جزئیات ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی مردم لرستان در مجلس

خرم‌آباد- معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان با تشریح جزئیات ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی مردم لرستان در مجلس شورای اسلامی گفت: تعداد داوطلبان نسبت به دور گذشته ۳۳ درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود ثمینی صبح امروز یکشنبه در نشست با خبرنگاران با اشاره به آخرین آمار ثبت نام داوطلبین شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تا این لحظه ثبت نام ۴۰۱ نفر در لرستان نهایی شده است که از این تعداد ۳۷۱ نفر مرد و ۳۰ نفر زن هستند.

جوان ترین داوطلبین انتخابات مجلس در لرستان ۷ نفر هستند

وی با بیان اینکه بر اساس قانون حداقل سن شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی ۳۰ سال و حداکثر ۷۵ سال است،  تصریح کرد: در بین داوطلبان نمایندگی مردم لرستان ۶۲ نفر ۳۰ تا ۳۵ سال دارند، ۵۷ نفر ۳۵ تا ۴۰ سال، ۸۱ نفر ۴۰ تا ۴۵ سال، ۸۸ نفر ۴۵ تا ۵۰ سال، ۵۱ نفر ۵۰ تا ۵۵ سال، ۴۷ نفر ۵۵ تا ۶۰ سال، ۱۱ نفر ۶۰ تا ۶۵ سال، ۲ نفر ۶۵ تا ۷۰ سال و ۲ نفر ۷۰ تا ۷۵ سال سن دارند.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان با تاکید بر اینکه جوان ترین داوطلبین انتخابات مجلس در لرستان ۷ نفر هستند که متولد سال ۶۸ بوده و ۳۰ سال سن دارند، افزود: همچنین مسن ترین داوطلبان ۲ نفر هستند که متولد ۱۳۲۸ بوده و ۷۱ سال سن دارند.

ثمینی در بخش دیگری از سخنان خود به تحصیلات داوطلبان نمایندگی مردم لرستان در مجلس اشاره کرد و افزود: ۲۸ نفر تحصیلات لیسانس،  ۳۱۴ نفر فوق لیسانس، ۵۷ نفر دکتری و ۹ نفر تحصیلات حوزوی دارند.

وی همچنین به گروه های شغلی داوطلبان شرکت در انتخابات اشاره کرد و گفت: ۶۳ نفر فرهنگی، ۱۰ نفر پزشک، ۴۸ نفر استاد دانشگاه، ۴۵ نفر بازنشسته، ۱۳۲ نفر کارمند، ۱۱ نفر بیکار، ۲ نفر نظامی، ۵۳ نفر دارای شغل آزاد، ۱۶ نفر شغل متفرقه، ۲ نفر روحانی،  ۴ نفر وکیل یا قاضی و ۷ نفر نماینده مجلس هستند.

در بین ثبت نام شدگان ۱۳ نفر دارای سابقه نمایندگی هستند

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان با بیان اینکه در بین ثبت نام شدگان آن هایی که دارای سابقه نمایندگی هستند ۱۳ نفر هستند و کسانی که دارای سابقه داوطلبی در انتخاب مجلس بوده اند ۱۰۵ نفر هستند، تصریح کرد: ۱۳۴ نفر ایثارگر و ۲۶۷ نفر غیر ایثارگر هستند.

ثمینی با اشاره به اینکه ثبت نام شدگان در انتخابات مجلس دهم در لرستان ۳۰۷ نفر بوده اند که از این تعداد ۲۷۸ نفر مرد و ۲۰ نفر زن بوده اند، ادامه داد: همچنین تعداد ثبت نام شدگان در انتخابات مجلس نهم در لرستان ۱۶۴ نفر بوده است که از این تعداد ۱۵۵ نفر مرد و ۹ نفر زن بوده است؛ در مجموع ۹۳ درصد از ثبت نام شدگان مرد و ۷ درصد زن هستند.

بیشترین ثبت نام داوطلبان در خرم آباد و کمترین در پلدختر بوده است

وی با بیان اینکه در حوزه انتخابیه خرم آباد و چگنی ۱۰۵ نفر(۹۴ نفر مرد و ۱۱ نفر زن)، بروجرد ۷۳ نفر (۶۴ مرد و ۹ زن)، الیگودرز ۳۶ نفر (یک نفر زن و ۳۵ نفر مرد)، دورود و ازنا ۴۷ نفر (۴۶ تا مرد و یک زن)، کوهدشت و رومشکان ۷۱ نفر (۶۷ نفر مرد و ۴ زن)، دلفان و سلسله ۳۸ نفر (۳۷ نفر مرد و یک زن)، پلدختر ۳۱ نفر (۲۸ نفر مرد و ۳ نفر زن) برای نمایندگی مردم لرستان داوطلب شده اند، تصریح کرد: از ۹ نفر نماینده فعلی استان تاکنون ۷ نفر ثبت نام کرده اند.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان با تاکید بر اینکه بیشترین ثبت نام داوطلبان در خرم آباد و کمترین در پلدختر بوده است، یادآور شد: تعداد داوطلبان بدون سابقه داوطلبی ۲۹۶ نفر است که ۷۴ درصد ثبت نام شدگان را تشکیل می دهند.

با نهایی شدن ثبت نام ۷ داوطلب دیگر تعداد داوطلبان نمایندگی مردم لرستان به ۴۰۸ نفر می رسد

ثمینی خاطرنشان کرد: امروز هم دوستان رصد می کنند تا هیئت نظارت بررسی و تطبیق کنند و ۷ نفر داوطلب دیگر را نهایی کنند، در این صورت تعداد داوطلبان نمایندگی مردم لرستان به ۴۰۸ نفر خواهد رسید.

وی در خصوص تفاوت در آمار ارائه شده توسط فرمانداران و ستاد انتخابات استان گفت: همه به سامانه وصل هستیم و آخرین اخبار را بر اساس سامانه اطلاع رسانی می کنیم.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان در خصوص ثبت نام افراد دارای مدرک تحصیلی لیسانس گفت: دو نکته وجود دارد، کسانی که نماینده بوده اند هر دوره نمایندگی یک مقطع تحصیلی بالاتر حساب می شود، نکته دوم لیسانس با ۵ سال سابقه اجرایی نیز قابل قبول است، همچنین برای ایثارگران هم یک مقطع تحصیلی بالاتر حساب می شود.

درصد ترکیب جنسیتی داوطلبان تغییری نکرده است

ثمینی اظهار داشت: نسبت به دور قبل ۳۳ درصد افزایش ثبت نام داوطلبان در انتخابات را داشته ایم اما درصد جنسیتی هیچ تغییری نسبت به دور گذشته نداشته است و ۷ درصد داوطلبان زن و ۹۳ درصد مرد هستند.

وی با اشاره به اینکه فرآیند تشکیل هیئت های اجرایی در حال انجام است، گفت: در مورد برخی حوزه هایی که معطلی داشتند با مذاکراتی که با دوستان هیئت نظارت در استان داشتیم و همکاری های خوب تقریبا مشکلات حل شده و به نظر می رسد امروز در آن دسته شهرستان ها هم کار نهایی شود.

کد خبر 4791767

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =