مدیریت مناسب جنگل زمینه ساز کاهش خشکیدگی درختان بلوط است

شهرکرد- معاون امور آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور گفت: مدیریت مناسب جنگل زمینه ساز کاهش خشکیدگی درختان بلوط است.

به گزارش خبرنگار، محمدفرید لطفی عصر چهارشنبه در سفر به شهرکرد در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: اگر به صورت واقعی، مدیریت جامع حوزه آبخیز اجرایی شود بسیاری از مشکلاتی که اکنون با آن مواجه هستیم حل می شود.

وی گفت: در مدیریت جامع به موضوع کم آبی، سیلاب ها، فرسایش و به ویژه موضوع معیشتی توجه می شود.

معاون امور آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: در تقسیمات کشوری مرزهایی تعیین شده که می تواند به هم پیوستگی مدیریت جامع را زیر سئوال ببرد و نگاه جدیدی به موضوع شود تا اهمیت احسن امر مشخص شود.

وی تاکید کرد: در قانون، وزرات دفاع مسئول اطفای حریق هوایی است و سعی شده تمام ظرفیت ها بکار گرفته شود تا کمترین آسیب به مردم وارد شود که چهارمحال و بختیاری هم می تواند از این پتانسیل استفاده کند و قطعا منابع اعتباری در نظر گرفته شده که باید به موقع در بودجه استان دیده شود.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: در چهارمحال و بختیاری هماهنگی خوبی میان مدیران استان وجود دارد و این مهم در سیل امسال نشان داده شد.

وی تاکید کرد: در سایر حوادث از جمله زلزله و رانش زمین نیز رویکرد در استان پیشگیرانه است که البته نیازمند پایش است تا در قانون منابع اعتباری دیده شود و اگر در پایش مشخص شد می توان اقدامات لازم را انجام داد تا در هنگام حادثه دغدغه نباشد که در این راستا در قانون برنامه آمادگی و پاسخ تهیه شده، اما در گذشته این برنامه نبود.

لطفی بیان کرد: در حال حاضر این برنامه به دستگاه های اجرایی تکلیف شده و درحال اجرا است.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص مشکل تجهیزات اطفای حریق و خشکیدگی جنگل های بلوط استان، گفت: به صورت ملی کمک هایی در این زمینه به دستگاه متولی شده اما اینکه استان ها چقدر استفاده کردند را نمی دانم که قطعا تمام اعتبار هزینه شده و استان هایی که بیشتر درگیر بودند، اعتبار بیشتری دریافت کردند.

وی بیان کرد: اگر مدیریت جنگل به معنای درست صورت گیرد و تعرض و دست اندازی به جنگل نشود، کمتر با خشکیدگی درختان بلوط مواجه می شویم.

لطفی در مورد نبود تجهیزات آتش سوزی در استان نیز گفت: با ستاد کل نیروهای مسلح هماهنگی شده و محدودیت اعتبارات مطرح است.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: خوشبختانه در کشور 30 میلیاردتومان برای امداد هوایی به دستگاه تخصصی داده شده و هرجا  توسط مدیران منابع طبیعی و محیط زیست اعلام نیاز شود ، بالگرد اعزام می شود اما شرایط هوایی مانند شب و آب و هوا محدویت ایجاد می کند.

کد خبر 4789271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =