دیدار و گفتگو با فرهنگ رجایی در خانه گفتمان شهر برگزار می شود

یکصد و هفتاد و نهمین جلسه از سلسله نشست‌های صبح پنجشنبه‌های مجله بخارا به دیدار و گفتگو با فرهنگ رجایی اختصاص یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، یکصد و هفتاد و نهمین جلسه از سلسله نشست‌های صبح پنجشنبه‌های مجله بخارا اختصاص یافته به دیدار و گفتگو با فرهنگ رجایی که در ساعت ۹ صبح پنج شنبه چهاردهم آذرماه در خانه گفتمان شهر برگزار می‌شود.

فرهنگ رجایی (متولد ۱۳۳۱) پژوهشگر علوم سیاسی با حوزه تخصصی اندیشه سیاسی و روابط بین‌الملل، استاد تمام (پرفسور)، در دانشگاه کارلتون در کشور کاناداست.

مراحل تحصیلاتی خود را در اراک (تا پایان دبیرستان)، تهران (دوره کارشناسی، دانشکده حقوق و علوم سیاسی در دانشگاه تهران)، و امریکا (دوره کارشناسی ارشد، دانشگاه اوکلاهما و دوره مطالعات عالی دکتری، دانشگاه ویرجینیا) طی کرده است.

وی تاکنون در دانشکده روابط بین‌المللِ وزارت امور خارجه، دانشگاه تهران، دانشگاه امام صادق(ع)، تربیت مدرس، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، و دانشگاه شهید بهشتی در ایران، و دانشگاه‌های ویرجینیا و ایالتی شانیِ اوهایو در امریکا، هامبولت در آلمان، و آکسفورد در انگلستان تدریس و تحقیق کرده است. از آغاز تدریس در دانشگاه کارلتون در ۱۳۷۶، کرسی استادی اندیشه سیاسی و روابط بین الملل در دانشکده علوم سیاسی و کرسی استادی «تجدد و تمدن برآمده از آن» را در دانشکده انسانیات آن دانشگاه به عهده دارد. ضمناً، از ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶ ریاست دانشکده اخیر را نیز عهده دار بوده است.

اولین اثر ترجمه‌ای وی، فهم نظریه‌های سیاسی (آگاه، ۱۳۶۵، چاپ دوازدهم، ۱۳۹۷) است که اثری مهم درباره روش اندیشیدن در امر سیاسی است. اولین کتاب تألیفی وی به زبان فارسی، تحول اندیشه سیاسی در شرق باستان (قومس، ۱۳۷۰، چاپ پنجم ۱۳۹۵) است، که اندیشه در قانون عقل جهانداری و فراز و فرود آن را به ترتیب در حوزه‌های تمدنی بین‌النهرین، ایران، هند و چین باستان به بحث می‌گذارد.

کتاب تألیفی دیگر وی با عنوان مُشکِلِه هویت ایرانیان امروز (نشر نی ۱۳۸۳، چاپ دوم از ویراست تازه ۱۳۹۷)، عناصر شکل‌ دهنده باغ هویت ایرانی را که وی «سنت، ایران، دین (اسلام) و تجدد» خوانده است، به تحلیل گذاشته است. کتاب دیگر وی به انگلیسی با عنوان تجددگرایی و اسلامگرایی (۲۰۰۷، که ضمناً تحت عنوان الاسلامویه و الاحداثه -۲۰۱۱- به عربی ترجمه شده است) به تحولات فکری و سیاسی تاریخی که به انقلاب ۱۳۵۷ منجر شد و همچنین به تحولات پس از آن توجه دارد.

این مراسم در خانه گفتمان شهر، میدان‌فلسطین، ضلع جنوبی خیابان طالقانی، پلاک ۵۱۴ برپا می شود.

کد خبر 4787592

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha