مصرف ۱۳۰ میلیارد مترمکعب آب تا سال ۱۴۰۰

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: اگر روند کنونی مصرف آب ادامه پیدا کند با پیش بینی ۹۰ میلیونی جمعیت در سال ۱۴۰۰ مصرف ۱۳۰ میلیارد متر مکعب آب را شاهد خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار مهر، زهرا صدراعظم نوری، در نخستین نشست تخصصی آب، فضای سبز و مدیریت شهری با تاکید بر مدیریت مصرف آب، اظهار داشت: استفاده از این نشست ها و بهره گیری از نظرات صاحب نظران و کارشناسان باید به ترسیم نقشه راه برای هدفمند شدن اقدامات در زمینه آب و فضای سبز منجر شود.

وی افزود: وقتی تاریخ تهران را بررسی می کنیم به باغ شهری می رسیم که در آن هوای پاک، باغ ها و آب فراوان وجود دارد. آب به عنوان یک میراث طبیعی ارزشمند ما را بر آن می دارد که به آن در صدر برنامه ریزی های مدیریت شهری توجه کنیم.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: با عدم تعادل در چرخه های طبیعی منابع آبی مواجه هستیم که بخش عمده آن ناشی از اقدامات و فعالیت های زیست محیطی است که باعث نارسایی های مختلف از جمله نارسایی های جوی می شود.

صدر اعظم نوری در ادامه افزود: مطالعاتی که در زمینه مصرف آب انجام گرفته نشان می دهد با روند مصرف آب در مقایسه با منابع قابل دسترسی، در حدود سال ۲۰۴۰ در مقیاس جهانی شاهد نقطه تلاقی میزان مصرف و مقدار آب قابل دسترسی خواهیم بود.

وی با اشاره به نتایج این مطالعات به عنوان یک شاخص که نشان از وقوع بحران آب در سطح بین‌المللی دارد، عنوان کرد: مطالعات نشان می دهد در ایران در صورتی که روند کنونی مصرف آب ادامه پیدا کند با پیش بینی ۹۰میلیونی جمعیت در سال ۱۴۰۰ مصرف ۱۳۰ میلیارد متر مکعب آب را شاهد خواهیم بود که این مسئله نشان می دهد که تامین این میزان آب از منابع تجدید پذیر آبی ما را با چه چالش هایی مواجه خواهد کرد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر با اشاره به اینکه تراکم جمعیتی در تهران ۲۰ برابر سایر نقاط کشور است، اظهار داشت: الگوی مصرف و برنامه توسعه و مدیریت شهری، توسعه روش های مدیریت آب، مدیریت شفاف منابع و افزایش مشارکت های همگانی برای نگهداری و مدیریت منابع و اصلاح هدفمند رویکردها در مدیریت فضای سبز می تواند برای حل مشکلات محیط زیستی که این مسئله به وجود می آورد موثر باشد.

وی توضیح داد: وقتی به شاخص های جهانی در بحث فضای سبز توجه می کنیم می بینیم که در کشورهای اروپایی و دارای اقلیم معتدل و کمربندهای پربارش استاندارد های سرانه فضای سبز ۱۰ تا۵۰ متر مربع است و در ایران این عدد بین ۷ تا ۱۴متر مربع است که با توجه به شرایط اقلیمی ایران به نظر می رسد باید سیاست هایمان را در مدیریت آب و جلوگیری از هدررفت ها تغییر و به تبیین راهکارهای مناسب بپردازیم.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه باید با استفاده از نظرات کارشناسان شرایطی فراهم کنیم که چالش ها در حد مقدور مرتفع شود، خاطر نشان کرد: از انقلابی ترین اقدامات شورای شهر تهران در دوره حاضر لغو مصوبه برج باغ و تصویب مصوبه خانه باغ است که به احیای باغات در شهر تهران کمک می‌کند.همچنین جلوگیری از مبادرت به شهر فروشی در مدیریت شهری جدید در راستای اهداف محیط زیستی است.

کد خبر 4786889

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =