عشایر بازمانده از تحصیل  شناسایی و تحت پوشش آموزشی قرار می گیرند

قزوین- رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: با اجرای اساسنامه عشایری و با هدف توزیع عدالت آموزشی عشایر بازمانده از تحصیل شناسایی شده وتحت پوشش تحصیلی قرار می گیرند.

کرمعلی قندالی در سفر به قزوین در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهارداشت: عشایر انسانهای شریفی هستند که ظرفیت زیادی در تولید دارند که برای توسعه در بخش های مختلف باید از آنها استفاده کنیم اما از این موضوع غفلت کرده ایم.  

وی بیان کرد: بی توجهی به نیازهای عشایر موجب شده در منابع طبیعی و زیستی با مشکلات زیادی روبرو شویم و این منابع را از دست بدهیم.

قندالی تصریح کرد: از نظر منابع طبیعی و زیست محیطی شرایط خوبی در کشور نداریم و ظرفیت عشایر را که دارای فرهنگ،  نجابت، اصالت، سخت کوشی و صداقت هستند را نادیده گرفته ایم و گاهی اوقات به دلیل اضافه چرای دام عشایر با آنها برخورد می کنیم در حالی که نمی دانیم این استفاده از مراتع برای سودجویی نیست بلکه نیاز دام عشایر است و آنها به هیچ وجه با طبیعت برخورد قهری ندارند و هیچ مرتعی که در اختیار عشایر است آسیب ندیده است.

تولید ۲۵ درصد گوشت قرمز توسط عشایر

رئیس سازمان امور عشایر ایران تصریح کرد: در حال حاضر ۲۵ درصد تولید گوشت قرمز کشور به عشایر تعلق دارد و ۲۸ درصد دام سبک کشور،  ۳۵ درصد صنایع دستی و ۳۵ میلیون هکتار بهترین مراتع در اختیار عشایر است و جمیعت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری عشایر در تولید کشاورزی هم نقش اساسی دارند.

وی اضافه کرد: مراتعی که در اختیار عشایر است بکر مانده و تاکنون هیچ مرتعی که  عشایر از آن استفاده می کنند دچار حریق نشده که نشان می دهد آنها به محیط زیست بیشتر از دیگران احساس مسئولیت می کنند و در حفظ طبیعت و سازگاری با منابع طبیعی و طبیعت کاملا سازگارند لذا باید در صیانت از هویت و اصالت آنها بکوشیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران یادآورشد: با تشکیل شورای عالی عشایر در سال ۹۳ پس از ده سال خوشبختانه طرح های خوبی تصویب شد که از آن جمله طرح ارتقا برخورداری عشایر از خدمات بهداشتی، پزشکی و فرهنگی است که نتایج خوبی داشته است.

اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان برای تقویت زنجیره تولید

قندالی اظهارداشت: چالش دیگر معیشت و تولید در حوزه عشایر است که در این راستا یک درصد اعتبارات صندوق به عشایر تخصیص داده می شود که برای زنجیره تولید استفاده شود و امسال ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات تولید برای هزینه شدن در زنجیره تولید پرداخت می شود.

وی افزود: برای استفاده از سایر ظرفیت طرح توسعه و کشت گیاهان دارویی، صنایع دستی و گردشگری در دستور کار قرار گرفته و روی آن کار می کنیم.  

تدوین سند توسعه گردشگری عشایر

قندالی افزود: حوزه گردشگری شاید مستقیم با ما در ارتباط نباشد اما دنبال سند گردشگری عشایر هستیم که این ظرفیت را در عمق زندگی عشایر ایجاد کنیم.

وی اظهارداشت: سند توسعه گردشگری عشایر در دست تهیه است تا از این ظرفیت برای کمک به اقتصاد و معیشت عشایر و مناطق سکونت آنها کمک شود.

قندالی گفت: اجرای آیین نامه ساماندهی عشایر باید عملی شود و آبرسانی به این گروه نیز مهم است و با استفاده از 600 تانکر آبرسانی سیار اقدام شده و در کنار آن تقویت بنیه مالی امور عشایر جدی گرفته شده است.  

قندالی تصریح کرد: از صندوق توسعه ملی ۱۸ میلیون یورو برای آبرسانی به عشایر هزینه می شود.  

رئیس سازمان امور عشایر ایران یادآورشد: در حوزه تسهیلات بخش عشایری هیچ کمبودی نداریم و استانها هرچقدر جذب کنند پرداخت می کنیم که این تسهیلات با سودهای ۴ و ۱۰ درصدی و بازگشت ۵ ساله داده می شود.  

نهاده های مورد نیاز عشایر تامین می شود

قندالی با اشاره به تامین نهاده های مورد نیاز عشایر گفت: تشکل های ما تمام نهادهای مورد نیاز عشایر را با قیمت مناسب تامین کرده اند و امسال به عنوان سال قطع وابستگی عشایر به نهاده ها است.  

وی گفت: در اعتبارات زیرساختی هر چند محدودیت هایی داریم اما ارزش افزوده یک ظرفیت خوب بوده که در استان قزوین خیلی خوب استفاده کرده است.

اجرای اساسنامه آموزشی عشایری

قندالی در خصوص توجه به تحصیل دانش آموزان عشایر هم گفت: در مقطع ابتدایی بازمانده از تحصیل در حوزه ابتدایی ۹۵ درصد مشمول می شوند،  در حوزه متوسطه ۴۰ درصد بازمانده داریم و حدود ۵۰ تا
۶۰ هزار نفر در دوره متوسطه و در مقطع دانشگاه نیز همین وضعیت را داریم و باید ضمن شناسایی بازماندگان از تحصیل برای پوشش تحصیلی فرزندان عشایر اقثدام جدی کنیم.

وی بیان کرد: با طرحی که مصوب شده و تحت عنوان آموزش رسمی ترویجی و تحصیلی است مقرر شده این چالشها کمتر شود و از سوی ادارات آموزش و پرورش موضوع اجرایی کردن اساسنامه مدارس عشایری را با جدیت پیگیری می کنیم که اگر اساسنامه اجرایی شود بخشی از فرصت های برابر برای تحصیل دانش آموزان عشایری فراهم می شود.

قندالی اضافه کرد: عدالت آموزشی نیز اگر  قرار است اجرا شود باید آن را  از مناطق عشایری آغاز کنیم تا فرزندان عشایر نیز از فرصت برابر آموزشی و تحصیل برخوردار شوند.

وی جمعیت عشایری کشور را بالغ بر یک میلیون و دویست هزار نفر اعلام کرد.  

کد خبر 4782728

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =