آفت گلستان سیاست‌زدگی است/ مجلس به اتاق شیشه‌ای تبدیل شود

گرگان- رئیس خانه احزاب گلستان با اشاره به اینکه آفت گلستان سیاست‌زدگی است، گفت: گلستان یک باشگاه سیاسی است و ما در خانه احزاب تلاش می‌کنیم که به جای باشگاه احزاب، خانه احزاب باشیم.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- زهرا بهرامی: سال گذشته خانه احزاب استان گلستان به‌طور رسمی کار خود را آغاز کرد و در روزهایی که کشور درگیر موضوعات گرانی بنزین، اغتشاشات و ... بود، فعالیت یک سال اول خانه احزاب استان گلستان به پایان رسید و رئیس جدید خانه احزاب گلستان فعالیت خود را آغاز کرد.

با صاحب حجتی، رئیس جدید خانه احزاب گلستان به گفتگو نشستیم و وی تأکید داشت که نقطه اشتراک همه طیف‌های سیاسی باید پیشرفت و توسعه استان باشد و باید از همه ظرفیت‌ها برای رسیدن به آن استفاده شود و هم‌اکنون بستر خانه احزاب برای این مهم مهیاست.

*کمی راجع به خانه احزاب و وظایف آن توضیح دهید؟

خانه احزاب چند سالی است که در کشور و استان‌های مختلف شکل گرفته است اما متأسفانه در دولت‌های گذشته این موضوع در استان‌ها جدی پیگیری نمی‌شد و یکی از کارهای خوبی که این دولت و یا استانداری گلستان در دولت دوم آقای روحانی انجام داد موضوع راه‌اندازی خانه احزاب بود.

براساس دستورالعمل موجود انتخابات خانه احزاب سه ساله برگزار می‌شود و سه فراکسیون شناخته شده کشور (اصولگرا، اصلاح‌طلب و اعتدالیون) در آن عضویت دارند و سه نفر از هریک از این سه طیف به عنوان هیئت رئیسه و منشی، خرانه‌دار و بازرس خانه احزاب انتخاب می‌شوند و هیئت اجرایی خانه احزاب شکل می‌گیرد.

برای اینکه ریاست خانه احزاب دوره‌ای دور بزند قرعه‌کشی و یا تفاهم فی‌مابین صورت می‌گیرد؛ در استان ما برای اینکه خانه احزاب تازه داشت برای سنوات سه ساله راه‌اندازی می‌شد قرعه‌کشی انجام شد.

*سال اول ریاست با طیف اصلاحات چطور بود و چه نتایجی داشت؟

بله. ریاست دوره اول با اصلاح طلبان بود و این دوره با اصولگراهاست.  به بهترین شکل موضوع را مدیریت و اداره کردند و انصافاً از ظرفیت همگرایی که دولت و مسئولان وقت با جریان اصلاحات داشتند به واسطه نوع نگاه دولت، نهایت استفاده را از این نگاه برای استقرار و جاافتادن خانه احزاب در نزد سیاسیون و افکار عمومی داشتند.

تا قبل از تشکیل خانه احزاب طیف‌های سیاسی استان هیچ وقت دور هم جمع نشده بودند؛ خانه احزاب باعث شد همه جریان‌های سیاسی در کمال رفاقت، دوستی و همدلی در کنار هم قرار گرفتند در شرایطی که اختلاف نظرهای جدی داشتیم اما اخلاق به عنوان یک اصل محوری سرلوحه کار ما قرار گرفت.

به اعتقاد بنده در کنار همه اختلاف نظرهای جدی، نقطه اشتراک همه ما باید مسائل توسعه‌ای و پیشرفت استان باشد و برای تحقق آن از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم؛ هم‌اکنون بستر خانه احزاب برای این مهم بسیار مهیاست.

*برنامه یکسال آینده خانه احزاب گلستان؟

در این برهه هستیم که احزاب سیاسی درگیر موضوع انتخابات هستند و باید بعد از آن چند موضوع را مورد توجه قرار دهیم؛ استان گلستان آنقدر عقب‌ماندگی دارد که در خانه احزاب صرفاً به مسائل سیاسی نخواهیم پرداخت تا شاید بتوانیم بخشی از مشکلات، معضلات و عقب‌ماندگی‌های استان را جبران کنیم. فرهنگ تحزّب و حزب‌گرایی را می‌بایست ارتقاء دهیم یکی از مکان‌هایی که در پرداختن به این مقوله می‌شود روی آن کار کرد دانشگاه‌هاست؛ دوستان همراهی کنند تشکل‌های سیاسی موجود در دانشگاه‌ها تمرین حزب‌گرایی و کار تشکیلاتی کنند.

در موضوع فرهنگ‌سازی نگاه حزبی و جریان تحزّب رسانه‌ نقش اثرگذاری دارند؛ متاسفانه در ایران احزاب واقعی به آن شکل نداریم و قوانین ماهم خیلی سازگار با کار حزبی نیست؛ تلاش می‌کنیم قالب‌های سنتی شکل گرفته را بشکنیم چراکه معتقدم اگر بتوانیم فرهنگ‌سازی، تعامل با دانشگاه‌ها و گروه‌های سیاسی و همدلی را پیش ببریم بخشی از موارد توسعه‌ای استان خود به خود پیش می‌رود.

*موقعیت احزاب در جامعه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ در بسیاری از کشورها، احزاب سرنوشت انتخابات را تعیین می‌کنند؛ چقدر جامعه ما پذیرفته است در انتخابات از تصمیمات احزاب پیروی کنند؟

در کشور ما حزب به این معنا وجود ندارد؛ حزب‌ها در انتخابات بیشتر معنا پیدا می‌کنند و خیلی ارتباطی با مردم ندارند؛ توزیع قدرت هم خیلی بر مبنای احزاب استوار نیست؛ به همین دلیل فکر می‌کنم بخشی از هزینه‌هایی که نظام پرداخت می‌کند به ‌خاطر عدم وجود حزب است، اگر حزب به معنای واقعی داشته باشیم برای رأی گرفتن از مردم باید برنامه اعلام کنیم؛ هم‌اکنون فرد و شخص محور هستیم و برنامه محور نیستیم به همین دلیل در هیچ برهه‌ای نه اصولگرایان و نه اصلاح طلبان به مردم پاسخگو نبودند چراکه برنامه محور نبوده‌اند. دوره گذشته مجلس، مردم به لیست امید رأی دادند و بنده نسبت به آن حرف دارم.

*می‌شنویم.

دولت‌ها نباید به خودشان اجازه بدهند در انتخابات مجلس ورود کنند و لیست بدهند؛ نمی‌خواهم به حاشیه برویم؛ اصلاح طلب و اصولگرا فرقی نمی‌کند؛ وقتی مجلس با لیست دولت ساخته می‌شود نباید توقع داشته باشیم مباحث مردم در این مجلس مورد توجه قرار گیرد چون بدهکاری اتفاق افتاده است؛ وقتی لیست امید قالب می‌شود و رأی می‌گیرد نتیجه‌اش می‌شود شرایط موجود؛ سوال از وزرا پس گرفته می‌شود، استیضاح وزیر دیگر اعلام وصول می‌شود و در فاصله کوتاه پس گرفته می‌شود.

*شما به همگرایی ایجاد شده در خانه احزاب اشاره داشتید؛ این همگرایی در چهره‌های جوان سیاسی استان دیده می‌شود یا در پیشکسوتان سیاسی استان هم این رویکرد دیده می‌شود؟

بنده معتقدم همین‌قدر که دور هم بنشینیم و گپ دوستانه بزنیم این اثرش را در تعدیل مواضع رادیکالی نسبت به هم می‌گذارد؛ سیاست‌زدگی آفت استان است؛ استان ما یک باشگاه سیاسی است و ما در خانه احزاب تلاش می‌کنیم که خانه احزاب داشته باشیم نه باشگاه احزاب. بخشی از عقب‌ماندگی‌های استان به‌خاطر تنگ‌نظری‌های درونی خود ماست؛ توسعه نیافتگی منابع انسانی یکی دیگر از اصلی‌ترین دلایل عقب ماندگی استان ماست، وقتی هیچ توجهی به شایسته سالاری نداریم و فقط با نگاه سیاسی ورود می‌کنیم ثمره آن وضع فعلی مجلس است.

*به نظر شما مجلس فعلی در رأس امور است؟

من معتقدم بسیاری از نمایندگان فعلی توان استدلال ندارند و کاسب‌کارانه برخورد می‌کنند و بر اساس رأی لیدرهای سیاسی رأی می‌دهند و باید فاتحه این مجلس را خواند. وقتی مجلس چک سفید به دولت می‌دهد بعد از تصمیم دولت برای بنزین سه هزار تومانی دیگر داد بنفش فایده‌ای ندارد.

مجلس باید ریل‌گذار حرکت دولت باشد؛ اگر اینگونه باشد دولت نمی‌تواند در غیر مسیر مجلس حرکت کند چه برسد دور بزند یا لایی بکشد؛ شرایط موجود نشان می‌دهد ریل‌گذاری مجلس اشکال دارد متناسب با وضع موجود نیست اگر ریل‌گذاری درست باشد فرقی نمی‌کند چه دولتی با چه دیدگاه سیاسی سرکار باشد. بعد از ریل‌گذاری نظارت مجلس خیلی مهم است اگر نظارت نشود باید منتظر فساد بود.

همین است که این مجلس در شفافیت آرا پیشگام نیست؛ مجلس باید به اتاق شیشه‌ای تبدیل شود و هرکس جرأت نکند که به راحتی مسئولیت قبول کند؛ نه تنها باید شفافیت آرا صورت بگیرد بلکه من معتقدم باید سامانه‌ای طراحی شود که مکاتبات نمایندگان در این سامانه ثبت شود تا مشخص شود هر نماینده پیگیر چه مسائلی است؟ مسائل شخصی، باندی، جناحی و یا حزبی.

*کلام پایانی؟

همه باید تلاش کنیم به سمت نو شدن و دمیدن هوای تازه در فضای سیاسی و اجرایی کشور و استان پیش برویم و با نگاه دوستانه و جذب حداکثری در همه کسانی که علاقمند به شهر و کشور که دلسوز و نگران وضع موجود هستند هم‌افزایی، دوستی و رفاقتی اتفاق بیفتد و همه ظرفیت‌ها پای کار بیاید اگر توان، تجربه، ارتباط و آبرویی هست، مصرف کنیم برای شهر و روستاها تا بخشی ار عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم و گام‌ها به سمت جلو بوده و گره‌ای از مشکلات مردم باز شود.

کد خبر 4788141

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =