فعالیت های انتخاباتی در فضای مجازی رصد می شود

قزوین- دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: فعالیت های انتخاباتی در فضای مجازی به طور دقیق رصد می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، اولین جلسه کارگروه رصد فضای مجازی ویژه انتخابات صبح یکشنبه با حضور نماینده دستگاه های عضو این کارگروه به منظور تشریح اقدامات انجام شده در دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان قزوین برگزار شد.

محمد قاسمی در این نشست گفت: انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با توجه به اتفاقات اخیر دارای اهمیت است، زیرا دشمن برای خدشه دار کردن آن برنامه های متعددی دارد از این رو همه باید تلاش کنیم این انتخابات در امنیت و سلامت کامل و با حضور حداکثری مردم و رقابتی برگزار شود تا تمام نقشه های شوم دشمن خنثی شود.

وی تاکید کرد: استفاده از فضای مجازی به دلیل گستردگی، تنوع و سرعت بالا، بسیار فراگیر است به گونه ای که تمام سنین در فضای مجازی با توجه به کارکرد های مورد نیاز فعالیت می کنند و اثرات مثبت و منفی مختلفی نیز دارد، اما باید شرایطی فراهم شود تا فضای مجازی فرصتی مناسب برای فعالیت های مجاز انتخاباتی باشد و کاندیداها بتوانند از این فضای تبلیغاتی برای معرفی خود و برنامه های آتی به خوبی استفاده کنند.

دادستان قزوین در ادامه افزود: دشمن در طی چهل سال گذشته توطئه های مختلفی را علیه نظام طراحی کرده که بحمدالله با حضور به موقع مردم در تمامی آنها شکست خورده است و یکی از این موارد که دشمن طی سال های اخیر برای القاء افکار پلید خود آغاز کرده، جنگ نرم با بهره‌گیری از فضای مجازی است، اما با نظارت، کنترل و اشرافیت دقیقی که نسبت به فضای مجازی در حال انجام است، بدون شک مشکل خاصی در ایام انتخابات ایجاد نخواهد شد.

قاسمی گفت: نگاه دستگاه قضایی در بحث فضای مجازی، برخوردی و سلبی نیست و به دنبال تدابیر پیشگیرانه در این خصوص هستیم تا امنیت کامل در فضای مجازی تامین شود، اما با هنجارشکنان و کسانی که به هشدارها توجه نکنند و مرتکب جرم در این فضا شوند، همانند فضای حقیقی بدون اغماض و بر اساس قانون برخورد قاطع خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد فضای مجازی، امنیت روحی و روانی افراد جامعه و کاندیداها را تحت تاثیر قرار دهد.

این مقام قضایی استان با بیان اینکه دلیل بسیاری از وقوع جرائم در فضای مجازی بی اطلاعی و ناآگاهی از قوانین است، تصریح کرد: قانونگذار برای فضای مجازی همانند فضای حقیقی جرم انگاری کرده و مجازات تعیین نموده است اما بسیاری از افراد به دلیل ناآشنایی با قوانین فضای مجازی مرتکب جرائمی می شوند که احتمالا این موضوع در ایام برگزاری انتخابات افزایش یابد و افراد مرتکب جرائمی همچون نشر اکاذیب، افتراء، توهین، تهدید، تشویش اذهان عمومی و... شوند و مشکلاتی برای آنها ایجاد شود که نسبت به این موضوع باید آگاه سازی و اطلاع رسانی شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از دلایل بداخلاقی ها در فضای مجازی بی هویتی و پنهان کاری در این فضا است و همین خلاء در ایام انتخابات بیشتر نمایان می شود و در رقابت انتخاباتی شاهد تخریب چهره ها به طرق گوناگون در فضای مجازی هستیم که همین بداخلاقی ها می توانند در مشارکت مردم تاثیر گذار باشد و عزم دستگاه قضایی بر جلوگیری از این گونه اقدامات تخریب‌گرانه با نگاه پیشگیرانه است.

دادستان قزوین افزود: فعالیت های انتخاباتی در فضای مجازی به طور دقیق رصد می شود و امیدواریم فعالان فضای مجازی هشدارها را جدی گرفته و بر مدار قانون حرکت کنند و داوطلبان انتخاباتی و هواداران آنها فعالیت انتخاباتی را در این فضا بر مدار قانون انجام دهند.

این مقام قضایی استان در پایان تاکید کرد: امیدواریم با تلاش های مضاعف، هم افزایی، هماهنگی، نظارت و پرهیز از اقدامات جزیره ای بتوانیم از جرائم فضای مجازی پیشگیری کنیم و در یک فضای آرام، سالم، بدون تنش و بدون بداخلاقی ها، انتخاباتی با حضور حداکثری و رقابتی مردم همچون گذشته برگزار کنیم.

کد خبر 4791652

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =