برپایی ۲ نمایشگاه به مناسبت هفته پژوهش در فارس

شیراز- معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز از برپایی دو نمایشگاه به مناسبت هفته پژوهش در استان فارس خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی زبرجد ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران به تشریح برنامه های این رویداد پرداخت و با اشاره به اینکه هفته پژوهش با شاعر «پژوهش، اثربخشی، فناوری، ارزش آفرینی و رونق تولید» برگزار خواهد شد، گفت: امسال تمامی فعالیت های پژوهشی و فناوری کشور به ویژه استان فارس در راستای شعار روونق تولید قرار دارد.

وی با تصریح اینکه پژوهش یکی از ضرورت های بهبود اقتصادی هر جامعه ای به شمار می رود، افزود: آمار و تحقیقات علمی نشان می دهد ارتباط معناداری میان پیشرفت علمی و پیشرفت اقتصادی وجود دارد به نحوی که حدود ۶۰ کشور پردرآمد دنیا در تولید علم سهمی ۸۰ درصدی دارند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه در میان ۵۰ کشور کم درآمد سهم تولید علم کمتر از ۰.۷ درصد است، عنوان کرد: بنابر این اگر می خواهیم کشوری با ثروت داشته باشیم باید به سمت پژوهش های اثربخش برویم، یعنی پژوهش و فرایندهای حاصل از آن منجر به توسعه یافتگی شود.

نیازها نباید ما را از پژوهش های بنیادی غافل کند

وی با اشاره به بررسی های داخلی هم ادامه داد: نخستین گامی که باید در این زمینه برداشته شود توجه به نیازهای پژوهشی محلی و منطقه ای است البته اهتمام به این نیازها نباید ما را از پژوهش های بنیادی غافل کند زیرا زیرساخت کشور بر اساس پژوهشی ملی است.

زبرجد تمام تلاش دانشگاه شیراز را در راستای تبدیل دانش به ثروت مستمر عنوان کرد و افزود: این اتفاق با تاسیس شرکت های دانش بنیان می افتد بنابر این با این رویکرد در عموم شرکت های دانش بنیان حتما یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز نقش دارند.

دبیر ستاد هفته پژوهش و فناوری فارس در ادامه به برنامه های هفته پژوهش در استان اشاره کرد و گفت: برنامه های هفته یادشده از ۱۶ تا ۲۲ آذرماه به ترتیب با عنوان «پژوهش، فناوری، مدرسه و دانشگاه»(مراسم نمادین زنگ پژوهش و تقدیر از دانش آموزان)، «پژوهش، فناوری، توسعه ملی»(هر دستگاه اجرایی با رویکرد توسعه ملی برنامه دارد)، «گام دوم در پژوهش و فناوری»(در دانشگاه ها برای رسیدن به گام دوم فعالیت هایی انجام می شود)، «پژوهش، فناوری و رونق تولید»(در این روز نمایشگاهی برگزار می شود)، «پژوهش، فناوری اثربخش اجتماعی(روز وحدت حوزه و دانشگاه)، «پژوهش، فناوری و مشارکت ملی» و «پژوهش، فناوری و دانشگاه و جامعه» برگزار می شود.

برگزاری نمایشگاه رونق تولید و فرصت های ساخت داخل

وی در عین حال از برگزاری نمایشگاه رونق تولید و فرصت های ساخت داخل از ۱۳ تا ۱۶ آذرماه جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی شیراز خبر داد و گفت: این نمایشگاه به منظور نمایش محصولات ساخت داخل و دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار برگزار خواهد شد.

دبیر ستاد هفته پژوهش و فناوری استان فارس با اعلام اینکه ۱۴۳ نیاز صنایع استان برای طرح های پژوهشی دریافت شده، گفت: این طرح ها به اداره کل صمت و در نهایت به دانشگاه رهنمون می شود تا از میان این نیازها موارد بررسی شده و مورد حمایت قرار گیرند.

وی از نهایی شدن ۵۱ مورد از این طرح ها خبر داد و افزود: عموم این نیازها در بخش متالوژی و شیمی است که با توجه به شرایط تحریمی کشور بسیاری صنایع به خاطر مواد اولیه مورد نیاز اعلام می کنند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز با اعلام اینکه در طول نمایشگاه یاد شده مذاکرات رو در رو میان اساتید، محققان و صاحبان صنایع روی می دهد، گفت: افزون بر این تلاش می شود نشست های جنبی علمی در این رویدادها برگزار خواهد شد.

وی همچنین، یادآوری کرد: مطابق سال های گذشته به مناسبت هفته پژوهش نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری از روز شنبه ۱۶ آذرماه غرفه ها به صاحبان صنایع و مراکز علمی تحویل داده می شود که از ۱۷ تا ۲۰ آذرماه نمایشگاه دایر خواهد بود.

زبرجد با تاکید بر اینکه ورود برای همگان در این نمایشگاه آزاد است، افزود: محل برگزاری این نمایشگاه در مجتمع فرهنگی رفاهی دانشگاه شیراز در خیابان ساحلی است که روز دوشنبه ۱۸ آذرماه جاری ساعت ۹.۳۰ با حضور استاندار فارس به شکل رسمی گشایش می یابد.

وی اعلام کرد: روز سه شنبه ۱۹ آذرماه جاری ساعت ۱۰ صبح مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان فارس در این نمایشگاه برگزار خواهد شد که ۳ جایزه به طرح های که در راستای رونق تولید قرار دارند تعلق می گیرد.

شرکت برق و صنایع دفاع همواره در راستای پژوهش فعالیت مستمر دارند

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز پیرامون نهادهایی که بیشترین توجه را به پژوهش در استان فارس دارند اشاره کرد و گفت: از آنجا که قانون، دستگاه های اجرایی را موظف به صرف بخشی از بودجه برای کار پژوهشی کرده است و کارگروهی در استانداری در این باره تصمیم گیری می کند، تمامی ادارات و سازمان ها موظف به رعایت قانون هستند، اما شرکت برق و صنایع دفاع همواره در راستای پژوهش فعالیت مستمر دارند.

وی با این حال در پاسخ به خبرنگار مهر، اعلام کرد: پاشنه آشیل فعالیت های پژوهشی در کشور علوم انسانی است درحالیکه در فناوری رشد قابل توجهی در این زمینه داشتیم اما در این علوم خیلی نتوانستیم موفق ظاهر شویم زیرا این حوزه متولی بسیاری دارد که همه خود را صاحب نظر می دانند و صاحبان اصلی اندیشه در این بین گم می شوند.

پژوهشگران وارد مسایل واقعی جامعه از جمله آسیب های اجتماعی شوند

زبرجد با این وجود نتیجه بخشی بسیاری از فعالیت های پژوهشی علوم انسانی را زمان بر دانست و افزود: در این باره همکاران ما کمتر ورود به این بخش می کنند در حالیکه باید جرئت بدهیم که پژوهشگران وارد مسایل واقعی جامعه از جمله آسیب های اجتماعی شوند.

وی با این حال اعلام کرد که در استان فارس اولویت دانشگاه شیراز بر آسیب های فرهنگی و اجتماعی قرار دارد و یک شورا با عنوان توسعه علوم انسانی و اجرای منویات رهبری در دانشگاه داریم که آهسته و پیوسته علوم انسانی را به سمت اثربخشی سوق می دهد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز از پیگیری پروژه هویت در دانشگاه شیراز خبر داد و گفت: این موضوع در ابعاد بزرگ پروژه ای در دانشکده های مختلف دنبال می شود که هرماه چندین نشست و کارگاه پیرامون آن برگزار می شود.

وی اضافه کرد: دانشگاه شیراز از پژوهشگران دعوت می کند برای تاسیس شرکت های دانش بنیان در زمینه علوم انسانی اقدام کنند.

به گفته زبرجد، تعداد قراردادهای باز مرتبط با جامعه و صنعت تا پاسان سال گذشته، ۸۶۰ قرارداد بوده و تعداد قراردادها و گرنت های جذب شده در سال جاری ۳۰ مورد است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز از ادامه ارتباط دانشگاه شیراز با مراکز علمی دنیا به واسطه دیپلماسی علمی یادآوری کرد و گفت: در راستای این دیپلماسی تلاش می کنیم فرصت های علمی کوتاه و بلندمدت برای بورس دانشگاهیان مهیا شود و از محققین، نخبگان و پژوهشگران جهانی نیز دعوت می کنیم در سمینارها، کارگاه ها و جلسات نقد پژوهشی دانشگاه شیراز حضور یابند که امسال یکی از برندگان جایزه نوبل دانش دعوت می شوند.

کد خبر 4788649

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =