روند تخریب باغستان قزوین را متوقف کنید/ عزم مسئولان جدی نیست

قزوین-کارشناس وفعال محیط زیست استان قزوین گفت:روند تخریب باغستان قزوین به بهانه ساخت کمربندی، باغ موزه و ورزشگاه ادامه دارد وبدون توقف بلدوزرهای مخرب نمیتوان از این میراث ارزشمند صیانت کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود داوران فعال و کارشناس محیط زیست در  جلسه شورای خفظ باغستان که دوشنبه شب در استانداری تشکیل شد اظهارداشت: اگر قرار است مشکلات باغداران و باغستان سنتی را بعد از ۱۵ سال حل کنیم چرا نباید در جلسات کارشناسی ما باغدار و باغبان هم حضور داشته باشد.

وی افزود: ۱۰۰ باغبان داریم که در دل باغستان فعالیت می کنند و سرمازدگی و کم آبی را تحمل کرده اند ولی این میراث ارزشمند را رها نکرده اند اما از سوی دولت حمایت نشده اند.

داوران تصریح کرد: دو سال است دچار سرمازدگی هستیم و در ۱۰ سال گذسته بارندگی کم شده و ۴۴ درصد روان آها کاهش یافته و در واقع به باغستان «ظلم آبی» شده و شاهد از بین رفتن بیش از ۲۵۰۰ هکتار در دهه های گذشته بوده ایم.

نابودی ۱۰۰۰ هکتار باغستان در نیم قرن

وی اظهارداشت: در حال حاضر ۲۷۸۴ هکتار از باغستان سنتی قزوین باقیمانده و در نیم قرن گذشته بیش از یک هزار هکتار از این میراث ارزشمند نابود شده است.

داوران گفت: شورای باغستان چند سال است تشکیل شده اما باید پرسید چه اقداماتی توسط آن صورت گرفته زیرا هنوز روند تخریب باغستان ادامه دارد و به نظر می رسد مسئول این تخریب مجموعه مدیریت شهری است که با نوع برنامه های شهری خود مانند ایجادکمربند ساز، باغ موزه و باغ ویلا این میراث را از بین برده اند.

این کارشناس محیط زیست تصریح کرد: کمربند سبزی که باغستان را تخریب کند زرد است و به نظر می رسد روند تخریب باغستان همچنان ادامه دارد و در اولین گام باید روند تخریب باغستان را متوقف کنید و نگذارید بلدوزرها این میراث را به بهانه اجرای طرح های عمرانی و رفاهی و ورزشی نابود کنند.

وی اظهارداشت: نباید همدیگر را مقصر بدانیم بلکه لازم است دنبال حل مشکل باشیم و بدانیم القائات توسعه شهری به باغدار نرسیده است.  

وی اضافه کرد: اگر می خواهیم مشکلات حل شود باید از مشارکت باغداران استفاده کنیم هر چند بین مدیران اختلاف نظر است لذا ابتدا لازم است مدیریت شهری به جمع بندی واحد برسد و موضوع بندی شود.  

داوران اظهارداشت: ایجاد امنیت و آسودگی برای باغداران با ثبت ملی ۲۷۸۴ هکتار باغستان محقق می شود و ما هم نباید بگذاریم پهنه و حریم باغستان مورد تعدی قرار گیرد و برای کاهش ترافیک جنوب و شمال از داخل باغستان در محدوده کته بال عبور شود و اینگونه نمی توان از باغستان صیانت کرد وبه نظر می رسد القایات مدیریت شهری، ضد توسعه شهری و یک تهدید است.

وی با تشکر از خدمات موثر سازمان باغستان شهرداری گفت: این سازمان در چارچوب تعریف شده بسیار موفق عمل کرده و به کمک باغستان آمده است و در این مرحله نیز به کمک باغداران نیازمندیم.

داوران یادآورشد: اگر بتوانیم باغستان را حفظ کنیم در گام دوم قادریم برنامه های دیگر را عملیاتی کنیم و رودخانه زمانی اهمیت دارد که سد سازی و سافاری پارک آب آن را از بین نبرد.

کد خبر 4787043

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =