جدیدترین فناوریهای بازرسی فرودگاهی معرفی شد

محققان مشغول ابداع فناوری های جدید برای کنترل و بازرسی فرودگاه ها هستند از جمله پهپادی که بمب را شناسایی می کند، ژلی که روی مواد منفجره را می پوشاند و اسکنری که کل چمدان را بررسی می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل،  حدود ۲۷ میلیون نفر در فصل تعطیلات امسال سفر می کنند و درهمین راستا سازمان امنیت حمل ونقل آمریکا درباره صف های طولانی کنترل و بازرسی مسافران هشدار داده است.

این درحالی است که محققان مشغول آزمایش فناوری جدیدی به نام Innovation Checkpoint هستند. این فناوری در راستای شکایت های مسافران درباره بررسی دستگاه های الکترونیکی، مایعات و کفش ها هنگام عبور از اسکنرهای فرودگاهی است.

در فرایند جدید از یک حسگر روی پهپاد استفاده می شود تا بمب های خانگی را ردیابی کند، همچنین در این فرایند ژلی به کار می رود که روی ماده منفجره را می پوشاند تا بتوان آن را به طور ایمن از محل خارج کرد. از سوی دیگر اسکنرهای خاصی ابداع شده اند که اشیایی مانند چمدان ها را بدون خارج کردن محتویات آن بررسی می کنند.

خوزه بونیلا مدیر سازمان امنیت حمل ونقل در این باره می گوید: تمام فناوری های مذکور چشم اندازی از آینده صنعت هوایی را فراهم می کنند. ما مشغول  آزمایش فناوریهای نوین هستیم تا فرایند کنترل مسافران را به طور نامحسوس انجام دهیم.

درهمین راستا محققان دانشگاه رود ایسلند مشغول تحقیق در این باره هستند.

این محققان با همکاری وزارت امنیتایالات متحده آمریکا یک حسگر به نام «دماغ سگی دیجیتال» ابداع کرده اند که با یک پهپاد همخوان می شود و می تواند بهتر از سگ های بمب یاب، مواد منفجره را ردیابی کند.

توسعه این حسگر هنوز در مراحل ابتدایی است اما به گفته محققان  هنگام تکمیل، ابعاد آن به اندازه یک موبایل است. همچنین این گروه نوعی ژل به نام «شمو»(Schmoo) ابداع کرده اند که دور  مواد منفجره یا مواد شیمیایی خطرناک قرار داده می شود تا بتوان آنها را به طور ایمن از فرودگاه خارج کرد.

آخرین بخش تحقیقات این پژوهشگران شامل روش هایی جدید برای اسکن چمدان بدون خارج کردن محتویات آن است.

هنگامیکه مسافران به نقاط بازرسی در فرودگاه می روند،  نخست کارت شناسایی خود را اسکن می کنند تا هویتشان احراز شود  و دیگر نیازی نیست کارت پرواز خود را نشان دهند. پس از آن چمدان ها و کیف ها از اسکنرها رد می شوند. اسکنرهای جدید می توانند داخل چمدان را به دقت بررسی کنند.

کد خبر 4781483

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =