دانشجویان فرهنگی در ارتقای علمی دانش آموزان روستایی مشارکت میکنند

قزوین- رئیس دانشگاه فرهنیگان قزوین گفت: با امضای تفاهم نامه با قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه با مشارکت دانشجویان دانشگاه فرهنگیان کیفیت تحصیل در روستاها بهبود می یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، در مراسمی با حضور حمیدرضا مشهدی رئیس دانشگاه فرهنگیان استان قزوین، سرهنگ حمزه برین مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الامر استان تفاهم نامه همکاری برای ارتقای کیفی سطح تحصیلی دانش آموزان،  تقویت مهارت آموزی و ارائه مشاوره های تحصیلی امضا شد.

حمید رضا مشهدی در مراسم امضای تفاهم نامه که ظهر شنبه در دانشگاه فرهنیگان قزوین برگزار شد اظهارداشت: آموزش و تعلیم و تربیت در اردوهای جهادی جدی گرفته شده و دانشجویان دانشگاههای مختلف از جمله فرهنگیان، پیام نور، دانشکده فنی و حرفه ای و دانشگاه آزاد با محوریت دانشگاه فرهنگیان محور آموزش را در روستاهای هدف دنبال می کنند که با استقبال خوب دانشجویان مواجه شده ایم.

وی بیان کرد: از سوی دانشگاه فرهنگیان پیشنهادی ارائه شد که مورد استقبال قرار گرفت و اجرایی شد و امروز هر کاری که برای تعلیم و تربیت صورت گیرد دانشگاه این آمادگی را دارد که این طرح را به صورت نظام مند و در قالب یک برنامه منسجم عملیاتی کند.

مشهدی تصریح کرد:در این زمینه نیازمند بسته محتوایی بودیم زیرا اگر قرار است یک دانشجو در روستایی آموزش های تخصصی و مهارتی ارائه کند باید بر اساس نیازهای فراگیر باشد لذا در قالب تفاهم نامه دانشگاه مکلف شد بسته آموزشی را با کمک اساتید، بسیج دانشجویی و اعضای هیئت علمی تهیه کند و در طول سال تحصیلی آموزش لازم داده شود و متناسب با این بسته آموزش ها در طول سال تدوین شود.

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان قزوین یادآورشد: برای ارزیابی و اثر بخشی این گروه، همه اساتید و هیئت علمی  باید دانشجویان را همراهی کنند که پیشنهاد شده در هر گروه ۱۵ نفر از دانشجویان تحت نظر یک استاد در اردوی جهادی حضور داشته باشند.

آشنایی دانشجویان با فضای روستا

مشهدی یادآورشد: یکی از مزایای این تفاهمنامه این است که دانشجویان بر اساس ماموریت دانشگاه که ماموریت گرا و تخصصی است در روستا حاضر شده و به تقویت دانش و علم و مهارت دانش آموزان روستایی کمک میکنند.

وی افزود: بر اساس آمار بیش از ۶۰ درصد دانشجویان دانشگاه فرهنگیان پس از فارغ التحصیلی در روستاها مشغول کار می شوند در حالی که ورودی دانشجویان ما از شهرهاست به همین دلیل با نوع زندگی، مشکلات و معضلات روستایی آشنا نیستند والزامات روستایی را نمی دانند و این تفاهم نامه می تواند زمینه آشنایی دانشجویان با زندگی روستایی را مهیا کند و دانشجویان در قالب اردوی جهادی با فضای روستا هم آشنا شوند.

مشهدی تصریح کرد: در حال حاضر دوره های کارورزی هم در فضای شهری تدارک دیده شده لذا دانشجویان عملا در طول دورانتحصیل خود فضای روستا را تجربه نمی کنند که این تفاهم نامه زمینه آشنایی فضای روستا را برای دانشجویان مهیا می کند.

وی بیان کرد: همکاری علمی و تالیف کتاب و تبدال تجربه معلمان هم در قالب یک دل نوشته و روایت نگارهایی که منتشر می شود با اجرای تفاهم نامه ممکن می شود و تجربه خوبی هم برای سایر دانشجویان مهیا شده که در تفاهم نامه آمده و الگوی خوبی برای سایر دانشگاههاست که اگر کسی وارد اردوی جهادی شد کیفیت و کمیت کار بهتر خواهد شد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان قزوین یادآورشد: تاکنون ۸۵ نفر از دانشجویان برای شرکت در اردوهای جهادی اعلام آمادگی کرده اند و در این طرح هر دانشجو حمایت فکری، آموزشی، مشاوره ای، روحی و روانی از یک دانش آموز در روستای محروم را که امکانات آموزشی مناسبی ندارند را بر عهده می گیرد.

مشهدی اضافه کرد: اگر دانشجو بخواهد در اجرای مفاد تفاهم نامه موفق عمل کند باید بستر آموزش را مهیا کنیم تا معلم ما پس از حضور در روستا از نظر محتوای آموزشی مسلح شود که این کار توسط بسیج کارکنان، اساتید و بسیج دانشجویی تهیه خواهد شد.
 

کد خبر 4784841

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =