اجرای مانور زلزله در مدارس خراسان جنوبی/حضور ۲۸هزار دانش آموز

بیرجند- بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی به طور نمادین در ۱۲۰ مدرسه در سطح خراسان جنوبی اجرایی شد. 

به گزارش خبرنگار مهر، خراسان جنوبی با داشتن ۲۴ حادثه طبیعی از جمله استان های زلزله‌خیز کشور محسوب می‌شود. سناریوی زلزله هر چند سال یک بار در این دیار کویری تکرار می‌شود و بنا به گفته کارشناسان، مردم این استان به‌طور میانگین هر ۱۲ سال یک بار باید شاهد خسارت های زیان‌بار و مرگ صدها نفر از هموطنان خود باشند.

این استان با داشتن ۵۰ گسل فعال به عنوان سومین استان زلزله خیز کشور بوده که تمامی مساحت استان را در معرض خطر قرار داده است. آنچه مسلم است این امر لزوم برنامه ریزی به موقع مسئولان در حوزه مدیریت بحران و ارائه هر چه بیشتر آموزش های ذیربط را می‌طلبد. از این رو برگزاری مانور زلزله در مدارس خراسان جنوبی از جمله اقدامات انجام شده در راستای انتقال آموزش های ایمن و ارتقای مهارت های دانش آموزان در زمان بحران است.

بدون شک برگزای اینگونه از برنامه ها علاوه بر آشنایی دانش آموزان با حوادث غیر مترقبه و چگونگی در امان ماندن از خسارت های آن، ارتقاء توان نیروهای امدادی را در پی دارد که اجرای آن از نگاه متولیان امر در خراسان جنوبی غافل نمانده است.

هر ساله در هشتم آذرماه مانور سراسری زلزله همزمان با سراسر کشور در مدارس خراسان جنوبی برگزار می شود که امروز هم بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی به طور نمادین در ۱۲۰ مدرسه در سطح استان اجرایی شد. 

ارائه آموزش های امدادی در ۱۴۶ مدرسه

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی در حاشیه این مانور، آمادگی و افزایش آگاهی دانش آموزان را از جمله اهداف اجرای این برنامه دانست و گفت: ایجاد فضای روانی لازم و بسترسازی فرهنگی جهت مقابله با حوادث از دیگر اهداف برگزاری این مانور در مدارس است. 

فائزه موهبتی با بیان اینکه هر چه آگاهی ما در مقابله با حوادث بیشتر باشد آسیب پذیری ما کمتر خواهد بود، افزود: برگزاری اینگونه از برنامه ها توان افراد را در مقابله با حوادث و بحران های طبیعی افزایش می دهد.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی اظهار کرد: همچنین برگزاری اینگونه از برنامه ها باعث افزایش سطح آگاهی دانش آموزان و ایجاد آمادگی جهت انجام واکنش صحیح در مقابل زلزله می شود.

وی بیان کرد: در راستای اجرای این مانور   ۱۴۶ مدرسه خراسان جنوبی، آموزش های نحوه پناه گیری صحیح، خروج اضطراری ایمن و مشاوره تعیین نقاط ایمن و ناامن مدارس را فرا گرفته اند. 

موهبتی با بیان اینکه ۲۸ هزار و ۶۶۵ دانش آموز دختر و پسر در سطح استان این آموزش ها را فرا گرفته اند، اظهار کرد: شرایط خراسان جنوبی می طلبد تمام افراد جامعه در مقابل حوادث آگاهی های لازم را داشته باشند.

حضور ۱۸ هزار دانش آموز بیرجندی در مانور

رئیس شعبه هلال احمر بیرجند هم در این مراسم بیان کرد: در قالب اجرای این مانور ۱۸ هزار ۶۰۰ دانش آموز از ۶۲ مدرسه آموزش های لازم را گرفته اند.

خادمی با اشاره به اهمیت برگزاری این برنامه ها در بستر مدارس بیان کرد: هر دانش آمون می توانند به عنوان سفیر هلال احمر بعد از  آموزش های لازم در این برنامه، باید ها و نباید های زمان بحران را به خانواده منتقل کند.

وی با بیان اینکه ارائه آموزش ها در کاهش تلفات حوادث طبیعی مانند زلزله نقش مهمی ایفا می کند، اظهار کرد: امید است بتوانیم با استمرار اینگونه از برنامه ها نقش خود را در آگاه سازی جامعه به خوبی ایفا کنیم.

کد خبر 4782507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =