کتابخانه‌ها باید امکان ارتباط اجتماعی را افزایش دهد

کرمانشاه _مدیرکل برنامه ریزی نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: کتابخانه‌ها باید امکان ارتباط اجتماعی را افزایش دهند.

به گزارش خبرنگار مهر،  سیامک محبوب ظهر امروز چهارشنبه در بیست و هفتمین دوره گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار که در کتابخانه امیر کبیر کرمانشاه برگزار شد، کتابخانه ها را مهم ترین مرکز انجام کارهای فرهنگی دانست و اظهار داشت: اگر کتابخانه ها از بین بروند بدون شک در کارهای فرهنگی خلل ایجاد خواهد شد و بسیاری از آنها از بین خواهد رفت.

مدیرکل برنامه ریزی نهاد کتابخانه های عمومی کشور افزود: سه کارکرد مهم از جمله اطلاع رسانی، کارکرد آموزشی و کارکرد بازپروری در کتابخانه ها شکل می گیرند و لازم است آنها را تقویت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته کتابخانه عمومی کتاب به علاوه خانه بود و کتاب ارزش بیشتری داشت و دانش در دل کتابها گنجانده شده بود.

محبوب ادامه داد: اما طرح رویکرد آینده نگری می گوید دانش در دل ارتباطات اجتماعی نیز موجود است و کتابخانه ها باید طوری باشند که امکان ارتباط اجتماعی را افزایش دهد.

مدیرکل برنامه ریزی نهاد کتابخانه های عمومی کشور بیان داشت: امروز کتابخانه ها باید انواع رسانه ها را در خود جای دهد و خود را به سمت انسانها سوق دهد تا تبادل آرا صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه کتابخانه ها باید به جایی برای کنش فرهنگی تبدیل شود، گفت: نقش کتابدار تسهیل گری است که امکان ارتباط را از طریق دانش نهفته فراهم می کند.

محبوب اظهار داشت: تلاش می کنیم طراحی ساختمان کتابخانه ها به صورتی باشد که خدمات در قالب های مختلف بتواند به سهولت در آن صورت گیرد و امیدواریم به کتابخانه های تبدیل شود که برآمد موثری در زندگی مردم داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه کتابخانه ها باید به سمت برآمد محوری پیش بروند، افزود: البته کتابخانه ها کارهای آمایش سرزمینی کتابخانه ها را پشتیبانی می کند و این طرح امروز در کرمانشاه افتتاح شد.

وی ابراز امیدواری کرد که تا سال 1400 شهر بدون کتابخانه نداشته باشیم و بیان داشت: استان کرمانشاه فقط یک شهر بدون کتابخانه دارد که تلاش می کنیم این شهر نیز تا پایان سال مجهز به کتابخانه شود.

کد خبر 4777162

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =