جامعه اسلامی به هیچ وجه اجازه گداپروری نمی دهد/لزوم حذف اسراف

همدان-امام جمعه همدان بابیان اینکه جامعه اسلامی به هیچ وجه اجازه گداپروری نمی دهد، از وجود حقوق های نجومی، خرج‌های غیر ضروری و برگزاری همایش های آنچنانی انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله حبیب الله شعبانی ظهر شنبه در جلسه درس اخلاق مدیران استان همدان با بیان اینکه نامه امیرالمومنین(ع) به مالک اشتر آموزش مبانی و اصول حکمرانی است، اظهار داشت: این اصولی است که هم جنبه مدیریتی و هم جنبه سیاست ورزی دینی دارد.

وی افزود: حضور در این جلسات به معنای آن نیست که صرفا در کنار هم باشیم بلکه باید توجه کنیم تا از این جلسات بهره مند شویم و تغییری در رویه های عملی خودمان ایجاد کنیم.

وی با تاکید بر اینکه این در کنار هم نشستن ها نتیجه اش باید تسهیل کار مردم باشد، اظهار داشت: خروجی این جلسات باید افزایش انگیزه در خدمت رسانی به مردم باشد و درگیر آفت های همچون بی تفاوتی نشویم چرا که حضور در جلسه درس اخلاق هم باید اخلاقی باشد.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه توجه به مردم و ارتباط با مردم از مهم ترین موضوعات این نامه است، خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم روح و حقیقت این نامه را تبیین کنیم، حضرت علی(ع) مالک را به خدمت رسانی بهتری به مردم نصحیت می کند.

وی تصریح کرد: کسانی که دارای مسئولیت هستند شرعا باید با رحمت و مودت با مردم برخورد کنند چرا که این برخورد ها در قیامت از مسئولان پرسیده می شود و صرفا بحث اخلاقی نیست بلکه مسئولیت شرعی ما نیز است.

آیت الله شعبانی با بیان اینکه امروز مردم با مشکلات و گرفتاری های فراوانی مواجه اند، تاکید کرد: ما در اقتصاد تحریم هستیم و مشکل داریم اما مگر در برخورد با مردم هم تحریم هستیم؟

وی با طرح این سئوال که آیا در این که کار مردم را راه بیندازیم و کاغذ بازی ایجاد نکنیم تحریم هستیم؟ و آیا در اینکه تولیدی را کمک کنیم تا راه بیفتد و در مراجعات با مردم بد برخورد نکنیم هم تحریمیم؟گفت: نحوه برخورد با مردم اولین دستور حضرت علی (ع) به مسئولان است.

امام جمعه همدان بابیان اینکه مردم شکایت دارند که در ادارات آنها را تحویل نمی گیرندگفت: بله شاید درخواست آنها غیر قانونی باشد اما برخورد با رافت و مهربانی کار مشکلی نیست و باید به یاد داشته باشیم که این وظیفه شرعی ما است.

آیت الله شعبانی با بیان اینکه هر جا خطر سقوط زیاد باشد فرصت رشد هم بالا است، یادآور شد: همین مسئولیت می تواند زمینه ساز رفتن به جهنم مسئولان باشد و یا می تواند زمینه ساز بهشت رفتن آنها باشد.

مدیران کل به نحوه برخورد کارمندان با مردم نظارت داشته باشند

وی خطاب به مدیران کل استان همدان خاطر نشان کرد: شاید شما به صورت مستقیم با مردم ارتباط نداشته باشید اما به عنوان مدیر یک مجموعه و اداره وظیفه من و شما است که به نحوه برخورد کارمندان با مردم نظارت داشته باشیم.

امام جمعه همدان با تشریح شرایط اقتصادی فعلی اظهار داشت: با وجود مشکلات بسیار شاید تنها کاری که ما می توانیم انجام دهیم همین برخورد های نرم و لطیف با مردم است.

وی به بیان روایتی از پیامبر اسلام(ص) در زمینه برخورد با مسئولان پرداخت و گفت: هیچ رئیس در قیامت حاضر نمی شود مگر اینکه با دستان بسته او را بیاورند و به همین دلیل است که خیلی ها از قبول مسئولیت فرار می کنند.

آیت الله شعبانی با اشاره به شروع زمان ثبت نامه برای نمایندگی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در این ایام همه احساس تکلیف می کنند و متاسفانه گاهی از اوقات هم اسم قدرت طلبی ها را احساس تکلیف می گذارند.

وی بابیان اینکه البته معنای این حرف فرار از مسئولیت نیست بلکه اگر کسی احساس می کند می تواند و توان خدمت به مردم را دارد بر او واجب است که ورود کند، گفت: اما آیا همه افرادی که به این صحنه ورود می کنند این حس را دارند؟ اگر این طور است پس چرا اقدام به تخریب می کنند و برای رای آوردن آبروی دیگران را می برند؟

امام جمعه همدان خدمت به مردم را دارای عظمت بالایی عنوان کرد و گفت: خداوند در دستگاه طاغوت انسان هایی قرار داده که قیامت به نور آنها روشن می شود چرا که آنها حتی در دستگاه طاغوت هم به دنبال خدمت به مردم هستند.

وی تاکید کرد: اگر کسی برنامه اقتصادی مناسبی دارد و توان خدمت رسانی به مردم را در وجود خود می بینید بر او واجب است که وارد صحنه شود و البته در کنار این موضوع باید به وجود سعه صدر نیز اشاره کرد به این دلیل که مدیری موفق خواهد بود که در برخورد با مردم سعه صدر داشته باشد.

امام جمعه همدان در مقابل یادآور شد: اما اگر کسی به دنبال قدرت است و با این هدف می خواهد به مجلس برود نه خودش را خراب کند و نه مردم را، چرا که انسان قدرت طلب نه تنها به خودش بلکه به جامعه و دیگران نیز برای به دست آوردن قدرت آسیب خواهد زد.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر گرامی اسلام که فرمودند«برای به قدرت رسیدن تلاش نکنید چرا که باید به همه باج دهید و پیش خیلی ها سر را خم کند» عنوان  کرد: حتی اولیا الهی از مرجعیت که مقامی معنوی است نیز فرار می کردند دیگر چه برسد به مقامات دنیوی.

آیت الله شعبانی گوش کردن به حرف مردم را وظیفه مسئولان دانست و گفت: خیلی از افراد با عصبانیت به ادارات مراجعه می کنند اما شما با سعه صدر می توانید جواب آنها را بدهید و اگر نمی توانیم مشکلش را حل کنیم، او را راهنمایی کنیم.

اگر کسی بتواند کاری انجام دهد و از انجام آن سر باز زند قابل درک نیست که چه طور می تواند در قیامت پاسخ گو باشد وی یادآور شد: اگر کسی بتواند کاری انجام دهد و از انجام آن سر باز زند قابل درک نیست که چه طور می تواند در قیامت پاسخ گو باشد.

امام جمعه همدان با تاکید بر اینکه باید سعی کنیم تا به مقام احسان برسیم، اظهار داشت: اینکه اگر کسی به ما هدیه داد همان هدیه را به او برگردانیم معنای احسان نخواهد بود بلکه اگر دو برابر آن را به او هدیه دادیم به مقام احسان که می تواند زنجیر ها را از دستان مسئولان در قیامت باز کند خواهیم رسید.

وی با بیان این که حضرت علی(ع) هر شب بیت المال را بررسی می کرد تا کسی کار اشتباهی و رانت خواری نکند، ابراز داشت: زمانی که حضرت متوجه شد یکی از فرزندانش از بیت المال به عنوان قرض برداشت کرده تاکید کردند که اگر امانت نبود دستت را قطع می کردم.

وی افزود: فرزند حضرت، بیت المال را برای استفاده شخصی برنداشته بود بلکه به صورت امانت برداشته بود که این برخورد با او شد اما بعضی اوقات چه بلایی هایی که بر سر بیت المال نمی آید که گویی فرد اعتقادی به بیت المال ندارد.

آیت الله شعبانی مسئله بیت المال را مسئله همه مسلمانان دانست و گفت: شاید بتوان با حق الله کنار آمد اما حق الناس و بیت المال مربوط به همه مسلمانان است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه رفتار مسئول باید پدر گونه باشد، اظهار داشت: شما نسبت به فرزندان خودتان به چه اندازه محبت دارید و اگر فرزندتان به اداره شما بیاید چه طور با او برخود می کنیدکه قطعا تا آنجایی که بتوانید مشکلش را برطرف خواهید کرد.

وی تصریح کرد: خدا نکند آشنایی به شما مراجعه کند و شما کمکش کنید و پس از او غریبه ای بیاید و برخوردی ضعیف تر با او داشته باشد.

امام جمعه همدان سه کلمه اساسی در برخورد با مردم را رحمت، محبت و لطف عنوان کرد و گفت: همیشه به یاد داشته باشید که منظور از برخورد شما با مردم، تنها مسلمانان و جامعه متدین نیست بلکه باید با هر کسی که به شما مراجعه می کند این گونه رفتار کنید.

وی با بیان این که در برخورد ها مهم توجه به انسانیت است، فارغ از مسلمان یا غیر مسلمان بودن افراد، خاطر نشان کرد: حضرت زمانی که پیرمرد مسیحی را دیدند که گدایی می کند دستور دادند تا از بیت المال مسلمانان خرج او را بدهند.

آیت الله شعبانی با تاکید بر اینکه جامعه اسلامی به هیچ وجه اجازه گداپروری در جامعه را نمی دهد اظهار داشت: بیت المال مال مسلمانان و متعلق به این کار ها است اما حقوق های نجومی، خرج های غیر ضروری و همایش های آنچنانی اجازه این کار را نمی دهد.

وی با اشاره به اینکه در مدت ۴۰ سال پس از انقلاب زحمات بسیاری توسط مسئولان کشیده شده است، خاطر نشان کرد: با وجود همه این زحمات باز هم با حکومت اسلامی که مد نظر است فاصله داریم.

وی توصیه امام علی (ع) به مسئولان را در یک جمله خلاصه کرد و گفت: در برخورد ها باید اهل رحمت به مردم باشیم به خصوص در دورانی که شرایط سختی در جامعه وجود دارد.

کد خبر 4784793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =