خرده مالکی چالش اصلی حوزه کشاورزی خراسان‌جنوبی است

بیرجند- رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: خرده مالکی چالش اصلی حوزه کشاورزی خراسان‌جنوبی است.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا قوسی ظهر یکشنبه در مراسم معارفه فرمانده یگان حفاظت امور اراضی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در چند سال گذشته در راستای حفاظت از اراضی کشاورزی در سطح استان با همکاری و همدلی نهادهای ذی ربط اقدامات بسیارخوبی صورت گرفته است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه خراسان‌جنوبی سومین استان پهناور کشور است، بیان‌کرد: این وسعت موجب سختی کار حفاظت از منابع آبی و خاکی شده و کمبود نیروی انسانی هم در این زمینه مزید بر علت شده است.

قوسی با بیان اینکه شاهد کمترین درصد تخریب و خارج شدن اراضی کشاورزی در چرخه تولید در خراسان‌جنوبی هستیم، ادامه‌داد: در خراسان‌جنوبی ۴۸۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی وجود دارد که از این تعداد ۱۵۰ هزار هکتار اراضی باغی و زراعی است.

وی افزود:کاهش نزولات آسمانی، شوری منابع آب و خاک و مهمتر از همه خرده مالکی از مهمترین چالش‌های بخش کشاورزی در خراسان‌جنوبی است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی در زمینه علل خرده مالکی در خراسان‌جنوبی اظهارکرد: از علل به وجود آمدن این پدیده می‌توان به تغییر کاربری‌ها، قوانین ارث و خُرد شدن برخی از اراضی کشاورزی اشاره کرد که قابل تأمل است.

قوسی اظهارکرد: از سال ۹۳ با استقرار گشت‌های ویژه و سامانه ۱۳۱ جلوی بسیاری از تخریب‌ها و تغییر کاربری‌ها گرفته شد که بسیار ارزشمند است.

 وی با بیان اینکه هدف ما در مجموعه جهادکشاورزی تولید، ارتقاء تولید و بهره‌ورزی با تأکید بر صیانت از اراضی کشاورزی است، یادآورشد: در خراسان‌جنوبی یکی از مهمترین مسائل و اولویت‌ها تأمین امنیت غذایی و امنیت انتظامی از طریق اشتغال‌زایی برای روستائیان در راستای جلوگیری از مهاجرت آنان است.

گفتنی است خراسان‌جنوبی بیست و یکمین استان در کشور است که فرمانده یگان حفاظت امور اراضی آن معرفی شد.

کد خبر 4785666

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =