ضرورت بازنگری در قانون به منظور حمایت از کودکان قربانی جرائم

اراک-رئیس کل دادگستری استان مرکزی گفت: بازنگری در قانون به منظور حمایت از کودکان قربانی جرائم و کودکان بزه دیده ضروری است و باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام قاسم عبداللهی روز چهارشنبه در اولین کنفرانس تخصصی حقوق کودک استان مرکزی در اراک، اظهار داشت: یکی از مسایل در جامعه، عدم آگاهی افراد نسبت به حقوق کودک است. اگر جامعه نسبت به حقوق کودک آگاهی پیدا نکند قادر به رعایت آن هم نیست.

وی ادامه داد: نوع نگرش نسبت به حقوق کودک در اغلب کشورها و از آن جمله ایران بسیار ضعیف است.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی با بیان اینکه کودک حق دارد در کنار خانواده شاد باشد، بیان کرد: این حقوق توسط والدینی نادیده گرفته می شود که هنگام طلاق تنها به نفقه که شامل خوراک، پوشاک کودک است، توجه دارند و در عین حال به موضوع نگهداری و تربیت کودک توجهی نمی کنند.

عبداللهی افزود: هیچ تعریف مشخص و واضحی در علم حقوق نسبت به نگهداری از فرزند وجود ندارد و باید در این حوزه کار شود.

وی عنوان کرد: والدینی که با محروم کردن فرزندان خود از کانون خانواده به حقوق کودکان تجاوز می کنند، چگونه می توانند از حق کودک خود حفاظت کنند؟ باید چالش های حاصل از جدایی پدر و مادر بررسی و راهکارهای مناسب برای آن ها اتخاذ شود.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی بیان داشت: بیشتر جرائم خشن در جامعه مربوط به افرادی است که در کودکی مورد آسیب قرار گرفته اند و این پرسش مطرح می شود که چرا حقوق کودکان بزه دیده در جامعه ستانده نمی شود؟

عبداللهی گفت: متاسفانه در قوانین ما به کودک بزه دیده و قربانی جرم کوچک ترین توجهی نشده و بر عکس عمل شده است و باید این موارد مطالبه گری و در مورد این موضوعات جدی کار شود.

وی تاکید کرد: کانون وکلا و جامعه شناسان، حق حضانت که متعلق به کودک است را بررسی کنند و قوانین مربوطه را برای دادگاه و قوه قضاییه شرح دهند.

رئیس کل دادگستری استان گفت: باید بررسی کرد فضای مجازی تا چه اندازه حقوق کودکان را پایمال کرده است؟ چرا که به وجود آمدن بلوغ زودرس، جرائم خشن ... را در آن ها منجر شده است.

عبد اللهی بیان کرد: هر بزه دیده ای که از فضای مجازی متحمل خسارت شده، باید نسبت به کسانی که این فضا را به وجود آوردند، مطالبه گری کند و دادستان کل نیز باید حق و حقوق جامعه کودک را بستاند.

رئیس کل دادگستری استان گفت: با حبس افراد مرتکب به جرم کودک آزاری مشکلی حل نمی شود و بازیافت آسیب های روانی کودک توسط متخصصین امر در این حوزه بسیار مهم است.

کد خبر 4782968

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =