توسعه اشتغال روستاها یکی از اولویت های اصلی دولت به شمار می رود

سنندج - معاون سرمایه‌گذاری معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری توسعه اشتغال در روستاها را یکی از برنامه های اصلی دولت عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، منوچهر رزمجو شامگاه چهارشنبه در کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان کردستان که با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد، بیان کرد: با توجه به اینکه زیرساخت‌های توسعه اقتصادی در کشور به حالت قابل قبولی رسیده بود دولت تصمیم گرفت در بخش توسعه اقتصاد واشتغال روستاها کار کند و در همین راستا در سال ۹۵ برنامه‌ریزی‌های برای کاهش مهاجرت، رونق تولید، ایجاد اشتغال و اقتصاد مقاومتی صورت گرفت.

وی از اختصاص یک‌ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به توسعه فعالیت‌های روستایی گفت و ادامه داد: ۱۵۴ هزار طرح از طریق سامانه کارا ثبت شد که این طرح‌ها با اعتبار ۱۸ هزار میلیارد تومان به بانک‌های عامل ارسال شده است.

رزمجو با بیان اینکه قرارداد ۱۱۳ هزار طرح با اعتبار ۱۱ هزار میلیارد تومان تا اکنون منعقد شده است، افزود: تاکنون ۱۰ هزار میلیارد تومان برای ۱۱۲ طرح از این تعداد پرداخت شده است.

 معاون سرمایه‌گذاری معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری بیان داشت: سهم نهادهای حمایتی تسهیلات اشتغال پایدار روستایی تاکنون ۴۱ درصد بوده است و از این نهاد ها کمیته امداد با ۴۷ درصد جذب اعتبارات رتبه اول دارد.

وی با توجه به اختصاص درصد بالای اعتبار در نظر گرفته در زمینه تسهیلات اشتغال پایدار به طرح های خرد ، یادآور شد:گرایش در این طرح به سمت طرح‌های خرد و توسعه اشتغال و رفع بیکاری، کاهش مهاجرت از روستاها، تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از مهم‌ترین اهداف اجرای این طرح‌ است.

رزمجو اضافه کرد: تکمیل زنجیره اشتغال اولویت اجرای طرح‌ها  است این طرح‌ها باید در استان‌ها به گونه‌ای جلو برود که منجر به تکمیل زنجیره اشتغال شود.

معاون سرمایه‌گذاری معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری با بیان اینکه باید انتخاب رسته‌ها متناسب با ظرفیت هر استانی باشد، ادامه داد: ضروری است رعایت بخش‌های اقتصادی مد نظر متولیان امر قرار گیرد.

وی اظهار داشت: کردستان ظرفیت خوبی در زمینه توسعه گردشگری و بوم‌گردی با توجه به داشتن ۴۳ روستای هدف گردشگری دارد که این موضوع در تصویب و اجرای طرح‌ها باید مد نظر قرار گیرد.

 معاون سرمایه‌گذاری معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری در پایان به تسهیلات پرداخت شده گریزی زد و گفت: ۳۵ درصد از تسهیلات پرداخت شده به بانوان و ۶۵ درصد به آقایان اختصاص پیدا کرده است.

کد خبر 4788980

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =