کشور با تبعیض قابل اداره نیست/اعتراف آمریکا به ناامنی درخاورمیانه

اردبیل - نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفت: همه باید بدانند کشور با تبعیض قابل اداره نیست و باورهای ملت را که سرمایه اصلی ماست، می سوزاند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل عنوان کرد: اهالی استان مخصوصا شمال استان اردبیل مطلع باشند که در خصوص منطقه آزاد، شورای نگهبان غیر از رعایت قانون، نظر دیگری ندارد. با آنها صحبت شد. می‌گویند ما غیر از مصوبه هیأت دولت چیزی نمی‌خواهیم. لایحه منطقه آزاد با نامه دولت حل نمی‌شود و احتیاج به مصوبه هیأت دولت دارد. اگر مجلس این لایحه را به همراه مصوبه هیأت دولت ارسال می‌کرد، تصویب می‌شد.

وی افزود: در هر حال ما با همکاری مدیریت ارشد استان و نمایندگان محترم با تمام توان پیگیر موضوع هستیم. اخذ مصوبه هیأت دولت مشکلی ندارد چون لایحه، لایحه خود دولت است. بعد از آن با رأی مجلس و ارسال دوباره به شورای نگهبان، موضوع حل خواهد شد. برای این امتیاز استان، سال‌ها تلاش کردیم و به هیچ وجه از آن کوتاه نخواهیم آمد. شعار ما این است «منطقه آزاد، یا برای تمام استان‌های مرزی یا برای هیچکس» خلاف این، تبعیض مصداق بارز بی عدالتی است.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: من تعجب می‌کنم از رسانه‌هایی که همیشه در آستانه تصویب این لایحه، هیاهو راه می‌اندازند و می گویند منطقه آزاد چنین و چنان است یعنی منطقه آزاد ایراد دارد. اگر منطقه آزاد ایراد دارد پس چرا آنها برای تعطیلی مناطق آزاد موجود، یک کلمه هم حرف نمی‌زنند. همه باید بدانند کشور با تبعیض قابل اداره نیست و باورهای ملت را که سرمایه اصلی ماست، می سوزاند.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه‌ها گفت: در موضوع عراق اتفاقاتی افتاد که باعث شد ماهیت مسأله کاملا باز شود. آتش زدن قبر عثمان بن سعید اولین نائب خاص حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در عراق توسط آشوبگران، نشان می‌دهد معرکه گردانان عراق، وهابی ها و طرفداران خلیفه بغدادی و ابومصعب زرقاوی هستند و این عبرت بسیار بزرگی است که جنگ روانی در زمان معاصر چقدر پیشرفت کرده که دشمن به راحتی در صفوف یک ملت نفوذ می‌کند.

وی افزود: آتش زدن مقبره شهید سید محمد باقر حکیم در نجف نشان می‌دهد که بعثی‌ها و وهابی ها از اعتراض به حق مردم خوب استفاده کردند. خاندان مرحوم آیت الله سید محسن حکیم بیش از ۶۰ شهید در زمان صدام برای عزت عراق اهدا کرده است.

عاملی ادامه داد: در ایران نیز آثار بسیار آشکار ردپای سرویس‌های بیگانه مشخص شد. یکی از این آثار، پایین کشیدن و آتش زدن پرچم ایران است. هیهات که یک ایرانی مرتکب چنین جنایتی شود. اگر کسی می خواهد حرمت پرچم ایران را در نگاه خود ایرانی ها بفهمد به وصیت شهید خلبان جدی نگاه کند که فرمود «دوست دارم کفنم پرچم ایران باشد»

خطیب جمعه اردبیل اظهار داشت: دستپاچه شدن دشمنان ما در حادثه اخیر باعث شد آنها از هول حلیم داخل دیگ بیافتند. تحلیل گر مشهور عربستان خیال کرد همه چیز تمام است و لذا با دستپاچگی گفت ایران باید به چهار کشور کوچک تبدیل شود. من به آنها می‌گویم به جای این خواب‌های بدون تعبیر، به ذلت های بزرگ خود فکر کنند. ترامپ هر لحظه به آنها اهانت می کند، ادای پادشاه را در می آورد. ۵۵ میلیارد دلار از آمریکا سلاح خریدند اما حریف پهپادهای عادی یمنی در آرامکو نشدند در حالی که ایران بدون تکیه بر آمریکا و اروپا پیشرفته ترین پهپاد آمریکایی را با دانش فنی خود کرد. این مسأله در دنیا برای ملت ها بسیار راهگشا و الهام گراست.

ملت عراق بساط استکبار را برچیدند

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان اردبیل در بخش دیگری از خطبه‌ها گفت: خدای متعال را هزاران هزار شکرگزار هستیم که ملت عراق دیروز با دستور مرجعیت غوغا کردند و تمام بساط آمریکا، اسرائیل و عربستان را به هم ریختند. از دیروز عزای بزرگ دولت‌های این سه کشور و سرویس‌های جاسوسی آنها شروع شده است. اگر خبر رسید که از آنها عده ای دق کرده‌اند، تعجب نکنید.

عاملی یادآور شد: حضور میلیونی ملت عراق در اجتماع دیروز به معنی شکست بزرگترین عملیات روانی شیطان بزرگ و اذناب او بود. حقا که این اجتماع، آینده عراق را تضمین و دشمنان عراق یکپارچه و مقاوم در برابر استکبار را مأیوس می‌کند. هزاران تحسین بر ملت عراق و هزاران ننگ و عار بر سردمداران توطئه که باعث کشته شدن عده زیادی در عراق شدند.

وی در ادامه گفت: دولت آمریکا دیشب اعلام کرد که ایران نظم و آرامش خاورمیانه را به هم زده است. حافظه دروغگو همیشه ضعیف است. دو هفته پیش ترامپ اعلام کرد که ما مسؤول تمام مصائب خاورمیانه هستیم عاملی تأکید کرد: ترامپ با این همه رفتارهای نامناسب، غیرعقلانی و غیر اخلاقی گاهی حرف‌های خوب هم می زند. دو هفته پیش او از یک واقعیت بزرگ پرده برداشت. او گفت عامل اصلی نا امنی خاورمیانه، خود آمریکاست. اگر ما به خاورمیانه نمی‌رفتیم این نا امنی ها اتفاق نمی افتاد و گفت من خجالت می‌کشم که بگویم بی جا و بی جهت در چند کشور حضور داریم. او با این سخنان خود خدمت بزرگی به ایران کرد. او از یک واقعیت بزرگ خبر داد و آن اینکه ایران هیچ نقشی در نا امنی خاورمیانه ندارد. اسرائیل فلسطین را نا امن کرده. عربستان و ائتلاف آمریکایی یمن را نا امن کرده است.

وی یادآور شد: آمریکا با حمله از روی توهم سلاح کشتار جمعی به عراق آنجا را نا امن کرد و الان هم آمریکا بدون اجازه وارد پایگاه های خود در عراق می شود، حاکمیت ملی آن کشور را نقض می‌کند و هیچ اعتنایی به دولت آن کشور نمی کند. آمریکا با حضور در افغانستان بدترین نا امنی را به آنجا آورده است. آمریکا با حضور غیرقانونی در سوریه و با لشکر کشی به آنجا سوریه را نا امن کرده. تمامی خرابی های سوریه و کشته شدن ۴۰ هزار بی گناه کار آمریکا بود.

عاملی ادامه داد: جامعه جهانی منافعی نامشروع برای خودش تعریف کرده هرکس به قرق گاه آنها نزدیک شود باید تاوان سنگین بپردازد سال ۲۰۰۳ وقتی آمریکا عراق را اشغال کرد کالین پاول به دمشق آمد و با تهدید به بشار اسد گفت «ما به نزدیکی دمشق رسیدیم پس حتما باید دفاتر مقاومت در دمشق را ببندید. دفتر حماس، دفتر جنبش جهاد اسلامی و جبهه مردمی آزادسازی فلسطین را ببندید.» اما این تهدید بی نتیجه ماند. سوریه امروز تاوان موضع خود نسبت به اسرائیل و کنار فلسطین بودن را پرداخت می کند و الا سوریه نیز مثل کشورهای حاشیه خلیج فارس از لحاظ اقتصاد و امنیت خوب بود.

حضور آمریکا در تمامی پشت پرده‌های حوادث خاورمیانه

وی اضافه کرد: پشت پرده تمام حوادث خاورمیانه آمریکا ایستاده است و محور اصلی شرارت در دنیا آمریکاست. کارتر رئیس جمهور اسبق آمریکا به این حقیقت تلخ مهر صحت می زند و می‌گوید «از ۲۴۲ سال تاریخ آمریکا فقط ۱۶ سال را مشغول جنگ نبوده ایم»! دنیا در سده بیستم با حدود ۲۰۰ جنگ ۲۰۰ میلیون کشته داشت. یعنی معادل ۲ درصد جمعیت قرن و در غالب اینها آمریکا در یک طرف ماجرا قراردارد.

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از خطبه ها گفت: یک تشکر بسیار ویژه از طرف خودم و از طرف ملت ایران نسبت به ملت آذربایجان دارم. هر وقت در ایران حادثه ناگوار و نگران کننده رخ می‌دهد، اهالی آذربایجان در حد وسیع در فضای مجازی، حضوری، مکتوب و تلفنی با ملت ما همدردی می کنند.

وی ادامه داد: در حادثه اخیر از شدت اظهار همدردی و نگرانی آنها من متحیر شدم. با ما تماس گرفتند یا پیام فرستادند که ما شدیدا ناراحت و نگران هستیم حتی خطاب به ملت ایران فیلم و کلیپ تولید کرده و به ایران فرستادند و اعلام آمادگی و فداکاری کردند. در دنیا چنین همدردی نظیر ندارد. من از تمام آذری های جهان مخصوصا اهالی مکرم آذربایجان صمیمانه تشکر می کنم.

وی اظهار داشت: این اظهار همدردی طبیعی است چون ما با آنها یک ملت و دو دولت را تشکیل می دهیم. ایران وطن تاریخی و «بابا اوجاقی» آنهاست. قلب آنها همیشه در اینجاست و در اینجا خواهد ماند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در ادامه سخنان خود با اشاره به اقدام اخیر گروه مینسک عنوان کرد: بعد از ۲۴ سال بالاخره گروه مینسک و مذاکره این گروه نتیجه داد. آنها سه خبرنگار آذری از باکو به قره باغ و سه خبرنگار ارمنی از قره باغ را به باکو آوردند! دولت آذربایجان هم پذیرفت. این عمل در عرف دیپلماسی معنای خاصی دارد آنها با این قصه درصدد دادن حق به حق دار نیستند بلکه می‌خواهند بگویند باید آشتی بکنید و آذربایجان باید غصب و اشغال خاک خود را فراموش کند! آنها هیچوقت به یک کشور مسلمان کمک نمی‌کنند.

کد خبر 4790134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =