لزوم توجه به پیوست‌ فرهنگی در طرح‌های گردشگری

همدان - نایب رئیس جامعه هتلداران کشور لزوم توجه به پیوست‌های فرهنگی در طرح‌های گردشگری را موردتاکید قرار داد و گفت: تبدیل مدارس خالی به اقامتگاه بوم‌گردی توجیه کارشناسی ندارد.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: بار دیگر محصول جدیدی در وزارت آموزش و پرورش در حوزه گردشگری رونمایی شده که گویا خروجی مشترک تصمیم گیری این وزارتخانه با وزارت میراث فرهنگی است.

طی هفته جاری وزیر آموزش و پرورش از گفت‌وگو با وزارت میراث فرهنگی برای تبدیل مدارس خالی به اقامتگاه بوم‌گردی خبر داده و این در حالی است که در ضوابط و قوانین میراث فرهنگی اقامتگاه های بومگردی، اقامتگاه هایی هستند که در محیط های طبیعی و بومی با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست محیطی و به شکلی سازگار با معماری بومی، بافت تاریخی و سیمای طبیعی منطقه تأسیس شده و ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی و توجه به تنوع اقلیم، زمینه حضور گردشگران را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده فراهم می کند و به طور خاص یکی از تعاریف و قوانین مهم در اقامتگاه های بومگردی پای کار آوردن سرمایه گذار بخش خصوصی برای ایجاد اقامتگاه سنتی است.

حال سوال اینجاست چه سنخیتی بین اقامتگاه های بوم گردی با متولی بخش خصوصی و مدارس خالی با متولی بخش دولتی است؟ و آیا دلیل خالی بودن این مدارس کارشناسانه بررسی شده؟ آیا وجود این مدارس خالی به دلیل نبود امکانات نیست؟ و آیا در مناطقی که مدارس خالی وجود دارند امکانات و جذابیت اقامت و مواردی ازین قبیل برای ارائه به گردشگران وجود دارد؟

وزارت آموزش و پرورش که پیش از این قرار بود مدارس و خانه معلم‌ها را از چرخه اسکان گردشگران خارج کند این بار برنامه جدیدی برای ورود به حوزه گردشگری براساس مدارس در نظر دارد که در زمینه درست یا غلط بودن این تصمیم کارشناسان گردشگری و ناظران بر کیفیت اقامت گردشگران باید اظهار نظر کنند.

تبدیل برخی مدارس به خانه بوم گردی در مناطقی که دانش‌آموز ندارند

طبق اظهار نظر حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش گفت‌وگوهایی با میراث فرهنگی درباره تبدیل برخی مدارس به خانه بوم گردی در مناطقی که دانش‌آموز ندارند و خالی مانده‌اند انجام شده است.

این صحبت در حالی عنوان شده که در بسیاری از شهرها مدارس خالی وزارت آموزش و پرورش مدارسی تاریخی هستند که بسیاری از آنها در وضعیت نامناسب رها شده و حفاظت نمی‌شوند و وزارت آموزش و پرورش تاکنون اعلام نکرده که منظور از مدارس خالی چه مدارسی است و چه تعداد مدارس خالی قرار است اقامتگاه بوم‌گردی شوند.

نایب رئیس جامعه هتلداران کشور در این خصوص در گفتگو با مهر با انتقاد از پیشنهادها و برنامه ریزی های غیر کارشناسانه در حوزه تاسیسات اقامتی گفت: فقدان طرح و برنامه و مطالعات کارشناسانه در بخش‌های مختلف از مشکلات گردشگری است چون متولیان خارج از گود گردشگری نمی‌توانند استانداردها و منافع فعالان گردشگری و گردشگران را به صورت یکسان ببینند.

شهرام شیروانی بابیان اینکه متاسفانه هر ارگان و سازمان و وزارتخانه‌ای در حوزه گردشگری دخالت می‌کند، گفت: زمانی اعلام شد ما باید از کلاس‌های مدارس به عنوان ظرفیت بالقوه استفاده کنیم چون سرپناه مناسبی برای مسافران در ایام پیک سفر است اما همین اقدام یک تصمیم غیر اصولی بود چراکه این خدمات قرار بود فقط به جامعه فرهنگی در شهرهای مقصد داده شود اما به یک بخش اقامتی برای اکثریت تبدیل شد.

وی در ادامه گفت: اظهارات وزیر آموزش و پرورش در حالی مطرح شده که سالهاست آموزش و پرورش با مشکل کمبود مدارس روبرو است و این درحال است که اقامتگاه‌های بوم‌گردی دارای چهارچوب‌های مشخصی است، هر چند تاکنون این چهارچوب‌ها رعایت نشده اما اقدام دولتی برای تبدیل مدارس به اقامتگاه بوم‌گردی در کنار دخالت و تصدی گردی دولت در بازارهای خصوصی زیر پا گذاشتن ضوابط اقامتی است.

شیروانی در ادامه نبود پیوست‌های فرهنگی در طرح‌های گردشگری را نیز یکی از مشکلات این حوزه دانست و گفت: متاسفانه پیوست‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی را در برنامه‌ها لحاظ نمی‌کنیم.

آنقدر کیفیت ارائه خدمات در خانه‌های بوم گردی در شهرها و روستاها پایین است که نمی توان آنها را رقیبی برای هتلداران دانست نایب رئیس جامعه هتلداران کشور همچنین عنوان کرد: آنقدر کیفیت ارائه خدمات در خانه‌های بوم گردی در شهرها و روستاها پایین است که نمی توان آنها را رقیبی برای هتلداران دانست اما ما مدافع حقوق مشتری و گردشگر هستیم.

وی گفت: ما مخالف این نیستیم که یک خانه سنتی را به اقامتگاه سنتی تبدیل کنند اما وقتی گردشگر به یک مدرسه خالی شده و فاقد امکانات مراجعه می کند نمی توانیم به آن مکان، خانه بومی بگوییم.

برخی کارشناسان و برنامه ریزان گردشگری نیز در این زمینه بر این باورند آموزش و پرورش اگر می‌خواهد به کمک گردشگری کشور بیاید بهتر است به جای اینکه متولی اقامت شود تعطیلات خود را در طول سال توزیع کند و گردشگری پایدار را در مدارس آموزش دهد.

آنها از سوی دیگر به وزارت میراث فرهنگی هم انتقاد دارند چرا که چند سالی است حوزه اقامتگاه‌های بوم‌گردی را به ورطه آماربازی و آمارسازی کشانده است؛ اتفاقی که می‌تواند به شکل جدید و نوپای اقامتی در کشور ضربه بزند.

به‌طور کلی وزارت  میراث فرهنگی باید با نگاه حمایت از اقامتگاه‌های رسمی، اسکان مدارس را مخل نظام اقتصادی گردشگری کشور بداند که گویا با گرمی بازار اقامت در مدارس اینگونه نیست.

آموزش و پرورش سال هاست با امکاناتی چون خانه معلم و البته اسکان در مدارس، امکاناتی برای فرهنگیان فراهم کرده است؛ اگرچه بسیاری از اقامتگاه‌های وابسته به سایر نهادها نیز گاه اقامتگاه خود را به سایر مسافران اجاره می‌دهند، اما اسکان در مدارس به دلیل حجم بالای آن و قیمت ارزان بیشترین تاثیر را بر گم شدن اصل خدمات رسانی به گردشگران در صنعت اقامت کشور گذاشته که امید می رود پیش از هر تصمیم در حوزه گردشگری مطالعات و اجرای طرح های کارشناسی شده جدی گرفته شود.

کد خبر 4786897

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =