کتاب «گام دیگر به سوی تمدن اسلامی» منتشر شد

کتاب «گام دیگر به سوی تمدن اسلامی» با قلم حسین­علی رمضانی در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «گام دیگر به سوی تمدن اسلامی» با قلم حسین­علی رمضانی با مجوز رسمی از مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی(حفظ و نشر آثار حضرت آیت ­الله ­العظمی­ خامنه ‏ای) در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

انقلاب اسلامی پس از چهل سال بالندگی و رشد، در حالی گام در چهل­ سالگی دوم می­ نهد که رفتار و گفتار رهبران آن با شعارهای انقلاب و اسلام کاملاً منطبق بوده است. امامین انقلاب، نماد انطباق حرف با عمل بودند و هستند و رمز ماندگاری انقلاب همین نقطه و علت کانونی است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، در جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با رویکری تحلیلی و توصیفی به تشریح انقلاب در گذشته و حال و ترسیم آینده­ در قالب بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اقدام نموده ­اند و بر جامعه علمی کشور فرض است که در راستای تبیین و گفتمان­ سازی کلامی که از سوی امام صادر و ابلاغ می­ شود، هرچه سریع­تر به تولید مفاهیم، گزاره ­های تبیینی و روشن‌گری و نیز فرآیندها و مدل‌ها اقدام نماید.

در این راستا و بر حسب تکلیف مفروض، نویسنده کتاب سعی کرده با بضاعت اندک علمی خویش، با رویکرد تحلیل محتوا و مضمون کلام امام خامنه ­ای(مدظله‌العالی) را در منشور گام دوم انقلاب اسلامی، تبیین و توضیح دهد و گامی هر چند کوچک در این مسیر بردارد.

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، نشان از فرآیند فراز و فرودهای انقلاب در گذشته، توصیف وضع موجود و ترسیم آینده­ای روشن را از لسان رهبر انقلاب بیان می ­دارد. بیانیه ­ای که با نگاه حکمت ­محور توسط حکیم و فرزانه­ ای، خطاب به جامعه ایرانی و چه بسا امت اسلامی تدوین و انتشار یافته است. قرار گرفتن در مدار منظومه معرفتی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) با رویکرد اخلاقی ـ علمی جز اولویت­‌های نویسنده بوده و این امر منتج به رویکرد تفسیر عقلی ـ اجتهادی در رجوع به این متن شده است.

کتاب گام دیگر به سوی تمدن اسلامی در راستای تبیین لایه معرفتی و گفتمانی بیاینه گام دوم تدوین گردید. مؤلف در این کتاب مدعی می­ شود که کلام و قلم رهبر انقلاب اسلامی، صرفاً یک بیان ارزشی در جایگاه رهبری کاریزما نبوده و نیست؛ بلکه بیانیه حاوی کلمات و گزاره ­هایی کاملاً نظریه­ مند، منطقی و علمی است. رهبر انقلاب با نشر این بیانیه بار دیگر نشان داد که گفتمان انقلاب اسلامی، گفتمانی در لایه معرفتی و بر اساس جنگ منطق تعاریف از جهان، انسان و معرفت است.

وضع و جعل مفاهیم و گزاره ­ها در بیانیه نشان­ دهنده قرار گرفتن کلمه طیبه که اصل آن ثابت و فرع آن در آسمان­‌هاست، می ­باشد و این منطق معرفتی و مفهومی در برابر کلمه خبیثه که مال ها من قرار است و بر پایه امیال نفسانی و دانی انسان­ها شکل گرفته، قرار می­ گیرد. بیانیه نوعی محاجه در برابر منطق حاکم بر نظام معرفتی غرب است که بر اساس نگاه مادی بر ابعاد بشری انسان دارد. رهبر انقلاب اسلامی در این بیانیه بار دیگر برتری بلامنازغ گفتمان اسلامی را در برابر همه گفتمان ­ها متذکر می شود.

کتاب گام دیگر به سوی انقلاب اسلامی که به قول مؤلف پس از انتشار بیانیه توسط مقام عظمای ولایت در ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ با یک چله­ نشینی علمی تدوین گردید، به دنبال یافتن دال مرکزی فرازهای بیانیه بوده و با رویکردی کاملاً منطقی و علمی به دنبال مفاهیم و گزاره ­های نزدیک به آن متن را از حدود ۶ هزار کلمه به ۹۲ هزار کلمه گسترش داد.

نویسنده کتاب در جهت فروکاست بسیاری از مفاهیم پس از لایه Conceptualization به لایه Modellization  شیفت شده و به تولید و ترسیم مدل­های مختلف پرداخته است. طراحی بیش از ۵۰ مدل علمی به همراه ۱۰ ماتریس که طول و عرض مفاهیم آشکار و پنهان بیانیه را برای انضمامی کردن به نمایش می ­گذارد، نتیجه جهاد علمی مؤلف علاوه بر تولید مفاهیم و گزاره ­ها در این کتاب بوده است.

آئین رونمایی اولیه از کتاب، ۴ آذرماه در کمیسیون جامعه ­شناسی اسلامی پنجمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی با حضور جمعی از اندیشمندان برجسته جهان اسلام صورت گرفت.

کد خبر 4782355

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =