینگ جهانی ایده آل است که تا حد زیادی از سهمیه خود اطمینان داریم اما احتمالات و اتفاقاتی که ممکن است در رابطه با دیگر کشورها رقم بخورد را نادیده نمی گیریم.

وی با اشاره به در پیش بودن سه رویداد دیگر که نتایج آنها در امتیاز المپیکی شمشیربازان تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: اگر از مجموع این سه رویداد، چین بتواند به دو فینال راه یابد تا حد زیادی برای ما خطرناک خواهد بود. به همین دلیل باید تمام تلاش مان را داشته باشیم تا در ورشو، پادووا و بوداپست بهتر از همیشه نتیجه بگیریم.

سرمربی تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر تاکید کرد: در حال حاضر اختلاف امتیاز ایران و چین زیاد است اما اگر به هر دلیلی ما در رقابت های پیش رو دور از انتظار ظاهر شویم و چینی ها مانند جام جهانی مصر غافلگیرکننده ظاهر شده و بتوانند دو فینال هم داشته باشند، موقعیت ایران به خطر می افتد. به هر حال چین هم نمی خواهد فرصت کسب سهمیه را از دست بدهد. هر کاری می‌کند تا به این مهم برسد. بنابراین ما نباید طوری باشیم که کارمان به اما و اگر کشیده شود.

فخری با تاکید بر اینکه حساسیتِ رقابت میان تیم های برتر رنکینگ جهانی برای کسب سهمیه به صورت وحشتناک بالا است، گفت: چین تاکنون و حداقل در رویدادهای گزینشی المپیک توکیو نتوانسته جزو چهار تیم برتر جهان شود اما عملکردی که در مصر داشت، نشان داد می تواند به این مرحله هم برسد. به هر حال باید در رویدادهای آینده بهتر از همیشه باشیم تا سهمیه خود را از دست ندهیم.

تلاش برای تثبیت جایگاه جهانی و اولین سهمیه تیمی

به گزارش خبرنگار مهر، چهار تیم اول رنکینگ جهانی اسلحه سابر سهمیه المپیک را به صورت مستقیم دریافت می کنند. چهار تیم بعدی هم از میان تیم های پنجم تا شانزدهم رنکینگ جهانی انتخاب خواهند شد. بدین ترتیب که تیم های اول هر زون از این جایگاه ها صاحب سهمیه می شوند. آمریکا، اروپا، آفریقا و آسیا - اقیانوسیه زون های موردنظر هستند.

ایران بر اساس رنکینگ فعلی و در اختیار داشتن جایگاه پنجم جهان، برای المپیک کسب سهمیه خواهد کرد اما برای تثبیت این جایگاه و بهبود آن باید در سه رویداد پیش رو حضور داشته باشد.

شمشیربازی ایران در المپیک ۲۰۱۲ لندن و ۲۰۱۶ ریو به ترتیب با یک و دو نماینده در بخش انفرادی حضور داشت اما تلاش دارد برای نخستین بار سهمیه تیمی را کسب کند. در این صورت چهار شمشیرباز راهی المپیک توکیو خواهند شد که سه نفر از آنها می توانند در بخش انفرادی بازی ها هم شرکت داشته باشند.

کد خبر 4776841

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =