جشنواره «شهرزاد» کشف و نشر قصه‌های کهن ایرانی را مدنظر دارد

اصفهان - معاون برنامه‌ریزی ارشاد اصفهان گفت: جشنواره قصه گویی شهرزاد کشف ونشر روایتها و قصه‌های کهن را مدنظر دارد که تاکنون بیشتر در محاورات عمومی در میان اقوام مختلف ایرانی نقل شده است.

احسان مشکلانی در گفتگو با خبرنگار مهر،  با بیان اینکه جشنواره قصه گویی «در جستجوی شهرزاد»، بر پایه و اساس روایت شکل گرفته است، به نقش روایت‌ها در روانشناسی مدرن و پست مدرن در شکل گیری هویت انسان اشاره کرد و اظهار داشت: در واقع روانشناسی پست مدرن معتقد است که هویت انسان براساس روایت شکل می‌گیرد و در همین راستا  موضوع «هویت روایتی» در روانشناسی تعریف شده است.

وی افزود: در روانشناسی پست مدرن کارهای بسیار عمیقی در زمینه هویت روایتی انجام شده است، روایت‌ها از طریق جامعه و والدین به افراد منتقل می‌شود و در واقع روایت وقتی به شخص منتقل می‌شود در ناخودآگاه او اصلاحات و تغییراتی خواهد داشت.

معاون برنامه ریزی و توسعه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان با بیان اینکه اشخاص روایت شخصی خودشان را ایجاد می‌کنند، تاکید کرد: اندیشمندان جامعه شناسی و فرهنگ معتقد هستند که هویت با ابزار روایت می‌تواند شکل بگیرد، در سطح بالاتری می‌توانیم بگوییم که فرهنگ می‌تواند با روایت‌ها ایجاد شده یا تغییر پیدا کند یا حتی سمت و سوی خاصی پیدا کند.

وی  ادامه داد: حوزه مدیریت فرهنگی کشور امروزه تمرکز بیشتری بر روی روایت‌ها دارد، جشنواره در جستجوی شهرزاد نیز در راستای همین سیاست‌ها  عمل می کرد و به همین دلیل نیز مورد تأیید سیستم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت و آمادگی کامل این اداره برای حمایت‌های مادی و معنوی از این جشنواره اعلام شد.

مشکلانی با اشاره به فعالیت نزدیک به یک ساله برای برگزاری این جشنواره، تصریح کرد: تعداد آثار ارسالی و استقبال مخاطبین نشان دهنده این است که تولید روایت در کشور ما هم سابقه کهنی دارد هم مورد اقبال عمومی مردم است و به نظر می‌رسد در این حوزه بسیار می‌توان کار کرد و بستر فرهنگ جامعه ما نیز کشش چنین کاری را دارد.

وی ادامه داد: اگر امسال این جشنواره بتواند موفق باشد در سالهای آینده در سطوح بالاتری برگزار خواهد شد و این امکان وجود دارد که حمایت‌های جدی‌تر و بیشتری توسط وزارت ارشا، این فرآیند اتفاق بیافتد.

معاون برنامه ریزی و توسعه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان با بیان اینکه دست اندرکاران جشنواره در جستجوی شهرزاد به صورت داوطلبانه و با انگیزه‌های فرهنگی وارد جشنواره شدند، گفت: به نظر می‌آید جشنواره با کیفیت خوبی برگزار خواهد شد و امیدوار هستیم در انتهای سال شاهد برگزاری جشنواره با کیفیت بسیار خوب و اثرگذاری و دستاوردهای مطلوبی باشیم.

کد خبر 4785335

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =