روایتی از یک آشوب/ مردم هوشیارانه عمل کردند

کرج - طرح اصلاح قیمت بنزین که اواخر آبان‌ماه ابلاغ و اجرا شد، باعث اعتراض مردم به تصمیم دولت شد، اما عده‌ای با ایجاد آشوب مسیر این اعتراض‌ها را تغییر دادند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: بیست و پنجم آبان‌ماه چند ساعت پس از اعلام اصلاح قیمت بنزین توسط دولت، شاهد اعتراض مردم به این مسئله بودیم. اعتراضی که در ساعات اولیه مسالمت آمیز و آرام برگزار شد.

اما چند ساعت از اعتراض آرام مردم به گرانی قیمت بنزین نگذشته بود که آشوبگران به میدان آمده و به تخریب اموال عمومی دست زدند. این در حالی بود که مردم خواستار توقف طرح اصلاح قیمت بنزین بودند اما عده ای که آشوبگری را در دستور کار داشتند وارد صحنه شده و اعتراض ها را به خشونت کشیدند.

در استان البرز اعتراض ها از کرج آغاز شد، ابتدا بسیاری با خاموش کردن خودروهای خود باعث ایجاد صف های طولانی ترافیک شدند و همزمان عده ای نیز در میدان آزادگان، گوهردشت، گلشهر، مهرشهر و دیگر مناطق اقدام به تجمع و شعار دادن، کردند.

در پایان روز بیست و پنجم آبانماه اما چهره شهر کرج و فردیس مثل همیشه نبود و آشوبگران با آتش زدن بانک ها و مراکز عمومی از جمله شهرداری فردیس اعتراض مسالمت آمیز مردم به تصمیم دولت را به بیراهه کشاندند.

به آتش کشیدن مجتمع تجاری گلشهر در کرج

به آتش کشیده شدن مجتمع تجاری گلشهر در کرج روی دیگر سکه بود به طوری که بهروز حصاری، رئیس اتاق اصناف مرکز استان البرز در خصوص اهمیت رسیدگی به وضعیت این مجتمع تجاری گفته بود؛ متاسفانه این مجتمع در آتش کینه عده ای افراد نابخرد سوخت، درخواست داریم که معاون هماهنگی استانداری البرز بازدیدی از آنجا داشته باشند.

حصاری با اشاره به اینکه در جریان آتش سوزی مجتمع تجاری گلشهر کرج بیش از ۶۰ تا ۷۰ واحد در آتش سوخته است، گفته بود؛ کاسبان آنجا از زندگی خود ساقط شده اند.

وی درخواست کرده بود که تمهیداتی از سوی مسئولان استان منظور شود تا از طریق بانک ها تسهیلاتی در اختیار صاحبان واحدهای صنفی مجتمع تجاری گلشهر قرار داده شود تا به زندگی عادی خود بازگردند.

اظهار نظر مجتبی دلبری رئیس شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه البرز در خصوص وضعیت جایگاه های عرضه سوخت در استان زوایای دیگری از نقشه آشوبگران را آشکار کرد؛ وی در جلسه ستاد تنظیم بازار استان اعلام کرده بود؛ طی درگیری های اخیر ۱۸ جایگاه سوخت در استان آسیب دیده است.

۱۸ جایگاه سوخت در استان البرز آسیب دید

جهانگیر شاهمرادی معاون امور اقتصادی استانداری البرز در خصوص خسارت هایی که به جایگاه های عرضه سوخت استان وارد شده است به خبرنگار مهر، گفت: از مجموع ۱۸ جایگاه سوخت آسیب دیده در استان، سه مورد هنوز به مدار فعالیت باز نگشته اند.

وی با اشاره به خسارت هایی که به برخی از بانک های استان وارد شده است، گفت: در ورودی بانک هایی که آسیب بیشتری دیده بودند نوشته هایی نصب شد و برای فعالیت به مکان دیگری منتقل شده اند.

معاون اقتصادی استانداری البرز بیان کرد: در حال حاضر گزارشی از سوی مردم مبنی بر اینکه امور بانکی آنها بر زمین مانده و کارشان انجام نشده، نداریم.

شاهمرادی اشاره کرد: آسیب های وارده به برخی شعب بانکی رفع شده و در حال پاسخگویی به مشتریان هستند.

وی اضافه کرد: در برخی مناطق برای بانک هایی که آسیب دیده اند دستگاه خودپرداز سیار در نظر گرفته شده تا کار مردم انجام شود.

دولت نیز قرار است به بخش های خسارت دیده که تحت پوشش بیمه نبوده اند، کمک کندمعاون اقتصادی استانداری البرز گفت: اقدامات لازم برای رسیدگی به وضعیت بانک های شهرستان فردیس که در جریانات اخیر آسیب زیادی دیده اند، انجام شده و در بازدیدی که از این شهرستان داشتیم بسیاری از این شعب دوباره به چرخه فعالیت بازگشته اند.

شاهمرادی در خصوص خسارت های وارده به واحدهای صنفی از جمله واحدهایی که در مجتمع تجاری گلشهر مستقر بوده و آسیب زیادی دیده اند، گفت: برای کمک به این واحدهای صنفی تعدادی از صنوف اعلام آمادگی کرده اند تا مبالغی را جمع کرده و به واحدهای خسارت دیده کمک کنند.

وی ادامه داد: در خصوص رسیدگی به خسارت وارده به واحدهای صنفی در کنار اعلام آمادگی صنوف، دولت نیز قرار است به بخش های خسارت دیده که تحت پوشش بیمه نبوده اند، کمک کند.

معاون اقتصادی استانداری البرز اضافه کرد: به یقین پرداخت خسارت ها بر اساس برآورد میزان خسارت های وارد شده به هر واحد صنفی است که باید این موارد محاسبه شود، از طرفی مواردی مانند مدت زمان تعطیلی این واحدها تا زمانی که دوباره ترمیم شده و به چرخه کار بازگردند نیز در محاسبه میزان خسارت وارد بر این واحدها موثر است.

شهرداری فردیس تبدیل به خاکستر شد

در ادامه اشاره به وضعیت شهرستان فردیس ضروری است؛ شهرستانی که در آن بسیاری از بانک ها به آتش کشیده شد و اغتشاشگران حتی به ساختمان شهرداری رحم نکرده و تبدیل به خاکسترش کردند.

حسین احمدوند در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص خسارت هایی که به ساختمان شهرداری فردیس در جریان حوادث اخیر کشور وارد شده است، گفت: در این باره مبلغی که از سوی مسئولان شهرداری در خصوص خسارت اعلام شده حدود ۶۰ میلیارد تومان است اما این برآورد را شورای شهر انجام نداده و در جریان ریز خسارت های وارد شده نیست.

وی در پاسخ به اینکه آیا در جریان خسارت های وارده به ساختمان مرکزی شهرداری فردیس بخشی که محل فعالیت اعضای شورای شهر و مکان استقرار دفاتر آنها است، نیز دچار آسیب شده است، گفت: دفاتر اعضای شورای شهر در طبقه دوم ساختمان مرکزی شهرداری فردیس واقع است و به تبع چون طبقه پایینی این ساختمان آسیب دیده، طبقه دوم نیز دیگر آن ایمنی کامل را ندارد و از طرفی قسمت هایی که رو به نمای ساختمان است دچار آسیب شده و نیاز به بازسازی دارد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان فردیس بیان کرد: اکنون طبق نظر کارشناسان، ساختمان مرکزی شهرداری فردیس به دلیل حرارت ناشی از آتش سوزی آسیب زیادی دیده و نمی شود  آنجا را بازسازی کرد اگر هم قرار به این کار باشد مقاوم سازی آن ساختمان هزینه زیادی دارد، به همین دلیل تخلیه شده است.

شهرداری فردیس در ساختمانی جدید آغاز به کار می کند

وی اشاره کرد: در حال حاضر برای استقرار شهرداری مرکزی فردیس، ساختمانی در بلوار شهید تهرانی مقدم (فرگاز) و در نزدیکی زندان شهید کچویی را مدنظر قرار داده ایم اما برخی مشکلات در خصوص آن وجود دارد از جمله اینکه طبق نظر کارشناس، قیمت اعلام شده برای آن ۶۰ تا ۷۰ درصد بیش از قیمت معمول و ارزش واقعی ملک است.

احمدوند افزود: حال قرار است هیئت تطبیق مجدد قیمت کارشناسانه آن ملک را بررسی کند اگر قیمت آن متعادل شود که مشکلی نیست اما در صورتی که اینگونه نشود تصمیمات دیگری اخذ می کنیم.

وی تاکید کرد: تا زمانی که مکان جدید برای استقرار شهرداری مرکزی فردیس آماده سازی شود، نیروهای آن در ساختمان‌مناطق یک و دو فردیس مستقر شده اند و به ارائه خدمات می پردازند.

این مسئول بیان کرد: جلسات شورای شهر فردیس نیز در حال حاضر در سالن جلسات شورای شهرستان فردیس برگزار می شود.

وی ادامه داد: سالن جلسات شورای شهر در ساختمان مرکزی شهرداری فردیس دچار آسیب زیادی نشده است و ممکن است بعد از بازسازی آن قسمت دوباره جلسات شورا را در آنجا برگزار می کنیم تا بعدها برای مکان‌ جدید فعالیت آن تصمیم گیری کنیم البته اینها همه احتمال است و باید در خصوص آن با حضور تمامی اعضای شورای شهر فردیس بحث و تبادل نظر کنیم.

۱۵۰ نفر از سردسته های مخل امنیت در استان البرز دستگیر شدند

در ادامه باید به این خبر اشاره کنیم که بیست و هفتم آبانماه روابط عمومی سپاه امام حسن مجتبی(ع) به نقل از یک مقام مسئول در سپاه استان البرز اعلام کرد؛ در پی حوادث رخ داده، سربازان گمنام امام زمان (عج)، ۱۵۰ نفر از سردسته های آشوبهای اخیر در استان البرز را شناسایی و دستگیر کردند.

برخی اعتراف کرده بودند که توسط افرادی آموزش دیده و در داخل و خارج از کشور اجیر شده و با دریافت مبالغی اقدام به آتش زدن مراکز و اموال عمومی کرده اند. اشخاص معلوم الحال شناسایی و تحت تعقیب نیروهای امنیتی قرار گرفتند.

با تخریبگران اموال عمومی برخورد قاطع می شود

اما حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به اغتشاشات پس از اجرای طرح ساماندهی مصرف بنزین، گفت: هرچند در نحوه اجرای طرح و اطلاع رسانی آن اشکالاتی وجود داشت و منجر به وقوع اعتراضاتی در کشور شد ولی با سوء استفاده برخی عناصر، این اعتراضات از مسیر خود خارج و منجر به اغتشاشاتی شد و خسارت‌های زیادی به اموال عمومی و خصوصی وارد کرد.

وی با تاکید بر اینکه بیانات روز یکشنبه رهبر معظم انقلاب تکلیف همه در خصوص این طرح را مشخص کرد، متذکر شد: این بیانات از سه منظر قابل تامل است نخست اینکه ایشان اصل اجرای طرح و تصمیم سران قوا را تایید کردند و بر اجرای آن صحه گذاشتند و دیگر اینکه اعتراض را با اغتشاش و شرارت برخی اشرار با سوء استفاده از فضای به وجود آمده دو مقوله جداگانه دانستند و سوم اینکه از مسئولان دستگاه‌ها و مدیران خواستند به وظایف قانونی خود عمل کنند که شامل قوه قضائیه هم می‌شود.

با کسانی که اقدام به تحریق، تخریب و غارت اموال عمومی و خصوصی کرده‌اند برخورد قاطع می‌شودفاضلی هریکندی با اشاره به شرایط استان البرز در روزهای اخیر، گفت: خوشبختانه به غیر از کرج و فردیس تجمع غیرقانونی دیگری در هیچ  یک از شهرها و مناطق استان گزارش نشد که در کرج و فردیس نیز با تلاش شبانه روزی مسئولان قضایی و انتظامی به ویژه دادستان‌های این حوزه‌ها، اغتشاشات خاتمه یافت.

رئیس کل دادگستری استان البرزر گفت: همانطور که مسئولان قوه قضائیه نیز اعلام کردند با شرارت‌های پس از اجرای طرح برخورد قاطع و در چارچوب قانون انجام خواهد شد و از قضات خواسته شده وضعیت بازداشتی‌ها را سریعا تعیین تکلیف کنند و در صورت لزوم با وجود شرایط لازم با پذیرش تامین زمینه آزادی متهمان تا زمان رسیدگی را فراهم کنند.

وی تصریح کرد: با کسانی که در بین مردم اقدام به ایجاد رعب و وحشت، تحریق، تخریب و غارت اموال عمومی و خصوصی کرده‌اند برخورد جدی، قانونی و قاطع انجام خواهد شد.

کد خبر 4788606

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =