ارائه دستاوردهای ۹۰ روزه وزیر

وزیر آموزش و پرورش در دومین نشست خبری خود دستاوردهای ۹۰ روز حضورش در این وزارتخانه را توضیح داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دومین  نشست خبری محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش برگزار شد.

در این نشست معاونان وزیر آموزش و پرورش از جمله تیمور عسگری معاون حقوقی وزیر آموزش و پرورش، علی الهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش، علی باقرزاده رئیس مرکز حوزه وزارتی، رضوان حکیم زاده معاون ابتدایی، مجتبی زینی وند مدیرکل مدارس غیردولتی، مهدی نوید ادهم مدیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش، حجت الاسلام علی ذوعلم رئیس سازمان‌پژوهش و برنامه ریزی، مهرزاد حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت و.... حضور دارند

محسن حاجی میرزایی در ابتدای این نشست گفت: در آغاز نودمین روز فعالیت من در وزارتخانه است و می خواهم گزارشی از آنچه انجام شده و در دست انجام است را ارائه دهم.در هفته ای گذشت چند رویداد مهم در حوزه آموزش و پرورش رخ داد و جزء وعده های ما بود و خوشبختانه گام های مهمی در این حوزه برداشته شد.

وی ادامه داد: آیین نامه رتبه بندی است که در هیات وزیران به تصویب رسید و بر اساس این رتبه بندی از مطالباتی برخوردار می شوند. هدف این است که دانش و تجربه و صلاحیت معلمان در دریافتیشان را بدانیم و پرداخت پاداش به کیفیت های برتر است. بین رفتارهای کیفی و غیرکیفی تمایز قائل شویم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: منطق اصلی رتبه بندی افزایش انگیزه و کیفیت کار معلمان است. در قانون بودجه سال ۹۸ نیز ۲ هزار میلیاردتومان‌پیش بینی شده و با تصویب هیات دولت، صلاحیت معلمان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

وی بیان کرد: همکارانی شامل طرح می شوند که ۲ سال سابقه همکاری دارند و در رتبه یک قرار می گیرند و بعد از شش سال در رتبه دوم، پس از ۱۲ سال در رتبه سوم، پس از ۱۸ سال در رتبه چهارم و پس از ۲۴ سال در رتبه پنجم قرار می گیرند. 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه افزایش حقوق معلمان از گام‌هایی است که هم برای کیفیت بخشی آموزش و هم برای تامین معیشت معلمان در نظر گرفته‌ایم گفت: حقوق معلمان نیازمند ترمیم اساسی است و باید به تدریج و گام به گام به سمت بهبود آن برویم که یکی از ملزومات آن برخورداری فرهنگیان از قانون خاص اداری و مالی و خروج آنان از قانون مدیریت خدمات کشوری است.

وی افزود: یکی از برنامه‌های من تلاش برای ارتقای معیشت معلمان است و انتظار داریم معلمان نیز برای کیفیت بخشی آموزش تلاش بیشتری داشته باشند.

حاجی میرزایی گفت: تمام آموزگان، مراقبان سلامت و ورزش و مشاوران، هنرآموزان و مدیر و معاون واحد آموزشی مشمول این طرح می شوند که حدود ۷۲۰ هزار نفر هستند. همکارانی که کار اداری انجام‌می دهند مشمول امتیازات مربوط به کارکنان اداری برخوردار می شوند. 

وی گفت: همسان سازی دریافتی معلمان با حقوق سایر کارکنان دولت را در دستور داریم که متناسب با بودجه و با حرکت های تدریجی به سمت بهبود کیفیت کار معلمان باشیم ولی تدوین قانون خاص می تواند بهترین کمک را بکند. انتظار داریم معلمان نیز برای کیفیت کارشان تلاش کنند.

مشمولین دریافت مسکن در تفاهم جدید وزارت آموزش و پرورش و وزارت راه و شهرسازی

وی ادامه داد: تفاهم نامه هفته قبل برای مسکن دار شدن ۱۷۰ هزار فرهنگی گام دوم‌ما بود. قیمت زمین نقش تعیین کننده در تعیین قیمت واحد مسکونی است. جایی که آموزش و پرورش  این طرح ۳ ساله پیش بینی شده و شهرها و مناطق روستایی را شامل می شود. کسانی واجد شرایط هستند که فاقد زمین و ملک باشند و از تسهیلات این حوزه بهره مند نشده اند. همچنین تاهل و سرپرست خانوار بودن، زنان خودسرپرست با ۳۵ سال سن نیز جزء شمول این طرح است. کلیه همکاران رسمی و قراردادی و بازنشستگان می‌توانند از این امکان بهره مند شوند.

به گفته وی معلمانی که در بافت‌های فرسوده ساکن‌اند و نیازمند بهسازی منازل خود هستند می‌توانند از امتیازات مندرج در توافق نامه بهره مند شوند.

وی درباره هزینه واحدهای مسکونی فرهنگیان گفت: این مساله به موقعیت جغرافیایی بستگی دارد. وظیفه‌ای که به عهده وزارت راه و شهرسازی قرار دارد این است که در این زمینه تسریع و تسهیل کنند و افراد واجد شرایط را بررسی کنند. اولویت فرهنگیان در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت است. آن دسته از فرهنگیان که در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند و نیاز دارند منزلشان را بازسازی کند می‌توانند از خدمات راه و شهر سازی برای بافت‌های فرسوده استفاده کنند.

وی ابلاغ شیوه نامه تبدیل وضعیت معلمان‌پیش دبستانی و نهضتی و حق التدریس ها به همه استانها را گام دیگری در راستای احقاق حقوق معلمان دانست که اجرایی شده است. 

معوقاتی که پرداخت شد

جاجی میرزایی گفت: حق التدریس‌های دارای سابقه همکاری از قبل ۹۱ و مربیان پیش دبستانی قبل از ۹۱ به استخدام در می آیند، البته باید یک دوره یک ساله در دانشگاه فرهنگیان بگذرانند و در آزمون نهایی بعد از دوره یکساله قبول شوند. البته به میزان ظرفیت اختصاصی از سوی سازمان استخدامی و متناسب با نیاز، جنس و رشته این جذب انجام خواهد شد. همکاران نهضت سوادآموزی باید در آزمونی شرکت کنند و اگر ۵۰ درصد نرخ را کسب کردند دوره یک ساله در دانشگاه فرهنگیان می‌بینند و سپس استخدام می‌شوند. آن دسته از مربیان پیش دبستانی که حقوق خود را از آموزش و پرورش دریافت نکرده‌اند از شمول این قانون خارج هستند.

وزیر آموزش و پرورش درباره پاداش بازنشستگان گفت: تلاش شد به بازنشستگانی که تا قبل از سال ۹۷ بازنشست شدند، پرداخت شود و همچنین برخی مطالبات معوقات یکی سری از همکاران که از قبل باقی مانده بود پرداخت شده است. از طرفی تلاش می‌کنیم که پرداختی حق التدریس‌ها هم زمان با پرداخت حقوق دیگر فرهنگیان صورت بگیرد و تلاش می‌کنیم که هر کسی که با ما همکاری می‌کند تا پایان ماه حقوقش را به موقع دریافت کند.

وی درباره معوقات معلمان خارج از کشور گفت: بعضا به خاطر مشکلات ارزی معوقاتی به وجود آمد و این مساله یکی از اولویت‌های  کاری ما بود از این رو تلاش کردیم با تامین ارز ریالی تمام معوقات معلمان خارج از کشور را تامین کنیم.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: توزیع شیر در مدارس نیز در پیش دبستانی ضمیمه مدارس دولتی، مدارس دولتی و غیردولتی در مقطع ابتدایی و متوسطه اول با تامین بودجه مهیا شد. اما در کل کشور این جمعیت  ۱۵ میلیون نفر می شود اما اعتباری که اختصاص پیدا کرده محدود است برای همین اولویت را به ۸ استان محروم کشور دادیم. این جمعیت تحت پوشش و دفعات توزیع شیر با افزایش اعتبار توسعه پیدا می کند. هم اکنون توزیع شیر در استانهای ایلام، بوشهر، خوزستان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان آغاز شده است.

انتقاد وزیر از آشفتگی های موجود در نیروی انسانی

وی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از آشفتگی در نیروی انسانی از توافق برای ورود برای سامان دهی و با کیفیت کردن نیروی انسانی و تامین بودجه آن با مراجع ذیربط در این حوزه خبر داد. 

وی بیان کرد: در ابتدای سال حدود ۱۰۸ هزار معلم کم داشتیم که بخشی از آن با تاخیر سن بازنشستگی، استفاده از خرید خدماتی‌ها، به کاری گیری یک سوم زمان بازنشستگان و... جبران شد. امیدوارم در سال آینده با ساماندهی بهتر از نیروی انسانی سال تحصیلی را آغاز کنیم. قرار شد کارگروهی متشکل از سازمان اداری استخدامی، آموزش و پرورش و سازمان برنامه تشکیل شود تا به طور جدی به این مساله بپردازند. در مورد اینکه باید این نیروها به لحاظ کیفی تامین شود همچنان جلساتی برگزار می‌شود و از طرفی تعداد نیروی مورد نیاز برای سال آینده در جلسات این کارگروه بررسی شده است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: نگرانی های جدی برای اجرای سند تحول بنیادین وجود دارد. در آغاز قبول مسئولیتم درکی از مسائل آموزش و پرورش داشتم اما با صحبت کارشناسان در این مدت نگرانی های من افزایش پیدا کرده و فاصله داریم با آنچه سند تحول بنیادین از ما می خواهد.

در ادامه نشست وزیر آموزش و پرورش به سوال خبرنگاران‌پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی بودجه آموزش و پرورش و احتمال کاهش آن گفت: وضع بودجه آموزش و پرورش خوب نیست. طی سال های گذشته همگام با بودجه سایر نهادها بودجه آموزش و پرورش افزایش داشته ولی این بودجه امکان ارائه آموزش با کیفیت را ندارد. کیفیت بخشی برنامه های ما بودجه ندارد و فشردگی در آموزش و پرورش به کاهش کیفیت انجامیده و تنگناهایی در بودجه سال ۹۹ می بینیم.

از بودجه ۷۳ هزار میلیاردی تا بودجه ۵۴ هزار میلیاردی

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: پیش بینی ما ۷۳ هزار میلیارد تومان برای سال ۹۹ است. که فکر کنیم آنچه در بودجه در نظر گرفته شده است ۵۴ هزارمیلیاردتومان است.

وی ادامه داد: این بودجه هنوز تصویب نشده و تلاش می کنیم بودجه را واقعی تر کنیم. همه تصمیم گیران با درک آثار بودجه بر روی هر بخش تصمیم بگیرند و ما سعی می کنیم این اثرات را در جلسات مطرح کنیم.

حاجی میرزایی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص مدارس دولتی و غیردولتی گفت: الان ۸۹ درصد مدارس ما دولتی است و ۱۱ درصد آن غیردولتی است. باید نسبت به این امر واقع بین بود. اینکه مدرسه داری برخی مسئولان مصداق تعارض منافع باشد ورود می کنیم.  ما خود را متعهد می‌دانیم خدمات لازم را به این مدارس ارائه کنیم. ضمن آنکه بررسی‌ها نشان می‌دهد تفاوت معناداری میان نتایج کنکور دانش آموزان دولتی و غیردولتی وجود ندارد.

وی درباره کارگروه اقتصادی اطهار کرد:  این کارگروه تشکیل شده و ۱۱۰ هزار ملک آموزش و پرورش شناسایی شده که ۵۰ درصد آن مشکل سند دارد که رفع آن در دستور کار است. ما در برخی مناطق به دلیل جا به جایی افراد مدارس خالی داریم که با میراث فرهنگی برای تبدیل آن به بوم گردی صحبت هایی کردیم.

وزیر آموزش و پرورش درباره تنوع مدارس گفت: تاکید کردیم که ماموریت ما ارائه آموزش با کیفیت به همه مخاطبان است و به اقتضای زمان مدارسی شکل گرفته است و به قوت خود باقی مانده است. اگر اقتضائات گذشته باشد می‌توان آن مدارس را حذف کرد. دخالت نهادهایی چون شورای عالی انقلاب فرهنگی را غیرتخصصی نمی‌دانم؛ ای کاش دخالت‌ها محدود به همین نهادهای تخصصی می شد. حال آموزش و پرورش خیلی خوب نیست و باید همه جریانهایی که عمیقا به آموزش و پرورش فکر می‌کنند با جدیت بیشتری وارد شوند و به بهبود حال آموزش و پرورش کمک کنند.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی درباره احتمال دستگیری دانش‌آموزان در حوادث و آشوبهای اخیر، بیان کرد: از آغاز اجتماعات یکی از مراقبت‌های ما کسب اطلاع از استانها درباره این بود که دانش آموزی دچار حادثه یا دستگیر شده یا خیر؟. ما گزارش و اطلاعی از دستگیری هیچ دانش‌آموزی در حوادث اخیر نداشتیم. اینکه تعداد زیادی از دانش‌آموزان در اجتماعات بودند گزاره تایید شده‌ای نیست. از استان ها اطلاع گرفتیم و گزارش مستند و دقیقی درباره کشته‌شدگان هم نداریم. 

وزیر آموزش و پرورش در عین حال افزود: اما قبول داریم که جامعه در معرض تغییرات گسترده و پرشتاب است که روح و ذهن و روان نسل جدید را هم متاثر کرده‌ است. تجهیز جوانان به توانمندی‌هایی برای مواجهه فعال با این تغییرات از ماموریت‌های اصلی ماست. برای این حادثه خاص کمیته و کارگروهی تشکیل نشده اما در مجموع توجه ویژه به نسل نوجوان در اولویت ماست.

حاجی‌میرزایی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه مدرسه داری مسئولان دولتی و تاثیر لایحه تعارض منافع بر این موضوع بیان کرد:  این لایحه از سوی دولت به مجلس ارائه شد و قطعا در آموزش و پرورش هم تمام افرادی که مشمول قانون می‌شوند این تعارض را در نظر می‌گیرند. افرادی که در جایی فعالیت دارند نباید مدرسه داری کنند، اما اینکه تا چه حد مدرسه داری مسئولان مصداق دارد؛ باید بررسی شود و به جد با آن برخورد می‌کنیم. نحوه تاسیس مدارس غیردولتی در قانون آمده و هرکسی مجوز بگیرد، می تواند مدرسه دایر کند، می‌خواهد مسئول باش، می‌خواهد نباشد. با قانون تعارض منافع موضوع را کنترل می کنیم. به هرحال این کار غیرقانونی نیست. قانون حمایت می‌کند ما هم حمایت می‌کنیم اما موسسه ای تخلف کند برخورد می کنیم. حدود شهریه‌ها مشخص است. مدارس متعددی در شورای نظارت بررسی می‌شوند و مسلط بر موضوع هستیم.

کد خبر 4784166

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =