به جای مدرک‌گرایی به راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها توجه می کنیم

رئیس دانشگاه آزاد گفت: دانشگاه در دوره جدید مدیریتی خود، به جای مدرک‌گرایی، به راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها و مهارت‌آموزی به دانشجویان و ایجاد سراهای نوآوری توجه ویژه داشته است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی در مراسم امضای تفاهم‌نامه مشارکت و سرمایه‌گذاری در فراصندوق ستارگان و آیین رونمایی و پذیره‌نویسی از اولین فراصندوق کشور در بازار سرمایه که صبح امروز در محل نمایشگاه دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برگزار شد، با انتقاد از وابستگی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی به بودجه دولتی، گفت: زمانی که بنده مدیریت یک دانشگاه دولتی را برعهده داشتم، در جایی خواندم که دانشگاه ۱۵۰ سال پیش به کشور آورده شده است.

وی افزود: مرتب آخرین دستاوردهای دانشگاه‌های غربی را کپی می‌کنیم، اما چرا در دانشگاه‌های ما به آن ثمرات و نتایج نمی‌رسیم. واقعیت این است که در کشور ما ابتدا نفت آمد و بعد از آن دانشگاه، اما هیچ‌گاه دانشگاه روی موضوع نفت کار نکرد، در صورتی که همیشه از پول نفت استفاده کرده است. به همین دلیل دانشگاه ما زایشگر و زاینده نبود و دانشگاه مصرف‌کننده بود. این موضوع در تمام تاروپود دانشگاه رسوخ کرده است.

وی افزود: زمانی که به دانشگاه آزاد اسلامی آمدم، با دانشگاهی مواجه شدم که مردم آن را ساخته بودند و این دانشگاه با پشتوانه مردمی توانسته بود ۳۸ درصد آموزش عالی کشور را به خود اختصاص دهد و سالانه میزبان ۳۰۰ هزار نفر از جوانان کشور باشد، اما با وجود آنکه همه سرمایه دانشگاه آزاد اسلامی مردمی است، این دانشگاه منبعث از نگاه دولتی اداره می‌شد و سرمایه‌های این دانشگاه در بانک‌ها سپرده‌گذاری شده بود و دانشگاه از سود حاصل از آن استفاده می‌کرد. با توجه به تغییرات جهانی و تغییرات ملی، به این نتیجه رسیده بودیم که باید در گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی، نگاه دیگری به مسائل داشت و الگوهای ذهنی گام اول را تغییر دهیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: نکته اول که به آن اعتقاد داریم این است که با پول نفت و دولت نمی‌توان اقتصاد پایا و پویا ایجاد کرد و به همین دلیل زمانی که پیشنهاد راه‌اندازی این صندوق ارائه شد، با توجه به تغییر رویکردی که در دانشگاه آزاد اسلامی داشتیم و شعار کارآمدی را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده‌ایم، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان نقش‌آفرین جدی در عرصه تربیت جوانان از پیشنهاد راه‌اندازی فراصندوق ستارگان حمایت کرد.

طهرانچی در پایان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید مدیریتی خود، به جای مدرک‌گرایی، به راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها و مهارت‌آموزی به دانشجویان و ایجاد سراهای نوآوری توجه ویژه داشته است و با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در همه شهرها حضور دارد، می‌توانیم فرهنگ کار را در کشور تغییر دهیم. مراسم امروز یک تغییر رویکرد نسبت به فضای کسب و کار است که امیدواریم این حرکت پایدار و بادوام بماند.

کد خبر 4785600

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =