موفقیت فارس در جذب ۴ درصد منابع

شیراز- رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور اعلام کرد: فارس توانسته چهار درصد منابع را جذب کند.

به گزارش خبرنگار مهر، ایمان افتخاری ظهر دوشنبه در شیراز گفت: دانشگاه شیراز از مراکز تاثیر گذار علم و دانش در کشور به شمار می رود.
وی اضافه کرد: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در سال ۱۳۸۲ تشکیل شده است و نگاهش به صورت عمده به پژوهش های کیفی و حمایت از این پژوهش‌ها و راهبری آنان است.
افتخاری در ادامه گفت: عمده برنامه های صندوق در چند چارچوب عمده دسته بندی می شود که بزرگترین آن حمایت از طرحهای پژوهشی است که در یک پروسه داوری می‌شوند.
وی افزود: دوره های پسا دکتری، دکتری ویژه  و همایش ها از مواردی هستند که مورد حمایت این صندوق قرار می‌گیرد.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور عنوان کرد: عملکرد صندوق در سطح ملی مطلوب بوده است و طرحهای پژوهشی و خیلی از قالب های حمایتی که در موارد دیگر فعالیت صندوق قرار می‌گیرند در طول سال ها از نظر کمی و کیفی رشد قابل توجهی داشته و نمودارها موید این رشد است.
وی با بیان اینکه در مقایسه سال ۹۷ با سال ۱۳۹۳ به یک الگوی پایدار رسیده و بیش از سه هزار مورد طرح دریافت شده، افزود: یک هزار و ۲۰۰ طرح در این راستا به تصویب رسیده است.
افتخاری اضافه کرد: طرح هایی که در حال انجام بوده ۶۰۰ مورد به پایان رسیده است و روند بررسی پژوهشی به طور کلی به این شکل است که درخواست در سامانه صندوق غربالگری شده و برای تصویب، طرح‌های رسیده مرحله داوری طی می شود.
وی با بیان اینکه نتایج داوری به کارگروه‌های مرتبط ارسال می‌شود، اعلام کرد: ۱۹ کارگروه فعال در صندوق داریم که به تصویب این طرح ها می پردازند.
افتخاری از تلاش این صندوق برای نزدیک شدن طرح‌های پژوهشی به عملی شدن خبر داد و گفت: کارگروه های متعددی در صندوق حاضر هستند که در حوزه‌های مختلف به فعالیت می پردازند.
وی در ادامه افزود: رویکردهای جدید در سال جاری مورد توجه قرار گرفت و آن توجه به حوزه های جدید و تنوع قالب هاست.
افتخاری همچنین از اولویت هدف گرایی در صندوق خبر داد و گفت: به خواسته های پژوهشی کشور توجه داریم و به طور خاص برنامه را دنبال می کنیم که امیدواریم نیازهای جامعه شناسانه کشور و صنعتی مورد توجه در قالب پروژه های شناخته شده قرار گیرند.
افتخاری به طرح آمایش پژوهش اشاره کرد و گفت: منابع مالی صندوق به واسطه جوان بودن آن خیلی رصد و هیچ گونه توضیح منابع نمی شده است.
وی به چگونگی سهم کشور از این منابع اشاره کرد و افزود: ما فکر می‌کنیم که این تعادل باید رعایت شود و از نظر جغرافیایی و جنسیتی و سنی مورد توجه قرار بگیرد که البته این نیازمند توجه به مواردی است.
وی افزود: در مقایسه سال های ۹۲ و ۹۶ در توزیع منابع تعداد طرح های پژوهشی شاهد افزایش بودیم، بدین شکل که در سال ۹۶، ۵۲ درصد منابع در استان تهران بوده است.
افتخاری اعلام کرد: تلاش ما این است که سهم استان تهران به ۴۰ درصد برسد و سایر استان‌ها بیش از ۶۰ درصد منابع را کسب کنند و در یک پروسه طبیعی قرار گیرند.
وی با بیان اینکه استان فارس پس از تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی از بابت جذب منابع صندوق قرار دارد، گفت: فارس توانسته چهار درصد منابع را جذب کند، این در حالیست که سهم کمتری داشته اما رشد قابل توجهی بین سال های ۹۲ تا ۹۶ داشته است و ۳ درصد منابع سهم دانشگاه شیراز بود.
به گفته رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در برنامه پسا دکتری اولویت حمایت از فارغ التحصیلان دوره دکتری است که در سال گذشته، ۵۵۰ نفر در دوره دکتری مورد حمایت در کشور قرار گرفتند که امیدواریم به ۶۰۰ نفر برسد.
افتخاری به برنامه استقرار صندوق اشاره کرد و گفت: اختیارات که در این خصوص دارین بدین گونه است که امروزمان روی دانشگاه های برجسته و قابل توجه است اما تعداد آن محدود نگه داشته می‌شود تا در چارچوب بودجه صندوق قرار گیرند.
وی ادامه داد: آخرین برنامه این است که فارغ التحصیلان دکتری در شرکت‌های دانش بنیان قرار گیرند.
رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران تصریح کرد: تعداد محققینی که مورد حمایت صندوق قرار گرفتند در این دوره حدود ۲۸۰ نفر در سال ۱۳۹۷ است که امیدواریم امسال به ۶۰۰ نفر یا بیشتر افزایش یابد.
وی از افزایش تعداد ارسال درخواست به صندوق در سال ۹۸ خبر داد و افزود: نرخ پذیرش دکتری ما در قالب در قالب طرح های مستقل در کشور ۳۵ درصد می باشد اما در دانشگاه شیراز این نرخ بیشتر است درحالیکه در قالب تفاهمنامه در کل کشور بیش از ۸۰ درصد است که فکر می‌کنیم امکان خوبی را در اختیار دانشگاه قرار می‌دهد که پروسه پذیرش و معیار پذیرش را دانشگاه خودش انجام دهد.
افتخاری با بیان اینکه سهم دانشگاه شیراز نسبتاً در کشور قابل توجه است افزود: قریب به اتفاق طرح ها متعلق به دانشگاه شیراز در قالب تفاهمنامه بوده است.
در ادامه معاونین صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور به بیان نکاتی پرداختند، سپس تفاهم نامه های همکاری امضا شد.
کد خبر 4786524

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =