امیدواریم تهران از منظر مناسب سازی برای معلولین سرآمد شود

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت: امیدوارم روزی برسد که شهر تهران به مراتبی برسد که در میان شهرهای جهان جز شهرهای مناسب‌سازی شده در دنیا باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم بهره برداری از پروژه های مناسب سازی شده ویژه افراد کم توان و معلول روز گذشته در سرای محله بهمنیار منطقه ۱۹ با حضور مجید فراهانی؛ رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران، زهرا نژاد بهرام، عضو کمیسیون معماری و شهرسازی و علی توکلی شهردار منطقه ۱۹ برگزار شد.

مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران ضمن سخنرانی در این مراسم که به مناسبت روز جهانی معلولان برگزار شده بود گفت:علاوه بر روز جهانی معلولان امروز روز داوطلب برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها است این در حالی است که در دنیا بیش از یک میلیارد داوطلب برای فعالیت های داوطلبانه کار می کنند.

وی افزود: مهمترین کاری که می‌توانیم جز فعالیتهای داوطلبانه بشماریم تلاش برای معلولان است که به نوبه خودم از زحمات همه عزیزان تشکر می کنم.

فراهانی با اشاره به طرح یک فوریتی که در صحن شورا مطرح شد عنوان کرد: بحث مناسب سازی به عنوان طرح یک فوریتی در شورا به امضا رسید و امیدواریم این مسئله به عنوان یکی از موفقیت ها و به اصطلاح برندهای شورای پنجم باشد تا شورای پنجم و مدیریت شهری افتخار داشته باشد تا شهر تهران را از یک معضل تاریخی که مناسب‌سازی رها کند.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران خاطرنشان شد: شهر تهران علی رغم تلاش هایی که انجام شده هنوز برای معلولان مناسب نیست و بیش از ۱۰۰ هزار معلول شهر تهران هنوز نمی‌توانند به راحتی در تهران تردد و زندگی کنند.

اوخاطرنشان شد: چند سال گذشته برای امر مدیریت پروژه به یکی از کشورهای دنیا سفر کردم در آنجا تعداد زیادی معلول را در خیابان دیدم و برایم عجیب بود این شهر چرا اینقدر معلول دارد. احساس می‌شد که معلولین در این شهر دوست دارند زندگی کنند اما در آنجا توضیح دادند که معلولین به اینجا مهاجرت نکرده‌اند و تعداد معلولین زیاد نیست بلکه تمام فضاهای شهری مناسب سازی شده است اگر در شهری معلولین را نمی بینید به دلیل آن است که معلولین نمی توانند در شهر تردد بکنند.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: اگر در شهر در خیابان ها تعداد کمی معلول می بینیم به این دلیل است که هنوز تهران آمادگی حضور معلولین را ندارد. کارهای خوبی انجام شده است این تلاش هم در منطقه ۱۹ صورت گرفته است. این منطقه در حوزه مناسب سازی در رتبه دوم قرار دارد و امیدوارم با تلاش هایی که انجام شده است به رتبه اول ارتقا پیدا کند از این رو بحث جنوب شهر حائز اهمیت است.

فراهانی گفت: مناطق برخوردار شهر تهران بیشترین بودجه عمرانی و بیشترین درآمد را دارند به راحتی می‌توانند در پروژه ها هزینه کنند از این رو مهم‌ترین پروژه‌های زیربنایی شهر تهران در مناطق شمالی احداث شده است گرچه تلاشهایی انجام داده ایم که این بودجه متوازن شود تا مناطق کم برخوردار بتوانند از این استثمار تاریخی که به آنها تحمیل شده است رها شود و فاصله شمال تا جنوب کشور درحوزه بودجه التیام پیدا کند اما همچنان این فاصله وجود دارد. بنابراین فعالیت هایی که در برخی مناطق مانند منطقه ۱۹ انجام می‌شود ارزشمندتر از فعالیت هایی است که در مناطق شمال تهران انجام می شود.

او در ادامه با اشاره به افزایش سن در کشور گفت: نیاز داریم تا همه معابر را برای پیرسالان تسطیح شود امیدوارم روزی برسد که شهر تهران در حوزه جهانی به مراتبی برسد که در میان شهرهای جهان و رده های بالا جز شهرهای مناسب‌سازی شده در دنیا باشد.

کد خبر 4789379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =