آموزش و پرورش از پس همه معضلات فرهنگی و اجتماعی بر نمی آید

بندرعباس - معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش از پس همه معضلات فرهنگی واجتماعی بر نمی آید.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا کاظمی ظهر سه شنبه در ششمین جلسه کمیته تخصصی فرهنگی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی مواد مخدر استان هرمزگان، اظهارداشت: آسیب اجتماعی متعلق به یک دستگاه و یا نهاد خاصی نیست و مسئول مبارزه و کاهش آن نیز یک دستگاه نمی توان باشد و به همان اندازه که دستگاه آموزش و پرورش ممکن است از آسیب های اجتماعی مواد مخدر متضرر شود، به دیگر دستگاه ها نیز به همان اندازه آسیب وارد می کند.

وی افزود: هیچ راهی نیست مگر اینکه با قرار گرفتن در کنار هم و نیز با هم افزایی وهمفکری در مسیر پیشگیری و کاهش آسیب اجتماعی این معضل جدی جامعه گام برداریم.

کاظمی با بیان اینکه حدود ۴۰ سال در حوزه مبارزه با مواد مخدر کار و تلاش شده است که تا کنون هزینه تمامی دستگاهها را نیروی انتظامی داده است، ادامه داد: همه دستگاه ها در گذشته خود را به نوعی کنار کشیدند و همه کم کاری ها و سهل انگاری های حوزه ها و دیگر دستگاه ها را نیروی انتظامی متحمل شده است. آسیب های اجتماعی در جرائم ظهور می یابد و با شکل های مختلف در جامعه خودش را نشان می دهد که در نهایت لبه برخورد با آن با نیروی انتظامی و دادگستری است.

این مسئول اضافه کرد: در حوزه مبارزه با مواد مخدر هزینه می کنیم ولی به نتایج مطلوب دست پیدا نمی کنیم بلکه در یک چرخه، شهید می دهیم، دستگیر می کنیم و زندان می بریم و این راه ادامه پیدا می کند.

کاظمی به استناد گفته های کارشناسان و متخصان درمان، درمان قطعی مواد مخدر را سخت و زمان بر دانست و گفت: به علت درمان افراد مبتلا به مصرف مواد مخدر بسیار سخت و زمان بر است. چون با ایجاد شرایط مشابه و مسائل گوناگون دوباره رجوع به مواد مخدر می کند پس لازم است ضمن کار کردن در حوزه درمان و جهت کاهش سهم مبارزه و درمان، استراتژی و راهبرد اصلی ما باید تمرکز بر کار فرهنگی و پیشگیری باشد.

معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش کشور ضمن ابراز اینکه وزارت از پس همه معضلات فرهنگی و مسائل اجتماعی جامعه برنمی آید، تصریح کرد: آموزش و پرورش به تنهایی نمی تواند همه مسئولیت فعالیت های فرهنگی و پیشگیری را برعهده بگیرد و توانایی انجام کامل این کار خارج از توانایی آموزش و پروش است.

کاظمی افزود: مگر چقدر حجم کتاب درسی می توان داشته باشیم یا چقدر فرصت تربیتی در اختیار معلمان مدارس وجود دارد و زمان دراختیار بودن دانش آموز در مدارس چقدر است و همچنین چقدر اعتبارات به آموزش و پرورش تزریق می شود که به تنهایی کار فرهنگی، پیشگیری و مبارزه را انجام دهیم بلکه همه دستگاه ها در کنار آموزش و پرورش بیایند و می دانیم که آموزش و پرورش اگر خوب کار کند می تواند آینده خوبی برای جامعه رقم بخورد و سهم درمان و مبارزه به مرور زمان کاهش می یابد.

وی به نداشتن عمق در طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان (نماد) به علت نوپا بودن اشاره کرد و افزود: می توان با ساختار سازی، نماد سازی، تولید محتوا و تمهید مقدمات به این طرح عمق و معنای بیشتری داد و با تلاش و خرد جمعی به سمتی پیش رویم تا مسیر اثربخشی بهتر و مطلوب تر طرح نماد در جامعه را پیدا کنیم.از طرفی سیکل طرح نماد مانند یه بسته کامل است که اگر به خوبی انجام نشود تمام هزینه ها را دور ریخته ایم.

این مسئول گفت: هم اکنون ۳۵ منطقه آموزش و پرورش در کشور جزو طرح نماد هستند که از مجموع ۱۱۰ هزار مدرسه موجود در این مناطق، شش هزارو۵۸۷ مدرسه تحت پوشش قرار دارند.

کاظمی با تأکید بر راه اندازی میز خدمت طرح نماد در مناطق، اظهار داشت: در راستای طرح نماد،۱۳ هزار ارجاع در سال گذشته به دستگاه های مربوطه داشته ایم ولی هیچ اطلاعی از سرنوشت آنها در خصوص درمان یا حل مشکل آن در اختیار ما وجود ندارد که لازم است یک بانک اطلاعاتی جامع در این خصوص تهیه شود.

معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش تغذیه اطلاعاتی مستمر را مهم دانست و خاطر نشان کرد: الگوی مصرف مواد مخدر در سطح جامعه به گونه ای تغییرکرده است که درصورت نداشتن آگاهی،همه افراد ممکن است ناخواسته به آن گرفتار شوند  پس لازم و ضروری است تا آخرین اطلاعات را از ستاد مواد مخدر دریافت و به آگاهی دانش آموزان برسانیم.

کاظمی بیان کرد: نباید منتظر اعتبارات دولتی باشیم بلکه با تمرکز بر منابع، توانمندی ها و ظرفیت ها استان خودمان برنامه ریزی کنیم. ۷۵۰ مرکزهسته  مشاوره در مدارس به سامانه نماد وصل می شوند تا دانش آموزان با نشانگان اورژانسی را شناسائی و ثبت کنند و سپس خدمات به آنها داده شود که دانش آموزان در معرض آسیب در اولویت قرار دارند.

کد خبر 4781404

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =