روند ممیزی املاک عادی شهر همدان بدون اعمال سلیقه تسریع یابد

همدان - رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان گفت: مناطق ۴گانه شهرداری باید بدون اعمال سلیقه و عزم جدی‌تر هرچه سریعتر نسبت به شناسایی و ممیزی املاک دارای پلاک عادی شهر همدان اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی فتحی ظهر چهارشنبه در کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان که با محوریت ممیزی و تعیین‌تکلیف املاک فاقد سابقه شهرداری همدان برگزار شد، اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های شهرداری همدان این است که در تمامی مناطق با صرف هزینه، خدمات ارائه می‌دهد؛ در حالی که تعدادی از شهروندان به‌ویژه مالکین دارای املاک عادی، ریالی به شهرداری پرداخت نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ممیـزی اراضـی به مفهوم طبقه‌بندی و برداشت اطلاعـات از فضاهای دارای کاربری است که در مدیریت‌شهری، اولویت دارد؛ گفت: مدیریت شهری برای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری در حوزه مسائل شهری نیازمند اطلاعات دقیق و به‌هنگام از شهر است و در حال حاضر تهیه و گردآوری این اطلاعات با توجه به گسترش و پیشرفت استفاده از تکنولوژی اطلاعات (IT) در حداقل زمان و به صورت مطلوب صورت می‌گیرد.

فتحی افزود: هر الگوی پیشنهادی برای توسعه اراضی در آینده باید به نحوی طراحی شود که مناسب فعالیت افراد و مجموعه‌های تولیدی، خدماتی و رفاهی باشد که در آینده در آن ناحیه شهری حضور دارند.

وی با تأکید بر اینکه شهرداری ها به عنوان متولیان اصلی شهر در زمینه نوسازی و بهسازی به استناد قانون نوسازی و عمران شهری می‌توانند نقش کلیدی در ایجاد بانک اطلاعات شهر داشته باشند؛ عنوان کرد: بانک اطلاعات املاک از اهمیت بالایی برخودار است که در این زمینه دستورالعمل های ثبت و گردآوری اطلاعات ضرورت دارد و باید به نحوی تعریف شوند تا تمامی ممیزین بازدید درک واحدی از آن داشته باشند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان بیان کرد: عزم شورای پنجم بر این است تا پایان این دوره، تمامی املاک عادی، ممیزی شوند که در این صورت، به منبع درآمد پایدار شهرداری تبدیل خواهد شد.

فتحی افزود: تأکید کمیسیون خدمات شهری شورا بر این است که همزمان با شناسایی املاک عادی مناطق، به صورت زمان‌بندی مشخص، تعیین‌تکلیف آنان نیز صورت پذیرد.

وی معتقد است: با توجه به اینکه اجرای طرح ممیزی در شهرداری بسیار زمان‌بر شده است‌؛ انتظار می‌رود به‌منظور تسهیل امور به بخش خصوصی واگذار شود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان گفت: واحدهای حقوقی مناطق و شهرداری ستاد می‌بایست جلسات منظم در خصوص طی مراحل ممیزی و تعیین‌تکلیف املاک عادی به صورت پرداخت عوارض و یا ارسال به کمیسیون ماده ۱۰۰، برگزار کنند و در این راستا دبیرخانه کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها نیز باید جلسات فوق‌العاده برگزار کند تا در روند رسیدگی به این پرونده ها تسریع صورت گیرد.

کد خبر 4788798

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =