حل مشکلات باغستان نیازمند مشارکت باغداران و تشکل های مردمی است

قزوین- معاون عمرانی استانداری قزوین گفت: حفظ باغستان سنتی قزوین و حل مشکلات دیرینه آن نیازمند عزم جدی مسئولان، مشارکت باغداران وتشکل های مردمی و استفاده ازمشاوران متخصص است.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه ای که عصر دوشنبه با حضور معاون عمرانی استانداری، مدیران دستگاههای اجرایی و باغداران و تشکل های زیست محیطی در استانداری برگزار شد راههای حل مشکلات باغستان سنتی قزوین مورد بررسی قرار گرفت.

علی فرخزاد در این نشست گفت: جلسات شورای باغستان با حضور خود باغداران برگزار می شود و انتظار داریم راهکارها عملی باشد و بتواند مشکلات را حل کند.

وی اظهارداشت: دستگاههای اجرایی بویژه سازمان جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، شهرداری و معاونت استانداری و نیز تشکل های محیط زیستی لازم است راهکارهای موثر و عملی را ارائه کنند تا در مورد آنها تصمیم گیری شود.

به جای عمل کردن بیشتر حرف زده ایم

معاون عمرانی استانداری قزوین یادآورشد: بیش از ۱۰ سال است که موضوع احیا باغستانها و حل مشکلات آنها در دستور کار است اما همچنان مشکلات باقیست و بیشتر حرف زده ایم و در عمل موفق نبوده ایم.

وی اظهارداشت: بدون شک هیچ مسئولی در استان راضی به تخریب و نابودی باغستان سنتی نیست اما راهکارها به نتیجه موثری در کاهش تخریب باغستان منجر نشده است هرچند در سالهای اخیر روند تخریب را متوقف کرده ایم و تغییر کاربری نمی دهیم.
 
فرخزاد اضافه کرد: باغستان وضعیت پیچیده ای دارد و نمی توان برای همه بخش های آن نسخه واحد پیچید بلکه لازم است با کمک خود باغداران کاری کنم تا باغداری اقتصادی شده و موجب ماندگاری باغداران در این مکان های تولید شود.

وی گفت: لازم است با استفاده از یک مشاور متخصص که بتواند دیدگاه و پیشنهاد همه گروهها را جمع آوری کرده و یک طرح کلی ارائه کند به نتیجه برسیم و تاکید داریم تا یک ماه آینده در شورای باغستان مطرح شود که در این راستا لازم است باغداران و تشکل ها نماینده خود را انتخاب کنند.
.
فرخزاد اظهارداشت: یکی از راههای تامین آب باغستان استفاده از پساب تصفیه خانه قزوین در مسیر قدیم آباد و تصفیه خانه محمود آباد است که حدود ۴۰ میلیارد تومان هزینه دارد که شاید برای انتقال پساب توجیه اقتصادی نداشته باشد.

وی بیان کرد: تعیین نماینده رودخانه ها و دادن راهکار و اولویت بندی طرح ها برای حفظ باغستان ضروری است که در این راستا صدور مجوز چاه خانه به باغداران، اقتصادی شدن باغداری و اجرای یک طرح گردشگری می تواند بخشی از مشکلات را حل کند.

کد خبر 4787023

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =