نخبگان به حاشیه رفته‌اند

هاشمی گفت: صدای جریانات اجتماعی مترقی و پیشرو در جامعه ما، کمرنگ شده و نسبت به منتقدان بی مهری گرفته که موجب به حاشیه رفتن و انزوا و یاس نخبگان و جریانات آرمانگرا و روشنفکر در جامعه شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن هاشمی در جلسه امروز شورای شهر تهران گفت: روز دانشجو، که یادآور آرمانگرایی و فداکاری جنبش دانشجو است را گرامی می داریم، ۶۶سال از ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ که سه دانشجوی میهن پرست، در اعتراض به دخالتهای دولت آمریکا و سفر نیکسون به تهران در تظاهرات به شهادت رسیدند می گذرد، در این زمان، جنبش دانشجویی دچار فراز ونشیبهای زیادی گردیده و اکنون در حالت رکود بسر می برد.

وی ادامه داد: اگر جنبش دانشجویی نشاط و پویایی خود را از دست بدهد و بعنوان یک جریان آرمانگرا و آزادی خواه، در جامعه نقش پیشرو و جلودار جریانات اجتماعی را ایفا نکند، سایر اقشار و طبقات اجتماعی که ترقی خواهی و روشنفکری جنبش دانشجویی را ندارند، محور اعتراضات و تحول خواهی اجتماعی خواهند شد.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه یکی از دلایل نا آرامی های آبان ماه گذشته، تضعیف نقش جنبش دانشجویی و خالی شدن میدان تحول خواهی اجتماعی از جریانات مترقی بود که بعضا موجب میدان دارای جریانات خشونت طلب را ایجاد کرد، تاکید کرد: اگر ما نسبت به انتقادات واعتراضات دانشجویان، نخبگان، روزنامه نگاران و روشنفکران جامعه خود سعه صدر نداشته باشیم، آنگاه با اعتراضات خشونت بار سایر اقشار ناراضی و معترض که صدایی را برای طرح مطالباتشان نمی شوند، مواجه خواهیم شد.

هاشمی اعلام کرد: در طول دهه گذشته، صدای جریانات اجتماعی مترقی و پیشرو در جامعه ما، کم رنگ شده و نسبت به منتقدان بی مهری و برخوردهای سخت صورت گرفته است و همین امر موجب به حاشیه رفتن و انزوا و یاس نخبگان و جریانات آرمانگرا و روشنفکر در جامعه شده که نمادی از آن را در عدم تمایل به ثبت نام ومشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی مشاهده می کنیم.

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب، بارها وبارها بر لزوم وجود پویایی، نشاط و فعالیت انتقادی جنبش دانشجویی تاکید کردند، گفت: وظیفه دستگاههای نظارتی، امنیتی و قضایی است که این رهنمود را به واقعیت تبدیل کنند و احساس امنیت و آزادی را به جنبش دانشجویی و سایر منتقدان وروشنفکران داخل کشور که بدنبال اصلاح مشکلات و ناهنجاری های جامعه هستند، بازگردانند.

هاشمی افزود: البته جنبش دانشجویی و نخبگان نیز باید آرمانگرایی را با واقع گرایی تلفیق کنند و بپذیرند که انزوا و یاس، مشکلی از جامعه حل نمی کند و تنها را اصلاح امورکشور، مشارکت و طرح دلسوزانه انتفادات و پیشنهادات سازنده است.

کد خبر 4791681

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =