کاندیداتوری ۴۰۵ کرمانشاهی برای حضور در ماراتن انتخابات

کرمانشاه - ۴۰۵ کرمانشاهی برای حضور در ماراتن انتخاباتی ثبت‌نام کردند که بیشترین گروه شغلی در این دوره کارمندان دولت بودند.

خبرگزاری مهر، گروه استانها:‌ تب و تاب ثبت‌نام داوطلبین یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز گذشته با اتمام مهلت ثبت‌نام‌ها فروکش کرد و داوطلبین وارد پروسه تایید صلاحیت‌ها شدند و مدارک آنها پس از ارسال به شورای نگهبان، بررسی می‌شود و کاندیداهای نهایی برای حضور در ماراتن انتخابات مشخص می‌شوند.

در یک هفته گذشته در بحبوحه ثبت‌نام داوطلبین یازدهمین دوره انتخابات مجلس همه گوش به زنگ بودند که کدام چهره‌ها برای این دوره پا پیش می‌گذارند؛ بعضی‌ها که سرشناس‌تر بودند با کارناوال همراه و هوادارانشان به ستاد انتخابات می‌آمدند و گمنام‌ها و کمتر شناخته‌شده‌ها اما تنها به این میدان آمده بودند تا شانس خود را در میان سرشناس‌ها امتحان کنند.

در این دوره  ۴۰۵ نفر در استان داوطلب کاندیداتوری نمایندگی مجلس شورای اسلامی شدند تا وکالت مردم در خانه ملت را بر عهده بگیرند و به عنوان نماینده آنها راهی بهارستان شوند و مقدرات سیاسی و اجتماعی یک کشور را رقم بزنند.

استان کرمانشاه با ۶ حوزه انتخابیه هشت کرسی در مجلس دارد که شهرستان کرمانشاه و مرکز استان با ۳ کرسی بیشترین تعداد نماینده دارد؛ در این دوره از انتخابات ۲۰۵ نفر برای این سه جایگاه ثبت‌نام کرده‌اند.

چندوچون نامزدهای حوزه‌های ششگانه

هر سه نماینده فعلی کرمانشاه در مجلس برای این دوره هم کاندید شده‌اند؛ چند تن از نمایندگان ادوار کرمانشاه هم به این جمع اضافه‌شده‌اند، یکی دیگر از نمایندگان هم که قصد شرکت در انتخابات نداشت و پایگاه اجتماعی خود را در حوزه انتخابیه قبلی کاملا از دست رفته می‌دید در آخرین ساعات ثبت نام تغییر نظر داده و در لیست شهرستان کرمانشاه خود را جای داد!

در بین داوطلبین جبهه اصولگرایان شهرستان کرمانشاه نام ۷ چهره سرشناس و در مقابل در لیست اصلاح‌طلبان آن ۴ چهره نام‌آشنا و بعضا افراطی دیده می‌شود که به نظر می‌رسد کفه اصولگرایان در این دوره سنگین‌تر از رقیب باشد.

نماینده فعلی حوزه انتخابیه کنگاور، صحنه و هرسین تنها نماینده‌ استان بود که در این دوره ثبت‌نام نکرد؛ در غیاب نماینده فعلی برای کرسی مجلس این حوزه انتخابیه هم  ۲۹ نفر داوطلب شده‌اند.

در اسلام‌آبادغرب و دالاهو با کنار رفتن نماینده فعلی ۴۲ نفر برای تنها کرسی سبز بهارستان سهم این دو شهرستان مدعی شده‌اند و به عنوان داوطلب ثبت‌نام کردند.

اما در حوزه انتخابیه سنقر ۳۸ نفر، در حوزه قصر شیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب ۳۹ نفر و در حوزه پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی نیز ۵۲ نفر نسبت به ثبت نام اقدام کردند.

سهم ۱۰ درصدی بانوان از ثبت‌نامی‌ها

۲۳۲ نفر از داوطلبین هم در رده سنی ۳۰ تا ۴۵ سال قرار دارند و این یعنی بیش از ۵۰ درصد از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس را جوانترها تشکیل می‌دهند که نوید یک انتخابات پرشور را می‌دهد و جای امیدواری است.

تعداد بانوان در این دوره تنها ۱۰ درصد از کل داوطلبین بود؛ آنها با ۴۴ نفر قرار است در مقابل ۳۶۱ داوطلب مرد برای کسب کرسی‌های مجلس در استان کرمانشاه رقابت کنند.

دولتی‌ها بیشترین متقاضی/ ثبت‌نام۵۷ دکتر و ۳۱۳ کارشناس ارشد

در میان گروه‌های شغلی‌ هم کارمندان دولت بیشترین فراوانی را داشتند و با تعداد ۱۲۰ نفر داوطلب کاندیداتوری نمایندگی مجلس شدند.

نکته جالب توجه دیگر این بود که با توجه به اینکه یکی از شرایط ثبت‌نام برای نمایندگی مجلس مدرک کارشناسی ارشد و یا معادل آن بود، اما ۲۱ نفر دارای مدرک کارشناسی و یک نفر دارای مدرک کاردانی هم در حوزه‌های ششگانه استان ثبت‌نام کردند!

البته از بین ثبت‌نامی‌ها ۳۱۳ نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد، ۵۷ نفر مدرک دکتری و ۱۳ نفر نیز دارای مدرک حوزه بودند.

نام ۷ نماینده فعلی در بین ثبت‌نامی‌ها/ ۲۲ نماینده ادوار هم ثبت‌نام کردند

همچنین در بین افراد ثبت‌نامی ۲۲ نفر از آنها سابقه نمایندگی مجلس دارند و ۹۳ نفر دارای سابقه داوطلب شدن در ادوار مختلف هستند؛ از هشت نماینده فعلی استان هم هفت نفر در ماراتن انتخابات باقیماندند.

روز گذشته آخرین رز از ثبت‌نام‌ها بود و برخی‌ها از طریق وزارت کشور نسبت به ثبت‌نام اقدام کردند که آنها هم به این لیست اضافه خواهند شد.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه همزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود و مردم مقدرات سیاسی و اجتماعی چهار ساله خود را با فرستادن وکلای خود به خانه ملت رقم خواهند زد.

کد خبر 4791525

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =