ورود دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان وبلوچستان به مشکل کمبود گاز

زاهدان - دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان به حل معضل کمبود سیلندهای گاز در شهر زاهدان ورود کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، در پی شکایات و مطالبات مردمی واصله به دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، پیگیری این موضوع با دعوت از مدیرعامل شرکت پرسی ایران گاز استان در دستور کار قرار گرفت. حجت‌الاسلام محمدرضا ثبوتی مدیر دفتر نماینده ولی فقیه در استان در این دیدار با تاکید بر وجود اشکالات زیرساختی در توزیع کپسول گاز در زاهدان، اظهار داشت: توزیع منظم و از پیش اعلام شده گاز در محلات شهر زاهدان و نظارت دقیق بر این روند، می‌تواند مشکل فعلی را در توزیع گاز حل کند.

وی با تاکید بر این که می‌توان از ظرفیت نماز جمعه استفاده و مردم را از نحوه عملکرد نهادهای ذیربط آگاه کرد، خاطرنشان کرد: نیروهای داوطلب جهت نظارت بر روند توزیع گاز آمادگی دارند تا عادی شدن جریان توزیع در با شرکت پرسی ایران گاز همکاری کنند. 

فعال‌سازی اشتراکات گاز راهکار مدیریت در توزیع سیلندر گاز

حجت‌الاسلام ثبوتی ادامه داد: فعالسازی اشتراکات گاز از الزامات بهبود وضعیت توزیع سیلندر گاز در زاهدان است که لازم است در این خصوص هرچه سریعتر اقدامات لازم اجرا شود. با نظارت بیشتر خدمات بهتری به مردم ارائه می‌شود؛ توزیع گاز باید از حالت ایستگاهی به درب خانه سوق پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه دعوت از مدیران برای حضور در دفتر نماینده ولی فقیه در استان، برای بازخواست نیست و هدف تنها کمک به بهبود روند فعالیت و خدمات دهی به مردم است، گفت: پیگیری مطالبات مردمی یکی از وظایف ماست و سعی می‌کنیم در کنار مدیران راهکاری مناسب را برای رفع مشکلات موجود، پیدا کنیم.

توزیع روزانه ۲۰۰ تن گاز در مرکز استان سیستان و بلوچستان

حسینعلی شه بخش مدیرعامل شرکت پرسی ایران گاز سیستان و بلوچستان در این دیدار در خصوص وضعیت گاز زاهدان، گفت: در حال حاضر روزانه حدود ۲۰۰ تن گاز در مرکز استان توزیع می شود. این امر در حالیست که سال گذشته این رقم بین ۱۲۰ تا ۱۳۰  تن بوده است.

وی با اشاره به دشواری جابجایی گاز به استان، خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی شرکت پرسی ایران گاز در سیستان و بلوچستان در توزیع سیلندر گاز به نحوی است که بتوان با ذخیره باقی مانده، متقاضیان کپسول گاز در روز بعد را نیز پاسخگو باشیم. 

فعالیت ۴۰ خودروی حمل سیلندر گاز در زاهدان

وی با بیان این نکته که توزیع سیلندر گاز روزانه تا ساعت ۱۶ انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: ۳۵ خودرو برای کسپول‌های ۱۱کیلویی، ۵ خودرو برای توزیع کپسول‌های ۵۰ کیلویی در سطح شهر فعال هستند و حدود ۲۰ خودرو نیز به دلیل خرابی در تعمیرگاه‌ها در حال تعمیر بوده و یا با توجه به پایان قراردادشان با شرکت، تمایلی به ادامه همکاری با این شرکت را با توجه به مشکلات سوختی، ندارند.

شه‌بخش چهار عامل اصلی بحران فعلی گاز در زاهدان را عدم توزیع گاز از سوی الیاس گاز، فروش سهمیه نفت و جایگزین شدن گاز به جای این سوخت، معضل آزادفروشان وافزایش خودروهای با سوخت LPG عنوان کرده و گفت: حدود ۲۰ روز شرکت الیاس گاز قادر به تامین گاز مورد نیاز خود نبود و دلیل اصلی آن این بود که براساس قیمت تعیین شده سازمان حمایت از مصرف کننده، شرکت‌ها نمی‌توانند بیشتر از ۴ تا ۵ میلیون تومان به خودروهای گاز کش به عنوان کرایه حمل و نقل پرداخت کنند و این درحالی است که خودروهای صادراتی گازکش، برای جابجایی گاز از بندرعباس به نقطه صفر میرجاوه ۱۷ میلیون تومان دریافت می‌کنند و به همین دلیل بسیاری از خودروهای حامل گاز از ادامه کار با شرکت‌های توزیع کننده خودداری کرده و تانکرهای خود را از خودروها بر می‌دارند.

وی با اشاره به این که انتقال گاز با واگن‌های قطار دلیل اصلی بهتر بودن وضعیت گازی شرکت پرسی ایران گاز استان است، خاطر نشان کرد: ظرفیت واگن‌های انتقال دهنده گاز، محدود است اما با این حال با حداکثر ظرفیت درحال ارائه خدمات به مردم می‌باشیم. وی با اعلام زمان ۲۴ تا ۴۸ ساعته برای رسیدن واگن های حامل گاز از پالایشگاه به زاهدان، تاکید کرد: تمام تلاش ما این است که در استان وضعیت خوب توزیع گاز را داشته باشیم و به مرحله نبود گاز برای توزیع نرسیم.

این مسئول گفت: با تدابیر اندیشیده شده و این که شرکت الیاس گاز نیز طی ۴۸ ساعت گذشته کار توزیع گاز را مجددا آغاز کند، تا پایان هفته شرایط توزیع گاز در زاهدان به حالت طبیعی خود باز می‌گردد. گازسوز کردن خودروها(LPG) یکی از عوامل اصلی بحران گاز فعلی در زاهدان است؛ گازسوز کردن ماشین ها، یک مصرف غیر منطقی به توزیع و فروش گاز اضافه کرده است.

وی با اشاره به این مطلب که تعدادی خودرو در قبل از زمان سهمیه بندی جدید بنزین، سیستم گازسوز(LPG) را بر روی خودروی خود نصب کرده بودند، اظهار داشت: در آن زمان برخی از رانندگان اقدام به فروش بنزین خود و خرید کپسول برای مخزن (LPG) خود می کردند اما پس از سهمیه بندی جدید بنزین، تعداد قابل توجهی از خودروها برای(LPG) اقدام کرده اند که فشار قابل توجهی به شرکت های توزیع گاز آورده است.

وی با بیان اینکه الیاس گاز و اتان گاز پاسخ مشتریان خود را در قالب اشتراک می دهند و توزیع ایستگاهی ندارند، خاطرنشان کرد: در روند توزیع کپسول توسط شرکت پرسی ایران گاز، سعی کرده‌ایم که جواب درخواست مشترکان را نیز بدهیم. برای بهتر شدن روند خدمات‌دهی و رضایت بیش از پیش مشتریان آماده دریافت پیشنهادات و راهکارها هستیم.

شه بخش اضافه کرد: هم اکنون کمبود ماشین توزیع کننده در زاهدان وجود ندارد بلکه با بدمصرف کردن گاز مواجه هستم، براساس دستورالعمل ابلاغی شرکت پرسی ایران گاز ایران، سهمیه هر خانوار در هر ماه دو تا ۴ کپسول بسته به شرایط متفاوت است و باید از این گاز برای خوراک پزی استفاده شود اما هم اکنون برای آبگرمکن،(LPG) خودروها و غیره نیز از این گاز استفاده می شود.

وی تصریح کرد: ضایعات کپسول زیادی در زاهدان داریم و در این خصوص بیش از سه میلیارد تومان هزینه، بیش از آن چیزی که در نظر گرفته شده بوده را برای ضایعات کپسول ها هزینه کرده‌ایم، با توجه به اینکه این شرکت مربوط به بازنشستگان تامین اجتماعی می باشد، تا یک میزان خاص می‌توانیم هزینه کنیم. در کنار پرسی ایران گاز، شرکت الیاس گاز نیز تعداد قابل توجهی براساس اعلام خودشان، مشترک دارند که درصورت توزیع گاز از سوی آن شرکت، شاهد صف‌های طولانی دریافت کپسول گاز در زاهدان نباید باشیم.

شه بخش با اشاره به آزاد فروشان گاز در زاهدان، خاطر نشان کرد: فروشندگان سیلندر گاز عده‌ای هستند که کار خانوادگی‌شان از گذشته تاکنون همین بوده اکنون نیز هرکاری انجام دهیم نمی‌توان آنها را از این اقدام منصرف کرد. در زمینه کارتخوان‌ها با یکی از بانک‌های عامل به توافق رسیده‌ایم، درحال حاضر ۵ دستگاه pos تحویل گرفته‌ایم و قول همکاری لازم در این زمینه نیز گرفته شده است.

 وی در پایان با تایید راهکار دفتر نماینده ولی فقیه در استان افزود: به جای حضور ایستگاهی اگر حضور در محلات را در دستور کار قرار دهیم وضعیت بهتر می‌شود.

کد خبر 4786066

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =