ثبت نام ۱۲۹ داوطلب نمایندگی مجلس در ایلام/ رقابت پیچیده شد

ایلام - ۱۲۹ نفر با پایان مهلت نام نویسی داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان داوطلب این دوره از انتخابات مجلس در ۲ حوزه انتخابیه دهلران و ایلام ثبت نام کردند.

خبرگزاری مهر-گروه استان ها: تنوع گرایش های سیاسی، ورود چهره‌های جدید، تعدد نمایندگان ادوار، تنوع مدارک دانشگاه و... از ویژگی های این دوره از انتخابات ایلام در دو حوزه‌ شمالی وجنوبی است که پیچیدگی های انتخاباتی را در پی داشته و  پیش بینی ها و گمانه زنی ها در باره راهیابی فینالیست ها به مجلس را با دشواری روبرو کرده است.

آگاهان سیاسی و رسانه‌ای براین عقیده‌ هستند که پروسه‌ی انتخابات استان ایلام، دراین دوره، متفاوت‌تر از دوره های قبل، رقم خورده است.

تکثر داوطلبان به حدی بود که باعث شد در روز پایانی، عوامل ثبت نام مستقر در فرمانداری، حدود یک ساعت پشت درهای بسته به ثبت نام افراد باقیمانده مبادرت کنند و تا ساعت ۱۹ به تکمیل پرونده ها بپردازند.

استان  ایلام با جمعیت  ۶۰۰ هزار نفری، سه نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. این استان دارای ۲ حوزه انتخابیه دهلران شامل شهرستان های دهلران، آبدانان، دره شهر و بدره دارای یک کرسی و حوزه انتخابیه ایلام شامل ایلام، مهران، ملکشاهی، ایوان، چرداول و سیروان با دو کرسی است.

هر سه نماینده فعلی ایلام در مجلس برای این دوره هم کاندید شده‌اند، استاندار سابق، فرماندار اسبق، استاددانشگاه، نماینده فعلی، نماینده ادوار، پزشک، مهندس، کارمند، بازنشسته و...همه از هر جامعه‌ای از اقصی نقاط ایلام آمدند تا در قامت وکیل المله، عرض اندام کنند.

در بین داوطلبین هم چهره های اصولگر و هم چهره های اصلاح‌طلبان دیده می شود، به نظر می رسد کار داوطلبان برای رسیدن به کرسی مجلس، در صورت تایید صلاحیت در هر دو حوزه استان بسیار سخت خواهد بود.

ثبت نام ۱۲۹ داوطلب نمایندگی مجلس در استان ایلام

رئیس ستاد انتخابات استان ایلام در این ارتباط افزود: از این میزان ۹۴  نفر در حوزه شمالی (ایلام) و ۳۵ نفر نیز در حوزه جنوبی (دهلران) استان ثبت نام کرده‌اند.

محمد نوذری در ادامه به مدرک تحصیلی این افراد اشاره و تصریح کرد: از این (۱۲۹ داوطلب) ۱۲ نفر با مدرک کارشناسی، ۹۳ نفر با مدرک کارشناسی ارشد، ۲۰ نفر مدرک دکترا و ۴ نفر حوزوی در این دوره از رقابت‌ها ثبت نام کرده‌اند.

نوذری ادامه داد: از تعداد کل ثبت نام شدگان ۱۲۴ مرد و ۵ زن در مجموع کل نامزدهای انتخاباتی ۴۵ نفر ایثارگر هستند.

وی تصریح کرد: سن این داوطلبان ۳۰ تا ۳۵ سال( ۱۴ نفر)، ۳۶ تا ۴۰ سال (۲۸ نفر)، ۴۱ تا ۴۵ سال( ۲۵ نفر)، ۴۶ تا ۵۰ نفر (۲۷ نفر)، ۵۱ تا ۵۵ سال (۲۲ نفر) و ۵۶ تا ۷۵ سال( ۱۵ نفر) هستند.

نوذری در ادامه به وضعیت شغلی داوطلبان اشاره کرد  و گفت: ۴۰ نفر از داوطلبان کارمند، ۱۷ نفر فرهنگی، ۱۷ نفر شغل آزاد، ۱۱ نفر استاد دانشگاه، ۳ نفر نماینده و ۸ نفر بیکار هستند.

کد خبر 4791693

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =