فرانسوی‌ها در الجزایر هویت مردم این کشور را سرکوب کردند

رضا عامری در نشست «تحلیلی بر موقعیت منطقه ای الجزایر و روابط با جمهوری اسلامی ایران» گفت: فرانسوی‌ها در الجزایر هویت مردم این کشور را سرکوب کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی روز یکشنبه ۱۰ آذرماه با همکاری مرکز همکاری های علمی و بین الملل و پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی، در نشست علمی «تحلیلی بر موقعیت منطقه ای الجزایر و روابط با جمهوری اسلامی ایران» میزبان رضا عامری سفیر سابق ایران در الجزایر بود.

رضا عامری در این جلسه به تشریح وضعیت کشور الجزایر از گذشته تاکنون پرداخت.

وی کشور الجزایر را بزرگترین کشور آفریقایی دانست که با حدود چهل میلیون نفر جمعیت و دو میلیون و سیصد و هشتاد و یک هزار کیلومتر مربع مساحت بزرگترین کشور در شمال افریقا است. بیش از  ۸۰ درصد از مردم در شمال این کشور زندگی می کنند. زبان رسمی این کشور عربی است، اما طبق آخرین آمار در سال ۲۰۱۶ زبان آمازیقی در کنار زبان عربی زبان رسمی شناخته شده است.

سفیر سابق ایران در الجزایر تصریح کرد: از جهت ژئوپلوتیک به دلیل نوار ساحل طولانی در حاشیه دریای مدیترانه، همسایگی با اروپا از طریق دریای مدیترانه و همچنین به دلیل منابع بالای انرژی از جمله گاز و نفت دارای اهمیت بالایی برای کشورهای اروپایی است.

عامری در ادامه ابراز کرد: این کشور به دلیل اینکه کشوری افریقایی و اسلامی است و سالها مبارزه ضد استعماری با فرانسه داشته است، به لحاظ سیاسی دوست ما محسوب می شود.

سفیر سابق کشور ایران در الجزایر به تاریخ این کشور از زمانی ورود فینفی ها در سال ۶۴۷ پیش از میلاد و مسلمانان از سال ۱۵۱۸ تا ۱۸۳۰ و استعمار فرانسوی ها از سال ۱۸۳۰ تا ۱۹۶۲ پرداخت. فرانسوی ها در مدت زمانی اشغال این کشور جنایت های بسیاری مرتکب شدند و تلاش کردند هویت مردم این کشور را محو کنند. زبان عربی را سرکوب کردند. آموزش به شدت ممنوع شد به طوری که نرخ سواد در زمان استقلال به ۲۰ درصد رسیده بود. بیکاری به شدت افزایش یافت. فرانسه حتی چندین آزمایش اتمی در صحرای الجزایر انجام داده است به گونه ای که هنوز برخی از مردم، از اختلالات جسمی حاصل از این آزمایش ها در رنج هستند.

وی اضافه کرد: الجزایر شهدای زیادی بابت انقلاب داده که این تعداد به یک و نیم میلیون نفر می رسد و به همین خاطر این کشور به کشور یک و نیم میلیون شهید معروف است.
وی در پایان سخنانش گفت: این کشور حتی پس از استقلال نیز درگیر جنگ های داخلی طولانی مدت شد. با فروکش کردن جنگ های داخلی، کشور تا حد روی آرامش را دید. اما وابستگی بالای این کشور به نفت، فراهم نبودن زمینه لازم برای سرمایه گذاری خارجی و اجنبی گریزی مردم این کشور و بعضا رفتارهای خشونت آمیز در میان آنان، شرایط را در این کشور نامساعد کرده است.

عامری تصریح کرد: کشور از چند جهت جایگاه ویژه ای در میان ایرانیان دارد از جمله آنها می توان به امضای قرار داد الجزایر، میانجیگری در جریان تسخیر لانه جاسوسی امریکا و درگیری ایران و عراق اشاره کرد. مدتی هم رابطه بین ایران و الجزایر به دلیل اتهام حمایت ایران از اسلام گراها از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ به مدت یک دهه قطع شد. اما از سال ۲۰۰۰ به بعد این ارتباط دوباره شکل گرفت. در حال حاضر رابطه خوبی بین دو کشور برقرار است و حتی ۵ نفری که در انتخابات اخیر شرکت خواهند کرد، همگی مواضع نسبتا نزدیکی به ایران دارند.

در پایان این جلسه، رضا عامری به سوالات حضار شرکت کننده در جلسه پاسخ گفت.

کد خبر 4786475

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =