تجمیع و تنقیح بخشنامه‌های تأمین اجتماعی با نظرات شرکای اجتماعی

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت:کارگروهی برای تجمیع و تنقیح بخشنامه‌ها تشکیل شده است و در جلسات مربوط به تنقیح بخشنامه‌ها حتما ملاحظات شرکای اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی سالاری در هفتمین جلسه از سلسله نشست‌های دیده‌بان رفاه و تأمین اجتماعی که با موضوع بازرسی و حسابرسی از دفاتر قانونی که با حضور نمایندگان تشکل‌های کارفرمایی، نمایندگان شرکت‌های حسابرسی، اساتید دانشگاه و مدیران سازمان تأمین اجتماعی در موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی برگزار شد، اظهار داشت: مباحث مطرح شده در این نشست‌ها با جدیت پیگیری می‌شود و در تصمیم‌گیری‌های سازمان نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

سالاری با بیان اینکه مصارف ماهیانه سازمان تأمین اجتماعی ۸۶۰۰ میلیارد تومان و منابع این سازمان ماهیانه حدود ۹۶۰۰ میلیارد تومان است، گفت: این فاصله ۱۰۰۰ میلیارد تومانی از طریق سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و سایر منابع و همچنین دریافت مطالبات از دولت تأمین می‌شود و انتظار داریم حدود ۳۰۰ میلیارد تومان از این فاصله نیز با دریافت حق بیمه معوق کارفرمایان دارای بدهی قطعی تأمین شود و از جامعه کارفرمایی انتظار داریم که همکاری بیشتری در پرداخت حق بیمه داشته باشند.

وی توسعه بیمه‌های حمایتی در ادوار مختلف را از دیگر چالش‌های سازمان تأمین اجتماعی برشمرد و گفت: در سال جاری حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بابت بیمه‌های حمایتی به مطالبات سازمان از دولت اضافه می‌شود. درباره تعاریف و مصادیق مشاغل سخت و زیان‌آور نیز اشکالاتی وجود دارد و باید فضای مناسبی برای اصلاح قوانین و مقررات در این زمینه فراهم شود.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی تسریع فرآیند رسیدگی به دفاتر قانونی و حسابرسی را از اولویت‌های این سازمان برشمرد و گفت: برای تسریع در حسابرسی دفاتر قانونی با انجمن حسابرسان رسمی و موسسات حسابرسی همکاری داریم و به زودی شاهد تحولاتی در این حوزه خواهیم بود و امیدواریم این همکاری‌ها منجر به تسریع در انجام حسابرسی و کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ها شود.

سالاری از برنامه‌ریزی و تلاش برای کاهش پرونده‌های هیأت‌های رسیدگی به مطالبات سازمان تأمین اجتماعی خبر داد و اظهار داشت: با شفافیت بیشتر بخشنامه‌ها و سایر اقداماتی که در ماه‌های اخیر صورت گرفته است، انتظار داریم که در آینده نزدیک شاهد کاهش قابل توجه این پرونده‌ها باشیم.

وی عدم آشنایی کافی کارفرمایان نسبت به قوانین تأمین اجتماعی را یکی از مشکلات برشمرد و گفت: این موضوع درباره کارگاه‌هایی که به تازگی شروع به کار کرده‌اند اهمیت بیشتری دارد و باید فرهنگ سازی و ارائه آموزش‌های لازم به صاحبان کسب و کارهای نوپا در دستور کار قرار گیرد.

معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی نیز گفت: سازمان تأمین اجتماعی در سال های اخیر بویژه با حضور دکتر سالاری رویکرد تعاملی و منطقی با شرکای اجتماعی دارد و جز این هم راه دیگری برای رفع مشکلات وجود ندارد و باید مسائل را با گفتگو حل کنیم و خواسته های آنها را در این مسیر پیگیری کنیم.

مهرداد قریب افزود: لازمه این کار این است که در راستای شفافیت بخشنامه ها و دستورالعمل ها گام برداریم.

وی ادامه داد: یکی از حوزه هایی که بسیار درباره آن صحبت می شود و انتقاداتی از سوی مجامع کارفرمایی به آن وجود دارد حوزه بازرسی از دفاتر قانونی است . از یک سال قبل بازنگری بخشنامه ۱۱/۳ در اجرای ماده ۴۷ قانون تامین اجتماعی را در دستور کار داریم و این موضوع با تعامل با کارفرمایان در حال اجرا است .

قریب گفت: این بخشنامه در مراحل نهایی است و با مشارکت جوامع کارفرمایی و لحاظ اصلاحات مدنظر آن تدوین شده است .

معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی افزود: وجود ایرادات و برخی مشکلات در حوزه بازرسی از دفاتر قانونی را می‌پذیریم و با دستور مدیرعامل محترم این سازمان، در خصوص تلخیص و تنقیح بخشنامه های مربوط به بازرسی دفاتر قانونی، نظرات شرکای اجتماعی را اخذ می کنیم.

وی گفت: بخشنامه پیمان ها نیز با لحاظ نظرات مجامع کارفرمایی اصلاح می‌شود.

رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی در ادامه این نشست گفت: امروز در هفتمین جلسه از سلسله نشست های دیده بان رفاه و تأمین اجتماعی هستیم. بعد از هر جلسه مطالب مطرح شده را به صورت یک کتابچه سیاستی تدوین می‌کنیم و تمامی مطالب مطرح شده احصا می شود و در دستور کار اجرا قرار می‌گیرد.

روزبه کردونی تصریح کرد: جلسه مسئولان سازمان تامین اجتماعی با استارت آپ ها در قالب جلسات دیده بان رفاه و تامین اجتماعی منجر به صدور بخشنامه ای برای حمایت از آنها شد.

کد خبر 4788916

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =