ارتقای اعتبار بین‌المللی مدارک دانشگاه علمی کاربردی

خرم‌آباد- معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به ارتقای اعتبار بین‌المللی مدارک این دانشگاه، از پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به دانش آموختگان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر،  سیداحمدرضا پیش بین امروز در مراسم تجلیل از دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی لرستان در سخنانی با بیان اینکه ما افتخار داریم که شما به جمع بیش از یک میلیون دانش آموخته دانشگاه جامع علمی کاربردی پیوستید، اظهار داشت: شما در آموزشی طی مسیر کردید که ما اعتقاد داریم کلید حل مشکلات کشور در است.

افزایش ۳۰ درصدی پذیرش دانشجویان علمی کاربردی لرستان

وی با بیان اینکه امروز تولد مهارت و بالندگی را در این مراسم داریم، عنوان کرد: انتظار این است که هر کدام از دانش آموختگان این دانشگاه منشا اثر باشند.

معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه زمانی که این دانشگاه با یک فکر بزرگ آغاز به کار کرد شاید خیلی ها تصور نمی کردند این شجره که مولود انقلاب است بتواند به این میزان توسعه پیدا کند، افزود: تعداد دانشجویان ما در دو سال اخیر به دلیل کاهش جمعیت جوان، میزان خروجی افراد از آموزش و پرورش و پذیرش دانشگاهها سیر نزولی داشته است.

پیش بین با تاکید بر اینکه تعداد دانشجویان از پنج میلیون نفر به سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسیده اند، عنوان کرد: این امر در دانشگاههای سطح یک نیز وجود دارد و در آنها صندلی های خالی وجود دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه علیرغم این مسئله، همکاران ما در لرستان در پذیرش دانشجو ۳۰ درصد افزایش داشته اند، افزود: ۲۷ مرکز آموزشی استان به ۱۹ مرکز آموزشی تبدیل شده است، ۱۸ هزاررشته محل و در بعضی جاها ۱۵ هزار رشته محل، به حدود شش هزار کد رشته محل رسیده است.

به دنبال مهارت آموزشی هستیم

معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به اینکه یک سری رشته ها نیز کاهش پیدا کرده است چرا که ما در پی صدور مدرک نیستیم بلکه به دنبال مهارت آموزشی هستیم، ادامه داد: دانشگاه جامع علمی کاربردی از جمله دانشگاههایی است که بر ظرفیت های منطقه ای استوار است.

پیش بین، تصریح کرد: انتظار داریم که دانش آموختگانی که امروز فارغ التحصیل می شوند بتوانند بخشی از مشکلات استان را برطرف کنند، لرستان علیرغم مساحتی که دارد ظرفیت آن نسبت به کل استان های کشور از متوسط به بالا است، این استان در خیلی از شاخص ها جزء ۱۰ استان برتر است و در خیلی از عرصه ها ما در این استان ظرفیت داریم.

وی با تاکید بر اینکه واقعیت این است که خیلی از توسعه ها در خارج از نظام آموزش عالی،  رسمی و آموزش محور صورت می گیرد، عنوان کرد: بعضی کشورهای پیشرفته راه خود را جدا کرده اند، ۹۰ درصد دانشجویان این کشورها کاردانی و کارشناسی تمام دارند و برای تحصیلات تکمیلی مسابقه ای ندارند، این برای ما مایه تاسف است که وزارت کار اعلام می کند آمار فارغ التحصیلان دانشگاهی شاغل ۲۰ درصد است.

پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به دانش آموختگان

معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی، افزود: با این اوصاف از هر پنج نفر دانش آموخته دانشگاهی یک نفر شاغل می شود، اما ما در دانشگاه جامع علمی کاربردی افتخار داریم که اعلام کنیم بیش از ۷۰ درصد دانش آموختگان ما شاغل هستند.

پیش بین، ادامه داد: همچنین از این ۷۰ درصد، ۴۰ درصد در ارتباط با رشته تحصیلی خود شاغل هستند.

وی با تاکید بر اینکه از دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی تقاضا می کنیم که به طور حتم در کنار دانشجویان باشند، افزود: ما کانون دانش آموختگان را در هر استان داریم و امیدواریم با همت رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان و همکارانشان این کانون در استان تقویت شود.

معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر اینکه همچنین ما برای ایجاد اشتغال دانش آموختگان دانشگاه بستر را فراهم کرده ایم، گفت: دانشگاه علمی کاربردی در این رابطه ۵۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می کند و ۵۰ میلیون تومان نیز از طریق معاونت ریاست جمهوری تامین می کنیم.

پیش بین، ادامه داد: هر پنج نفر از شما دانش آموختگان یک شرکت دانش بنیان ایجاد کنید و ایده ای را عملیاتی کنید.

ارتقای اعتبار بین المللی مدارک دانشگاه علمی کاربردی

وی با بیان اینکه قرار است در اسفند ماه یک استارتاپ در لرستان با موضوع گیاهان دارویی برگزار شود، افزود: این امر خیلی ارزشمند است، به طور حتم بعد ملی و بین المللی خواهد داشت و ظرفیت های استان را توسعه خواهد داد.

معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی در ادامه سخنان خود ما در کشور ۱۵۰ مرکز نوآوری داریم، تصریح کرد: همچنین ما دنبال این هستیم که اعتبار بین المللی مدارک دانشگاه را بالا ببریم و در چند کشور نیز این کار را انجام داده ایم.

پیش بین با تاکید بر اینکه در برخی از کشور ها مدارک علمی کاربردی حتی بدون ارزیابی مورد پذیرش قرار می گیرند، عنوان کرد: این امر در حال تقویت است و به زودی به تعدادی در کشورهای پیش رفته بورس داده می شود.

وی، گفت: مدارک ما معتبر، زیر نظر وزارت آموزش عالی و قابل ترجمه هستند، ظرفیت مدرک گرایی در کشور تکمیل شده و مردم هم به این باور رسیده اند، چرا که در سال ۹۸ نیمی از افرادی که در کنکور شرکت کرده بودند انتخاب رشته نکرده بودند به این دلیل که خانوادها و جوانان مسیر خود را پیدا کرده اند.

در دانشگاه علمی کاربردی کارآفرین تربیت می‌کنیم

معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی، گفت: معدل ورودی های ما امسال تقریبا دو نمره افزایش پیدا کرده و الان بالای ۱۵.۵ است، میانگین سن ورودی های ما چهار سال جوان تر شده است، میزان کسانی که شاغل هستند کاهش پیدا کرده و جوانان وارد دانشگاه می شوند.

پیش بین، ادامه داد: برنامه های فوق برنامه در مراکز علمی کاربردی در حال گسترش است و هر مرکز یک واحد دانشگاهی است، به زودی نیز اساسنامه های مراکز ابلاغ می شود.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر مدرسین این دانشگاه نیز مسیر جذب را طی می کنند، افزود: انتظار این است در عرصه تجاری سازی، کارآفرینی و ... نیز مراکز ورود پیدا کنند، چرا که ما در دانشگاه علمی کاربردی کارمند تربیت نمی کنیم بلکه کارآفرین تربیت می کنیم.

کد خبر 4788711

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =