دکتر «ناصر عمر»: شیخ زکزاکی دچار مسمومیت سرب شده است

نشست خبری تشریح وضعیت «شیخ زکزاکی» رهبر نهضت اسلامی نیجریه با حضور نزدیکان وی در مقر کانون همبستگی فرزندان شاهد، برگزار و اعلام شد که وی دچار مسمومیت سرب شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست خبری تشریح وضعیت «شیخ زکزاکی» رهبر نهضت اسلامی نیجریه با حضور نزدیکان وی در مقر کانون همبستگی فرزندان شاهد، آغاز شد.

سهیلا زکزاکی دختر شیخ زکزاکی اظهار داشت: علیرغم گذشت ۴ سال از جنایت «زاریا» عدالت هنوز اجرا نشده است. دولت نیجریه به دنبال کشتن تدریجی شیخ است.

وی با بیان این مطلب افزود: دولت به دنبال از بین بردن نهضت اسلامی نیجریه است. دولت تمامی راههای قانونی برای آزادی زکزاکی را مسدود کرده است.

دختر شیخ زکزاکی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شیخ و همسرش از بیماری های شدید رنج می برند و همسر ایشان به درستی نمی تواند راه برود.

وی در ادامه گفت: در دسامبر سال ۲۰۱۵ ارتش نیجریه در اقدامی وحشیانه به حسینیه «بقیة الله» و سپس محل اقامت شیخ زکزاکی و دارالرحمه حمله کرد و بیش از ۱۰۰۰ انسان بی گناه از جمله ۲۹۷ زن و ۱۹۳ کودک را به شهادت رساند.

دختر شیخ زکزاکی گفت: بسیاری از شیعیان به طرزی وحشیانه توسط دولت نیجریه کشته و سوزانده شدند.

وی اظهار داشت: آنها همچنین اعمال شنیعی انجام دادند و ساختمان ها را سوزاندند و همه چیز را نابود کردند. اکنون نیز دولت نیجریه به صورت کاملاً غیرقانونی اقدام به بازداشت شیخ زکزاکی و همسرش «مالاما زینت» کرده است.

سهیلا زکزاکی در ادامه یادآور شد: همه چیز با اقدامات خصمانه و جنایتکارانه دولت نیجریه پیش رفت تا اینکه در دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی دادگاه عالی نیجریه طی حکمی رأی به آزادی شیخ زکزاکی و همسرش کرد چراکه این دادگاه بازداشت آنها را غیرقانونی تلقی کرده بود.

وی در ادامه تأکید کرد: وضعیت به گونه ای بود که دادگاه عالی نیجریه با صدور حکمی آزادی بدون قید و شرط شیخ زکزاکی را خواستار شد اما دولت نیجریه از آزادی ایشان امتناع کرد. این اقدام دولت کاملاً غیر قانونی بود. حدود دو سال پس از آن، حکومت محلی کادونا آنها را متهم به اتهامات دروغین کرد و این تنها یک تاکتیک برای کشتن تدریجی آنها بود.

سهیلا زکزاکی همچنین اظهار داشت: وضعیت سلامتی شیخ زکزاکی و همسرش روز به روز در حال افول است و آنها به دنبال حادثه دردناک زاریا به شدت زخمی شده اند و از بیماری های مختلف رنج می برند. مشکلات و بیماری های شیخ زکزاکی اخیراً منجر به چندین سکته ایشان شده است و مادرم نیز به سختی قادر به راه رفتن است.

دختر رهبر نهضت اسلامی نیجریه همچنین تصریح کرد: اخیراً نیز کشف شده است که شیخ زکزاکی و مادرم از مشکلات و بیماری های متعدد دیگری نیز در پی اهمال پزشکی دولت نیجریه و نظامیان آن رنج می برند.

وی در خصوص سفر شیخ زکزاکی به هند برای درمان نیز گفت: سفر شیخ زکزاکی به نیجریه برای درمان تحت نظارت سازمان امنیت نیجریه انجام شد و اعمال محدودیت های فراوان از سوی دولت در روند درمان پدرم موجب شد تا وی تصمیم به بازگشت به کشورش بگیرد.

دختر شیخ زکزاکی در پایان اظهاراتش نیز یادآور شد: بسیار باعث تعجب است که دولت نیجریه در شرایطی که شیخ زکزاکی به درمان فوری احتیاج دارد، او را به زندان مرکزی ایالت کادونا منتقل کرده است. این یک وضعیت بسیار خطرناک محسوب می شود.

از سوی دیگر، «ناصر عمر» پزشک معالج شیخ زکزاکی نیز گفت: در طول سالهای گذشته و به دنبال اقدامات ارتش، سلامتی شیخ به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است. در طول این مدت، رایزنی های زیادی با پزشکان مختلف به ویژه در لندن درخصوص وضعیت جسمانی شیخ و راهکارهای بهبود آن انجام دادم.

وی افزود: شیخ زکزاکی به زندانی منتقل شده است که تجربه سالهای گذشته نشان داده هر کسی به آن زندان رفته با مشکلات عدیده جسمانی از آن خارج شده است. شیخ زکزاکی دچار مسمومیت سرب شده است.

پزشک معالج شیخ زکزاکی همچنین تصریح کرد: اینکه شیخ زکزاکی به زندان مرکزی ایالت کادونا منتقل شده یک مسأله کاملاً خطرناک محسوب می شود. ما به عنوان تیم پزشکی ایشان مدتی را در این زندان سپری کردیم و در آنجا به خوبی دیدیم که چه رفتار وحشیانه ای با زندانیان صورت می گرفت.

وی اظهار داشت: حتی با تیم پزشکان در زندان مرکزی ایالت کادونا نیز رفتار وحشیانه ای صورت می گرفت. نظامیان مدام با سلاح های سرد به بدن های ما ضربه می زدند به طوری که من تا مدت ها از ناحیه دست و گردن احساس درد می کردم.

پزشک معالجه رهبر نهضت اسلامی نیجریه تصریح کرد: زمانی که من از زندان کادونا خارج شدم وضعیت به گونه ای وخیم بود که به من گفته شد بسیار شانس آوردی که زنده ماندی. این وضعیت زندانی است که شیخ زکزاکی به آنجا منتقل شده است.

وی گفت: ما از طریق آزمایشاتی که از شیخ زکزاکی گرفتیم به این نتیجه رسیدیم که وی با بیماری «مسمومیت سرب» مواجه است و برخی از عناصر شیمیایی در خون او نفوذ کرده است. گردن و چشم شیخ زکزاکی نیز با مشکلات و بیماری های عدیده ای مواجه است.

ناصر عمر در ادامه تأکید کرد: درحال حاضر ما ۷ نوع بیماری در شیخ زکزاکی و ۶ نوع بیماری در همسر شیخ زکزاکی شناسایی کرده ایم اما دولت نیجریه اجازه معالجه فوری آنها را نمی دهد. این درحالی است که رایزنی های متعددی در این خصوص انجام شده است.

وی تصریح کرد: اکنون مسمومیت در خون شیخ زکزاکی نفوذ کرده است. مسمومیت سرب در شیخ زکزاکی آثار مخربی بر بدن وی داشته است. من به عنوان پزشک معالجه شیخ زکزاکی به صراحت اعلام می کنم که هرکسی جای وی بود تاکنون جان خود را از دست داده بود.

کد خبر 4791574

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =