جمهوری‌خواهان مخالف ترامپ هم به عزل او رأی نخواهند داد

دکتر «هلین ساری آرتم» معتقد است جمهوری‌خواهان مخالف ترامپ هم به عزل او از قدرت رأی نخواهند داد چرا که این موضوع اینده حزب را با خطر مواجه می سازد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- آذر مهدوان: حالا که تنها یک سال به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مانده است رئیس‌جمهور این کشور با مسأله استیضاح دست‌وپنجه نرم می‌کند. این طرح از زمانی آرام آرام مطرح شد که دموکرات‌ها در انتخابات مجلس نمایندگان پیروز شدند ولی این مسأله در روزهای اخیر با جدیت بیشتری هم دنبال می‌شود. 

ماجرا از آنجا شروع شد که دونالد ترامپ در ۲۵ جولای تماس مخفیانه با «ولادیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین داشته است که از زنسکی خواسته بود تحقیقاتی در خصوص فعالیت اقتصادی «هانتر بایدن» پسر «جو بایدن» انجام دهد تا شاید این‌گونه شانس پیروزی رقیب خود (جو بایدن) را در انتخابات را کم کند. اما با لو رفتن این تماس تمام نقشه ترامپ را برآب کرد.

در خصوص پیامدهای روند استیضاح ترامپ خبرنگار مهر گفتگویی با دکتر «هلین ساری ارتم» کارشناس مسائل سیاسی آمریکا و عضو هیئت عملی دانشگاه مدنیت استانبول داشته است که در ادامه می‌خوانید.

*دلیل اصلی آغاز روند طرح استیضاح ترامپ از سوی دموکرات‌ها چیست؟

دلیل اصلی آغاز این روند تضعیف شرایط پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ است. آینده این استیضاح به مجلس نمایندگان و مجلس سنای این کشور بستگی دارد. با توجه به اینکه بیشترین کرسی مجلس نمایندگان در دست دموکرات‌ها است بنابراین احتمال دادن رای مثبت به استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان و ارجاع به سنا زیاد است. در این مجلس اما پس‌ از این گزاره پرونده استیضاح ترامپ در مجلس سنای آمریکا مورد بررسی قرار خواهد گرفت و چون بیشترین نمایندگان مجلس سنا را جمهوری‌خواهان (حزب متبوع ترامپ) تشکیل داده‌اند عزل رئیس‌جمهور این کشور سخت به نظر می‌رسد. پرداختن به طرح استیضاح ترامپ در کنگره برای او یک غیر قابل قبول است زیرا چنین روندی برای رئیس جمهور این کشور به معنی از دست دادن اعتبار سیاسی است.

درمیان جمهوری‌خواهان نیز سیاستمداران بسیاری وجود دارند که مخالف سیاست‌های ترامپ هستند. ولی برای اینکه قدرت حزبشان به خطر نیفتد، قطعاً با استیضاح ترامپ مخالفت خواهند کرد.

در اصل از قانون استیضاح به‌عنوان اهرمی برای روسای جمهوری آمریکا مورداستفاده قرار می‌گیرد تا خودسر سیاست‌گذاری نکنند. اگر رئیس‌جمهور این کشور جرمی غیر از خیانت به کشور مرتکب نشده باشد به همین راحتی استیضاح نمی‌شود. قبل از این هم‌چنین اقداماتی انجام‌شده اما نتیجه‌ای نداشته است وتنها بستر منازعه میان احزاب مختلف ایالات‌متحده بوده است. این بار هم وضیعت متفاوتی با گذشته تجربه نخواهد شد.

*رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا از رئیس‌جمهوری این کشور دعوت کرد تا در جلسه استیضاح خود شرکت کند. آیا ترامپ در این جلسه شرکت خواهد کرد؟

ازنظر من ترامپ برای اینکه تأیید نشدن این روند را نشان دهد، در این جلسه شرکت نخواهد کرد. وی در این خصوص از تعبیر «شکار ساحره» نیز استفاده می‌کند. اما اگر این پرونده وارد مجلس سنا شود این مجلس همانند دادگاه خواهد بود و سناتورها نیز همچون یک قاضی به پرونده رسیدگی خواهند کرد در این صورت ممکن است مجبور به حضور در این جلسه و دفاع از خود باشد. هرچند جمهوری‌خواهان به عزل ترامپ رأی نخواهند داد اما هر دو حزب خواهان دیدن چنین صحنه‌ای هستند.

* نگاه جامعه آمریکا در این خصوص چیست؟

اگر اقشار فرودست (پایین‌تر از متوسط) آمریکا را محافظه‌کار در نظر بگیریم این دسته از مردم با توجه به اینکه در خصوص باورهای نژادپرستانه با ترامپ همسو هستند، دوست ندارند چنین مسأله ای به نتیجه برسد. حتی این موضوع را یک توطئه علیه او می‌دانند. اما از طرفی افراد با فرهنگ متفکر و به قولی «پلورالیست» (متکثر) آمریکا این روند را فرصتی برای هشدار دادن به ترامپ می‌دانند. به این صورت دو دیدگاه متفاوت دراین‌باره در میان مردم وجود دارد.

تأکید می‌کنم که کنگره اعتبار و اعتماد مردمی خود را ازدست‌داده است. این اتفاق هم در پروسه زمانی طولانی‌مدت رخ‌داده است. به‌طوری‌ که اعتماد مردمی به این کنگره از ۷۱ درصد از سال ۱۹۷۴ به ۳۸ درصد کاهش‌یافته است. حل مشکل اعتبار دموکرات‌ها نزد افکار عمومی سخت‌تر از ایجاد شرایط برای میدان به درکردن ترامپ است.

*در صورت استیضاح ترامپ رفتار این کشور در مقابل ایران تغییری خواهد کرد؟

اگر ترامپ استیضاح شود تا انتخابات ریاست جمهوری اداره کشور دست معاونان رئیس ‌جمهور خواهد بود و تا آن زمان مواضع آمریکا مقابل ایران تغییر نخواهد کرد.

اما اگر در انتخابات فردی از دموکرات‌ها مانند «جو بایدن» موفق به کسب رأی شود مواضع آمریکا مقابل ایران همانند دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» خواهد بود. ولی به‌طوری کلی تغییر آنی در سیاست خارجی این کشور نخواهید دید، زیرا سیاست‌گذاری‌های این کشور طوری است که به‌یک‌باره تغییر نمی‌کند و به‌صورت طولانی‌مدت است برای همین انتظار نمی‌رود تصمیم رادیکالی در روابط دوستانه آمریکا با عربستان سعودی یا روابط خصمانه آمریکا با ایران مشاهده شود.

*اگرچه بعید است ولی عزل احتمالی ترامپ چه تأثیری در منطقه دارد؟

گمان نمی‌کنم ترامپ از قدرت عزل شود. اگر در انتخابات سال آینده دموکرات‌ها پیروز شوند، سیاست آمریکا در منطقه فعال‌تر خواهد بود اما نه مانند دوران ریاست جمهوری «جورج بوش» (جورج پسر)؛ در شرایط فعلی مهم‌ترین اولویت آمریکا کشور چین و آسیا پاسیفیک است. اگر دموکرات‌ها در انتخابات پیروز شوند حمایت کامل این کشور از رژیم اسرائیل ادامه خواهد داشت. با عزل ترامپ قدرت مخالفان ترکیه نیز بیشتر خواهد شد.

*آیا ترکیه خواهان برکناری ترامپ است؟

با همه اینکه ترامپ رفتار مناسبی در سیاست ندارد اما ترکیه گفتگوی بهتری با او نسبت به دیگر روسای جمهور این کشور داشته است. برای همین ترکیه خیلی هم خواهان رفتن ترامپ نیست.

*به‌عنوان سوأل آخر بفرمایید چقدر احتمال استیضاح ترامپ وجود داد؟

به نظرم ترامپ عزل نخواهد شد، اما برای اینکه دموکرات‌ها قدرت خودشان در سیاست کشور بیشتر و قدرت ترامپ را محدود کنند از این فرصت کمال استفاده را خواهند برد.

کد خبر 4788675

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =