آموزش به بچه‌های با نیاز ویژه کار تیمی است

مدیر توانبخشی سازمان آموزش وپرورش کودکان استثنایی گفت:آموزش به بچه های با نیاز ویژه کاری تیمی است و اولویت این است که بچه ها قبل از ورود به چرخه آموزش، توانبخشی که نیاز دارند را دریافت کنند.

محبوبه ضرغام پور مدیر توانبخشی و مشاوره و مددکاری سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنایی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص معلولیت هایی که این بخش تحت پوشش دارد و کم و کاستی های آن بیان کرد: بخش ما با تمام معلولیت ها که در این سازمان هفت گروه را شامل می شوند و تحت پوشش دارند، سروکار دارد که شامل کاردرمانی، گفتاردرمانی، شنوایی سنجی، بینایی سنجی، فیزیوتراپی و ارتوپدی است.

وی ادامه داد: بیشترین آمار همکاران ما مربوط به کاردرمان گرها، گفتاردرمان گرها و شنوایی سنج ها هستند و تعداد بینایی سنج، ارتوپد و فیزیوتراپ بسیار کم است.

به گفته زرقام پور، بیش از ۲ هزار آسیب دیده جسمی- حرکتی تحت پوشش این بخش هستند که فیزیوتراپ ها تنها به مدارسی اختصاص پیدا می کنند که در آنها دانش آموزان دارای آسیب جسمی- حرکتی وجود داشته باشند و در مدارسی که صرفا دانش آموزان با آسیب شنوایی را تحت پوشش دارند، فیزیوتراپ یا ارتوپد تعلق نمی گیرد.

مدیر توانبخشی و مشاوره و مددکاری سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنایی کشور بیان کرد: تعدادی از نیروهای ما رسمی هستند و ۲۷۰ نیروی طرحی نیز به طور معمول داریم که فارغ التحصیلان رشته های مرتبط هستند که طرح خود را در این سازمان می گذرانند. در مجموع این تعداد نیرو پاسخگوی تمام نیاز بچه ها نیست. برای همین ما خرید خدمات توانبخشی را هم داریم که هر سال اعتبار خوبی برای آن تأمین می شود.

ضرغام پور ادامه داد: در طرح خرید خدمات، مدارس بچه ها را به کلینیک های بیرون ارجاع می دهند و هزینه ها را مدرسه پرداخت می کند.

وی با بیان اینکه نسبت تعداد معلم به دانش آموزان در مدارس استثنایی یک به ۶.۱۶ نفر است، گفت: در واقع این نسبت باید یک به پنج باشد. در حوزه توانبخشی بیشترین نیاز را داریم، چرا که ورودی از طریق ماده ۲۸ و دانشگاه فرهنگیان در این بخش نداریم. البته رئیس سازمان بنای رایزنی با دانشگاه فرهنگیان را دارد.

ضرغام پور در ادامه با بیان اینکه نیروی طرح سنجش پیش از ورود به دبستان فارغ از نیروهای ثابت در سازمان تأمین می شود، گفت: در واقع ما در سازمان با نیروهایی که در اختیار داریم، بچه ها را از شروع سال تحصیلی تا پایان سال تحصیلی تحت پوشش داریم. قطعا این تعداد نیرو جوابگو نیست اما سعی می کنیم در ارائه خدمات و ارزیابی ها اولویت را به بچه هایی بدهیم که نیازمندتر هستند و خانواده هایشان توان پرداخت هزینه ها را ندارند اما به طور کلی به همین تعداد نیرویی که در حال حاضر جذب سازمان هستند، نیروی اضافه تر نیاز داریم، چرا که از ۱۶۰۰ مدرسه تحت پوشش این سازمان، ۸۰۰ مدرسه نیروی توانبخشی دارند.

مدیر توانبخشی و مشاوره و مددکاری سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنایی کشور در پایان بیان کرد: ما یک موج بازنشستگی را هم داریم و اینکه اکثر نیروهای شاغل در این حوزه ها مایل هستند بازنشستگی پیش از موعد داشته باشند، چرا که عموما کلینیکی در بخش خصوصی دارند و می خواهند زودتر از سیستم دولتی خارج شوند و کار خود را در بخش خصوصی ادامه دهند. این را باید در نظر بگیریم که آموزش به بچه های با نیاز ویژه کاری تیمی است و اولویت کار تیمی این است که بچه ها قبل از ورود به چرخه آموزش، توانبخشی که نیاز دارند را دریافت کنند.

کد خبر 4788792

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =