ضرورت بررسی سریع طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه ای به مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستار آن شدند که طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی در دستور کار آنان قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر یوسف نژاد عضو هیئت رئیسه مجلس در جلسه علنی امروز بیانیه ۱۶۴ تن از نمایندگان به مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجمع در مورد ضرورت در دستور کار قرار گرفتن طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی را قرائت کرد.

 متن این بیانیه به شرح زیر است:

علیرغم آنکه طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی با قید دو فوریت در مجلس تصویب شد، قریب به سه ماه است که در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد و هنوز بلاتکلیف مانده است.

همچنان که استحضار دارید یکی از پدیده های ویرانگر در اقتصاد ایران که زاییده رفتار نادرست برخی از بانک ها و نظارت ناکافی بانک مرکزی در طول سال های گذشته است، محاسبه و دریافت سود مرکب از بدهکاران بانکی است.

این پدیده که در اکثر مواقع به صورت غیرشفاف و از طریق عقد  قراردادهای جدید انجام شده باعث شده است بدهی بدهکاران بانکی به طور غیرمعقول و به شکل سرطانی رشد کند. یقینا شما هم مثل ما محل رجوع خیل عظیم از بدهکاران بانکی بودید که علیرغم پرداخت چند برابر اصل بدهی و سود مندرج در  قرارداد اولیه همچنان با مطالبه سنگین از سوی بانک ها مواجه هستند و از پرداخت بدهی خود مستاصل شده اند.

در عین حال از آنجا که مصوبه جدید بانک مرکزی عطف به ماسبق می شود نمی تواند مشکل خیل عظیم بدهکاران را که مستاصل شده اند حل کند و نمایندگان طرح حذف سود مرکب را با قید دو فوریت تقدیم کرده اند که بلافاصله این طرح در هیات دولت مطرح شد و با حذف یکی از تبصره ها مورد موافقت قرار گرفت. البته با توجه به ایراد شورای نگهبان به این طرح و اصرار مجلس، طرح مذکور به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شده و سه ماه است که در مجمع بلاتکلیف مانده است و انتظار داریم اقدامات سریع به عمل بیاید.

کد خبر 4781436

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =