گسترش ساخت‌وسازهای غیرمجاز/ هزاران متر از منابع طبیعی تصرف شد

خرم‌آباد- در حالی ساخت‌وساز غیرمجاز در حریم شهرها، روستاها و اراضی ملی روز به روز گسترش می‌یابد که کم کاری برخی دستگاه‌ها و نبود نظارت‌ها راه را برای سودجویان هموار کرده است.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم شهرها، روستاها، بستر و حریم رودخانه ها و در اراضی ملی روز به روز در حال گسترش است و در نبود نظارت های جدی دستگاه های متولی به تدریج مناطق بکر روستایی و طبیعت کشور را از دست می دهیم.

تشکیل کارگروه ویژه هماهنگی و برخورد موثر و فوری با تخلفات ساخت

حساسیت امر و شیوع بیش از پیش ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرف اراضی ملی و کشاورزی باعث شده تا کارگروه ویژه هماهنگی و برخورد موثر و فوری با تخلفات ساخت در کشور و به تبع در لرستان تشکیل شود.

امروز نخستین جلسه این کارگروه در لرستان و به ریاست معاون اقتصادی استاندار لرستان و با حضور مدیران دستگاه های ذی ربط برگزار شد تا وضعیت استان از نظر تصرفات اراضی و ساخت و سازهای غیرمجاز مورد بررسی قرار بگیرد.

بهزاد جوادی مدیر دفتر مهندسی رودخانه شرکت آب منطقه ای لرستان در این جلسه در سخنانی با اشاره به اینکه موارد ساخت ساز در حریم و بستر رودخانه ها را داریم، اظهار داشت: امسال توانستیم از محل اعتبارات ملی قراردادی برای آزادسازی حریم رودخانه ها ببندیم.

برای جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه ها برنامه داریم

وی با بیان اینکه برای جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز برنامه داریم و به تدریج پیش می رویم، تصریح کرد: معاون عمرانی استاندار هم تاکید بر آزادسازی حریم و بستر رودخانه ها از ساخت و سازهای غیرمجاز دارند.

مدیر دفتر مهندسی رودخانه شرکت آب منطقه ای لرستان خاطرنشان کرد: در شورای حفاظت هم لیست آزادسازی حریم رودخانه ها ارائه و مصوب خواهد شد.

جوادی بر لزوم همکاری و تعامل دستگاه ها هماهنگ برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و تخریب آن ها تاکید کرد و گفت: بخشی از اراضی تصرف شده نیز کشاورزی هستند، بخشی هم اراضی ملی هستند، لذا برای پیشگیری در این حوزه نیازمند به تعامل همه دستگاه ها هستیم.

تصرف اراضی ملی و کشاورزی در لرستان

شیرزاد نجفی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان نیز در سخنانی با اشاره به اینکه تصرف اراضی و ساخت ساز غیرمجاز در استان هم در اراضی کشاورزی و هم در اراضی ملی مشاهده می شود، اظهار داشت: بیشترین فشار را در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز، در محدوده قانونی شهر داریم.

بیشترین فشار را در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز، در محدوده قانونی شهر داریم

وی با بیان اینکه ۸۲ پرونده قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز را داریم که برای ۳۰ مورد از آن ها حکم تخریب اجرا کرده ایم و ۵۰ مورد مانده است و منتظر رای دادگاه هستیم، تصریح کرد: امروز با مشکل ارائه مجوزهای اتصال انشعابات آب و برق و تلفن به ساخت و سازهای غیرمجاز مواجه هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با تاکید بر اینکه دستگاه های خدمات رسان قانون را باید اجرا کنند، افزود: بیشترین آمار تصرفات اراضی ملی مربوط به خرم آباد است که در محدوده شهر آمار نگران کننده است.

بیشترین تصرف اراضی ملی در مرکز لرستان

نجفی خاطرنشان کرد: بعد از خرم آباد بیشترین میزان تصرف اراضی ملی را در بروجرد و الیگودرز شاهدیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه قول نامه های عادی که در بنگاه ها به افراد می دهند و معامله زمین می شود باعث بروز ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی ملی شده است، یادآور شد: دستگاه های خدمات رسان باید پیش از ارائه خدمات به واحدها از دستگاه هایی همچون جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در رابطه با مجوز دار بودن ساخت این واحدها استعلام بگیرد.

چرا اول بسم الله جلوی ساخت و ساز غیرمجاز گرفته نمی شود؟

علیرضا کاکاوند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان در سخنانی با اشاره به اینکه ما دستگاه های خدمات رسان هستیم، فرقی ندارد آب و برق، مشکل اساسی این است چرا و چگونه ساخت و سازهای غیرمجاز ساخته می شوند و اجازه ساخت داده می گیرند تا ما مجبور به خدمات رسانی به آن ها شویم، گفت: هفته گذشته سه مدیر ما را به همین جرم دادگاهی کردند که چرا به این ساخت و سازها خدمات رسانی شده است.

وی با طرح این سوال متولی کار جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز کیست؟ گفت: چرا اول بسم الله جلوی کار گرفته نمی شود؟ ساختمان ۴ طبقه را که یک روزه نمی سازند.

افراد از ما خدمات آب می خواهند و اگر هم ندهیم غیرمجاز وصل می کنند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان یادآور شد: بعد از ساخت این ساختمان ها هم چه در منابع ملی باشند چه در اراضی کشاورزی، افراد از ما خدمات می خواهند و اگر هم ندهیم غیرمجاز وصل می کنند.

کاکاوند گفت: ۵ هزار پرونده در این رابطه داریم که افراد بعد از ساخت انشعابات غیرمجاز وصل می کنند و ما مجبوریم برویم فرد را دادگاهی کنیم.

وی با بیان اینکه نباید اجازه داد این ساختمان ها از ابتدا ساخته شوند، تصریح کرد: اگر تنها بتوانیم مسائل ساخت و سازهای غیرمجاز روستای «پاپی خالدار» را حل کنیم بخش عمده مشکلات حل شده است. باید تمرکز خود را روی حل مسائل روستاهای دچار مشکل بگذاریم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان یادآور شد: براساس قانون تا سه سال می توان انشعاب موقت به ساختمان ها واگذار کرد، در این مدت سه سال دستگاه های نظارتی می توانند ورود کنند و ساخت و سازهای غیرمجاز را تخریب کنند یا نکنند.

شهرداری ها کمک کنند با ایجاد کمربند سبز مانعی برای تصرف اراضی ایجاد شود

مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان نیز در سخنانی با اشاره به اینکه باید با تصرفاتی که در گذشته انجام شده برخورد قانونی شود، برای آینده هم باید برنامه داشته باشیم تا جلوی تصرفات گرفته شود، اظهار داشت: از پتانسیل شورای حفاظت در این زمینه باید استفاده شود.

وی با بیان اینکه شعب ویژه ای داریم و تمام پرونده های حوزه محیط زیست خارج از نوبت رسیدگی می شود و خیلی نتیجه گرفته ایم، تصریح کرد: در قانون بهره وری کشاورزی مصوب شده که دستگاه ها برای اراضی خارج از منطقه شهرها نباید خدمات بدهند و جرم انگاری شده است؛ اگر قوانین را رعایت کنیم بخش عمده تخلفات خود به خود جمع می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با تاکید بر اینکه خیلی از تصرفات در حاشیه شهرها است، افزود: شهرداری ها موظف به ایجاد کمربند سبز هستند؛  شهرداری ها کمک کنند با ایجاد کمربند سبز مانعی برای تصرف اراضی ایجاد شود.

قول نامه اراضی کشاورزی و منابع طبیعی عاملی در شیوع ساخت و سازهای غیرمجاز

فتحی بیرانوند در بخش دیگری از سخنان خود به نقش بنگاه های معاملات املاک و اراضی در قول نامه اراضی کشاورزی و منابع ملی گفت: در یکی از جلسات مصوب شد دفترخانه ها حق نقل و انتقال اراضی به صورت قول نامه ای را ندارند،  دستگاه ها باید برای اجرای این مصوبه نظارت کنند و با متخلفان برخورد شود.

وی یادآور شد: اجرایی شدن طرح کاداستر دیگر موردی است که به جلوگیری از تخلف ها کمک می کند.

روستای «پاپی خالدار»  از دست رفته است

حسین زرینجویی معاون شهرسازی شهرداری خرم آباد با اشاره به اینکه براساس یک عرف اشتباه شهرداری در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز به خارج از محدوده شهرها ورود نکرده و نمی کند هرچند در قانون برای شهرداری تعیین تکلیف شده است، اظهار داشت: در بحث کمربند سبز جایی که اراضی دولتی است و اعتبار داشته باشیم و آب هم تامین شود ورود کرده ایم و کاشت درخت انجام شده است.

وی با بیان اینکه کمربند سبز در چندسال گذشته در محله «پشته»  و دیگر مناطق انجام شده است، تصریح کرد: در جایی که مالکیت اراضی متعلق به دولت نیست شهرداری در توانش نیست برای ایجاد کمربند سبز ورود کند.

معاون شهرسازی شهرداری خرم آباد با تاکید بر اینکه روستای «پاپی خالدار»  از دست رفته است و حجم زیادی ساخت و ساز غیرمجاز در آن صورت گرفته است، افزود: باید فکری به حال این روستا کنیم که یا به عنوان شهر و یا محدوده روستایی تعریفش کنیم.

زرینجویی گفت: در این روستا دو هزار خانه مستقر شده و همه امکانات آب و برق و ... را هم دارند. شهرداری اگر بخواهد ورود کند باید همه این ساختمان ها را تخریب کند. اما عواقب اجتماعی آن چه می شود؟

شهرداری باید ورود جدی کند و فکر اساسی داشته باشد

اسد عبدالهی معاون اقتصادی استاندار لرستان نیز با اشاره به اینکه قانون به اندازه کافی شفاف است اما جدی گرفته نشده است، اظهار داشت: ساخت و سازهای غیرمجاز دلایل مختلفی دارد،  برخی مواقع شهرداری ها خیلی کوتاهی کرده اند.

وی با بیان اینکه شهرداری حکم تخریب برای برخی ساخت و سازها گرفته است اما کاری نمی کند،  تصریح کرد: تعدادی آدم حرفه ای هستند در حاشیه شهرها هزاران متر از منابع طبیعی را تصرف کرده اند و هیچکس هم هیچ برخوردی نکرده است.

تعدادی آدم حرفه ای هستند در حاشیه شهرها هزاران متر از منابع طبیعی را تصرف کرده اند و هیچکس هم هیچ برخوردی نکرده است

معاون اقتصادی استاندار لرستان با تاکید بر اینکه در مورد منطقه «باغ نو» اگر ساخت و سازها کنترل نمی شد مشکل وسیع تر از این میشد، افزود: اگر دستگاه ها ورود جدی داشته باشند می توان از ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری کرد.

عبدالهی با اشاره به اینکه امروز اولین جلسه ستاد برخورد با تخلفات حوزه ساخت است و امیدواریم جلسات این ستاد در ادامه مثمر ثمر باشد، گفت: برخی دستگاه ها باید ورود جدی تری داشته باشند. برای جلسات آینده که ۱۵ روز یک بار خواهد بود بایستی دستور کار مشخص و راهکار رفع مشکلات را ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه شاهد ساخت و سازهای متعدد غیرمجاز در مناطقی از جمله در پاپی خالدار، فلک الدین، بعد از پشته جزایری و ... هستیم، تصریح کرد: شهرداری باید ورود جدی کند و باید فکر اساسی صورت گیرد.

به هر روی، ادامه روند تصرف اراضی و ساخت و سازهای غیرمجاز امروز به تهدیدی جدی تبدیل شده که نیازمند به برنامه ریزی فوری و جدی برای مقابله با سودجویان و نجات مناطق بکر لرستان است.

کد خبر 4785840

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =