ضرورت اجرای سند راهبردی فرش دستباف استان مرکزی برای احیای این هنر

اراک- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک گفت: سند راهبردی فرش دستباف استان مرکزی یک نقشه راه مناسب به منظور احیای هنر فرش است که باید اجرایی شود.

به گزارش خبرنگار مهر. منوچهر توسطی روز چهار شنبه در اولین همایش فرش دستباف استان مرکزی در اراک، اظهار داشت: توجه به صنعت فرش دستباف در سطح ملی و استان مظلوم واقع شده است.

وی ادامه داد: این صنعت در طول چهل سال گذشته در جهان فراگیر بوده است به طوری که فرش ایرانی همانند ساروق، جیریا در بازارهای جهانی به چشم می خورد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن اراک گفت: امروز شاهد بی توجهی به صنعت فرش و نادیده گرفتن ظرفیت تولیدی و هنری فرش دستباف هستیم غافل از این که همین فرش به سبب فرش ها و طرح های مختلف پیام رسان مسایل فرهنگی و ملی است.

توسطی اظهار کرد: اشتغال خانگی در حوزه فرش یکی از مشاغل مهم است به شرطی که بازار از شرایط مناسبی برای فروش برخوردار باشد و امروز به علت مشکلات اقتصادی خرید و فروش فرش دچار مشکل شده است.

وی با اشاره به مشکلات صادرات حوزه فرش دستباف گفت: این مساله برای دلسوزان صنعت فرش دستباف کشور زجر آور است و باید در این حوزه تصمیم های لازم اتخاذ شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن اراک تاکید کرد: رشد و توسعه در حوزه فرش دستباف نیازمند بازنگری است.

توسطی گفت: باید به فرش به عنوان یک صنعت، حرفه خوب و درآمد زا نگاه شود و تولیدات آینده بافندگان به کارگاه هایی که مطابق با استاندارد قانون کار است، نیاز دارد.

وی افزود: مواد اولیه با کیفیت و خوب پیش نیاز و لازمه صنعت فرش می باشد که بخش مهمی از آن به فراموشی سپرده شده است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن اراک گفت: دست اندرکاران حوزه اقتصادی باید به صادرات فرش و حفظ این هنر اصیل توجه کنند.

توسطی بیان داشت: در حوزه صنعت و تجارت همه دغدغه فعالان برندسازی است، فرش دستباف استان این برند را برای خود ساخته است فقط باید تلاش کرد رونق مجدد به فرش دستباف بازگردد.

وی اظهار کرد: سند راهبردی فرش دستباف استان می تواند یک نقشه راه مناسب برای احیا فرش محسوب شود و نیاز است این سند وارد فاز اجرایی به صورت کامل و گسترده شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن اراک گفت: تولید انبوه فرش باید مطابق با ذائقه و سلیقه روز باشد تا شاهد پویایی فرش در این حوزه باشیم.

کد خبر 4789063

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =